Készült: 2024.04.19.04:50:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 32. felszólalás
Felszólaló Babák Mihály (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BABÁK MIHÁLY, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Hadd reflektáljak Bauer képviselő úrnak mindjárt a bizottsági vélemény kapcsán is. A házelnök úr pontosan erre való tekintettel ajánlotta meg a napirendet, és nagyon csodálkozom, hogy ezt önök nem fogadták el. De folytatom.

Bizottságunk, a költségvetési és pénzügyi bizottság folyó hó 20-án megtartott ülésén megvitatta a T/4955. számon benyújtott, a Magyar Köztársaság 2000. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetési bizottság feladata az volt, hogy a benyújtott törvényjavaslat általános vitára való alkalmassága tekintetében foglaljon állást. A bizottsági vita korántsem erről szólt csak, bár végül is eredménnyel zárult. Egy ilyen törvényjavaslat vitája rendkívüli alkalom ellenzéki képviselőtársaink számára, hogy heves támadást intézzenek a kormány irányában, és nyilvánvalóan helyes kormányzati lépéseket is kritizáljanak, bíráljanak, rossz fényben tüntessék fel azokat. Tanú erre a bizottsági ülés jegyzőkönyve, tisztelt képviselőtáraim, ami nem tanulság nélküli. Ezeket nem fogom idézni, mert ez nem feladatom, de nincsenek kétségeim, hogy lesznek, akik megismétlik a támadásokat. Bizonyára bosszantó számukra, hogy a dolgok pozitív változásai, a fejlődés, a haladás, a közmegelégedés kibontakozása jellemzi a költségvetési törvény végrehajtásáról szóló törvényjavaslatot és a benne lévő számokat.

A zárszámadási törvényjavaslat benyújtásával egy időben megkapta a parlament az Állami Számvevőszék vizsgálati jelentését, összefoglaló megállapításait és javaslatait is, melyek jelentős mértékben segítik a zárszámadás szakmai értékelését, egyben iránymutatást, javaslatot adnak a további törvényhozói munka feladataira is. Erről később még szeretnék szólni.

A zárszámadás eredményét sok tervezett, valamint előre nem látható folyamat, esemény és hatás is befolyásolta. A pozitív eredmények többségét tudatos kormányzati cél, politikai akarat, végső soron a kormányprogram pontjainak a végrehajtása segítette elő.

Mint ahogy az a bizottsági ülésen is elhangzott, a zárszámadáskor célszerű áttekinteni a beszámolási időszakra vonatkozó gazdaságpolitikai és pénzügyi folyamatokat. Véleményünk szerint ezek a következők voltak: gyorsuló gazdasági növekedés - ami 5,2 százalék volt az elmúlt évben -, javuló külső-belső egyensúly, mérséklődő infláció, fejlődési pálya, amely egyben az európai felzárkózásunk kezdetét is jelenti, növekedett és bővült a foglalkoztatás, csökkent a munkanélküliség, nőtt az export és a belső kereslet is bővült, ez utóbbira felhívnám szíves figyelmüket. A beruházások reálértékének növekedése is jellemző volt az elmúlt évben. A folyó fizetési mérleg hiánya 2 milliárd forintról 1,6 milliárdra csökkent. Növekedett a háztartások, a családok jövedelme és - mint már említettem - a fogyasztása is.

Összességében megállapítható, tisztelt elnök úr, tisztelt Ház, hogy az elindult növekedési folyamat tartósnak bizonyult. Az eltelt két év eredménye a stabilitás és a folyamatosság. Jellemző a kormányzati célok és szándékok stabilitása, folyamatossága. A törvényben megfogalmazott célok teljesültek, sőt sok tekintetben túlteljesültek, az ország, a bizakodó nép, nemzet hangulatát tükrözik. Az eredmények, az optimizmus, a bizakodás erőt és lendületet ad a további eredmények eléréséhez, a fejlődés folytatásához. Elmondhatjuk, hogy a két teljes költségvetési év és a kormányzati intézkedések felszámolták az előző kormányzati ciklus összes restrikciós intézményét.

Ha megengedik, megismétlem egyik képviselőtársunk bizottsági ülésen elhangzott véleményét: "Sikerült a Bokros-csomag utolsó elemét is kiirtani." (Bauer Tamás: Nagy marhaság volt.) Ez volt egyik kormánypárti képviselőtársunk vélekedése. Úgy gondoljuk, kibontakozóban van Magyarországon a nemzet egészséges önbecsülése, bizakodása és jövőbe vetett hite. Ez nem kis dolog, annyi terhes, borús és sok nélkülözést jelentő évek után. (Bauer Tamás: Egyes szám!)

A költségvetési politika prioritásai közül kiemelném, tisztelt képviselőtársaim, a következőket: a gyermekes családok támogatásának emelését - mint egyik fontos prioritást -, a kis- és középvállalkozások versenyképességének javítását, az otthonteremtés és a lakásépítés állami támogatását, az agrár-, vidék- és területfejlesztés gyorsítását, az EU-csatlakozásra való felkészülést, a bérek és jövedelmek emelését, a dinamikus gazdasági növekedést, a fejlődés feltételeinek biztosítását és nem utolsósorban az életkörülmények javítását, fejlesztését.

 

(10.20)

 

Eredményként könyvelhetjük el, tisztelt Ház, hogy a központi beruházások 3 százalékkal meghaladták az előző évi volument. Javult a központi költségvetési szervek gazdálkodása, erősödött és szigorodott a gazdálkodás szabályozottsága. A helyi önkormányzatok gazdálkodására jellemző, hogy igaz, nehéz körülmények között, de a kötelező és önként vállalt feladataikat, az intézmények működtetését ellátták az elmúlt évben is. Az elkülönített állami pénzalapoknál a munkanélküli-ellátásra 7,9 százalékkal többet fordítottak.

Tisztelt Ház! A törvényjavaslat három témakörre tagolódik, de erről a miniszter úr szerintem részletesen beszélt, úgyhogy most ezt mellőzném. A 2001-2002. évi költségvetési törvény módosítását kezdeményezi a zárszámadási törvényjavaslat, mintegy ezer előirányzatból 30 megváltoztatását javasolja. Erről jelentős vita folyt a bizottságban, mégpedig azért, mert további forrásokat igényelnek többek között a köztisztviselői és egyéb bérintézkedések, az általános tartalék, az APEH és a VPOP anyagi érdekeltségi rendszere, az ÁPV Rt. forrásbiztosítása - itt megjegyzem, hogy a gázközművagyonnal kapcsolatos kiadásokat is itt kell biztosítanunk -, az önkormányzatok úgymond kártérítése, a korengedményes nyugdíjazás rendezése, a 3 százalékos kezességvállalás változtatása, a diákhitel intézménye, a GM Széchenyi-terv pályázatainak finanszírozása. És akkor vannak még apróbb kérdések is, mint a MÁV-nál ikermotoros kocsik biztosítása, a nemzeti földalap, nyugdíjemelés, gyógyszertámogatás - nagyon fontos kérdéskör -, az egészségügyi alap- és szakellátás forrásainak növelése, a rokkantsági, baleseti, hozzátartozói nyugellátás emelése.

Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Szeretnék kitérni az ÁSZ zárszámadással kapcsolatos ellenőrző munkájára. Terjedelmes, alelnök úr, beható és konkrét elemzést kaphattunk önöktől. Úgy gondoljuk, hogy megfelelő részletességgel végezték el munkájukat, ön is említette, hogy az EU-ban ez nem szokás. Nagymértékben segített a vizsgálati jelentésük, segítette értékelő munkánkat, és ezt őszintén, hálásan köszönjük önöknek. Némely kérdésben, jogértelmezésben vita keletkezett, de ezekre majd az általános vitában a kormány és a parlament visszatér. Adós maradt még a törvényhozás a megoldandó vagyonmérleg kérdésében, a központi költségvetés és az alrendszerek vagyonkimutatásának mérlegei tekintetében. Meg kell alkotni törvényben az állami számviteli rendet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! A bizottsági vitában elhangzott kérdésekre a kormánytól megkaptuk a válaszokat, amit minden képviselőnk kézhez vehetett az elmúlt napon. Remélem, mindannyiuk megelégedésére szolgálnak a konkrét válaszok - ez 12 oldal terjedelmű, csak megjegyzem.

Tisztelt Ház! A költségvetési bizottság a kormány által benyújtott zárszámadási törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak ítélte, 16 igen szavazattal, 4 nem mellett és tartózkodás nélkül általános vitára ajánlja a tisztelt Háznak. Végezetül, tisztelt hölgyeim és uraim, mi, kormánypártiak úgy gondoljuk, hogy a hosszú távú bizalom lényege és záloga a tisztes elszámolás. Nos, a zárszámadási törvényjavaslat tisztes elszámolása a 2000. évi büdzsének, ezért annak általános vitára való bocsátását és elfogadását javasoljuk az előterjesztés szerint.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  32  Következő    Ülésnap adatai