Készült: 2024.04.24.22:00:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

231. ülésnap (2009.10.12.), 70-72. felszólalás
Felszólaló Dr. Pósán László (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  70 - 72  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Jobb híján igen.

ELNÖK: Akkor megadom a szót Pósán László képviselő úrnak.

DR. PÓSÁN LÁSZLÓ (Fidesz): Miniszter Úr! Az elmúlt időszakban az ön asszisztálásával minden évben tízmilliárdokat vontak el az óvodás-iskolás gyerekektől, velük fizettetve meg gazdaságpolitikájuk kudarcát. Mára még a rántott hús kétharmadát is kivették volna a gyerekek tányérjából. Sorozatosan éri támadás a tehetséggondozás jól működő intézményeit is. Nemrég az Arany János-program léte került veszélybe, majd a nyolcosztályos gimnáziumok megszüntetését vetették fel kormánypárti képviselők. Most a két tannyelvű oktatást radíroznák ki a közoktatásból, mondván, az nem alapfeladat, azaz fizessenek érte a szülők. Tisztázzuk: a tehetséggondozás alapfeladat. Ha ez az ön számára nem világos, az nagy baj. És tudjuk azt is, hogy nem a gonosz pénzügyminiszter tehet erről a javaslatról, mert neki mindegy, honnan veszik el a pénzt, az elvonásra ön vagy az emberei tettek javaslatot.

A magyar emberek nyelvtudása gyenge, háromnegyedük csak az anyanyelvén tud megszólalni. Ezen elvileg javíthatna a bevezetett nyelvi évfolyam, ám a tapasztalatok vegyes képet mutatnak. A szakképző iskolákban szinte alig van szakmaorientált nyelvi képzés, a felsőoktatásban a hallgatók egyharmada nem szerez nyelvismeret hiányában diplomát. A hatékony nyelvoktatás elismerten sikeres formája a két tannyelvű oktatás, 30 ezer tehetséges, felkészült gyerek tanul így. Ön is tapasztalhatta, hogy a tehetséget nem lehet pénzen megvásárolni. Ezek között a diákok között sokan vannak olyanok, akik a támogatás megszűnése esetén nem tudnának ilyen képzésben részt venni. Az elvonással ön azt mondja, hogy a két tannyelvű képzés csak a gazdagoknak jár. Arról nem is szólva, hogy a jogbiztonságot és ezzel az alkotmányt is sérti, ha menet közben szüntetik meg a támogatást, ez ugyanis azt jelentené, hogy már megkezdett tanulmányokat is érintene a megszorítás.

Miniszter úr, tudja ön, hogy mi zajlik a minisztériumában? Hogy jut ilyesmi az eszükbe? Ki a felelős azért, hogy ez a javaslat bekerülhetett a költségvetésbe? Igaz-e, hogy ha most még meg is hátrálnak, később kifutó rendszerben mégiscsak elvonnák a képzés támogatását?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  70 - 72  Következő    Ülésnap adatai