Készült: 2024.04.26.01:37:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

264. ülésnap (2017.12.04.), 1. felszólalás
Felszólaló Dr. Latorcai János (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Az ülésnap megnyitása
Videó/Felszólalás ideje 4:25


Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretettel köszöntöm valamennyiüket, és köszöntöm azokat is, akik figyelemmel kísérik a mai munkánkat.

Az Országgyűlés őszi ülésszakának 27. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és Gúr Nándor jegyző urak lesznek a segítségemre.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Képviselőtársaim! A népi és a szakmai hagyományoknak megfelelően minden év december 4-én, Borbála napján a bányásztársadalmat ünnepli az ország és az iparághoz kapcsolódó intézmények. 1993 óta ebből az alkalomból vehetik át az arra érdemesek a bányászat, illetve a kohászat érdekében végzett magas színvonalú, eredményes munka elismeréséért adományozható legrangosabb szakmai kitüntetést, a Szent Borbála-érmet.

A bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény kimondja azt is, hogy a bányászok egyedülálló szakmai hagyományaik és megkülönböztetett munkájuk elismeréseként jogosultak a bányász-díszegyenruha viselésére és saját himnuszuk használatára is.

December 4‑e a keresztény kultúrkörben és a magyar néprajzi hagyományban jeles nap. A legenda szerint a kisázsiai származású Szent Borbála zsarnok apjával szembeszállva vette fel a keresztény vallást, amit még kínzások hatására sem volt hajlandó megtagadni. Az évszázadok során Szent Borbála a bányászaton kívül még jó néhány szakma és közösség védőszentje lett, mint például a harangöntőké, a kőműveseké és jelesül a tüzéreké.

Bár az évtizedeken át tartó ágazati leépítések következményeként ma jóval kevesebben dolgoznak ebben az iparágban, a bányászszakma művelőinek mégis helyük és feladatuk van a jelenkori magyar iparpolitikában is. A hagyományok jegyében 2016 decembere és 2017 októbere között bányász­em­lék­évet tartottak Tatabányán „Jó szerencsét!” emlékév címmel. A rendezvény kezdődátumát az első csille ta­tabányai szén kigördülésének 120 éves, zárónapját pedig Tatabánya várossá válásának 70 éves évfor­dulója adta.

A mai a napon, Szent Borbála emlékünnepén nemcsak a hitéért kiálló keresztény vértanúra emlékezünk, hanem megbecsülésünket fejezzük ki mindazoknak, akik nehéz körülmények között, életük kockáztatásával végezték vagy végzik jelenleg is ezt az évszázados hagyományokkal rendelkező és nagy áldozatokkal járó hivatást.

A hagyományoknak megfelelő köszöntéssel: tisztelet a bányásznak! Jó szerencsét! (Taps.)

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásokkal kezdjük a munkánkat, ezt követően a kérdésekre, majd az azonnali kérdések és válaszok órájára kerül sor, azután politikai vitával folytatjuk munkánkat, végül a napirend utáni felszólalásokkal fejezzük be az Országgyűlés mai ülését.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon a kormány nevében felszólalásra jelentkezett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr: „Az EU-Afrika-csúcs tapasztalatai, az Afrikából érkező migráció veszélyei” címmel. Külügyminiszter úr, öné a szó, parancsoljon!




Felszólalások:  Előző  1  Következő    Ülésnap adatai