Készült: 2024.03.29.07:31:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 400. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:51


Felszólalások:  Előző  400  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársaim! Hosszú heteken át voltak kénytelenek a kitartó hallgatók elviselni egyik ellenzéki képviselőtársam erőtlen próbálkozásait. Ezen stílustalan, igazi tartalom nélküli hozzászólásaiban igyekezett bizonygatni, milyen módon távolodunk Európától. Úgy látom, hogy a legutóbbi országjelentés megismerését követően, valamint a napokban befejeződött EU-csúcson született döntéseket figyelembe véve bátorságát veszítette. Önkritikát ugyan nem gyakorol, de legalább ezek után hallgat.

Mai napirend utáni felszólalásomban a magyar gazdaság olyan területéről szeretnék szólni, amelyre méltán lehetünk büszkék valamennyien. Néhány évtizednyire visszanyúlva - elfeledve a szocializmus sötét időszakának minden szégyenteljes lépését -, jóleső érzéssel emlékezhetünk az 1920-as évek végének, a '30-as évek elejének időszakára. Ezekben az években élte virágkorát a magyar gyógyfürdőkultúra, és képviselt vezető szerepet Európában.

Budapest történelmi hangulatot idéző műemléki fürdőivel kuriózumnak számított, és méltán viselte a világ fürdővárosa kitüntető címet. Ezekben az években Európa és a világ figyelmének középpontjában állt Magyarország. Ezt bizonyítja többek között az is, hogy az 1937-ben Budapesten megalakuló Európai Gyógyfürdő Szövetség alapszabályában rögzítette: éves közgyűléseinek állandó helyszíne Budapest lesz. Termál-, hévízkészletünk, fürdőink technológiai színvonala, fürdőkultúránk, valamint turisztikai bevételeink tekintetében is egyértelműen vezető fürdőnagyhatalomnak számítottunk.

Sajnos, a második világháború pusztításai, valamint a szovjet megszállás teljesen tönkretette Magyarország turizmusát. A Kádár-rendszer megalapozatlan és elhibázott gazdaságpolitikája tovább erősítette ezt a recessziót. A '80-as években erőtlen törekvések történtek a legalapvetőbb karbantartási munkálatok elvégzésére, a felújítások támogatását azonban nem tartották szükségesnek. Nagy fürdőink szigorú gazdálkodással, minimális fejlesztésekkel ugyan képesek voltak megőrizni színvonalukat, a kisebbeknek azonban esélyük sem volt a felzárkózásra. Tudatosan vagy felelőtlenül, de ötven év leforgása alatt sikerült leküzdeniük a magyar gyógy- és termálturizmus nimbuszát a középszerűség színvonalára.

A polgári átalakulást követő első két kormányzati ciklus során a hangzatos kijelentéseken és néhány kampányfogáson túl érdemi segítséget továbbra sem kapott ez a terület.

Az igazi fordulat 1999-ben kezdődött, majd áttörést ebben az évben, 2001-ben sikerült elérnünk. A 2000. január 1-jével induló Széchenyi-terv mintaprogramja lett a gyógy- és termálturizmus fejlesztése. 2001. július 31-én a Fidesz-Magyar Polgári Párt vezette polgári kormány elfogadta az egészségturizmus tízéves fejlesztési koncepcióját, amely évi 10-15 milliárd forintos költségvetési támogatást garantál a fürdőberuházások 50 százalékos támogatására. Emellett az egészségturisztikai központok infrastrukturális fejlesztéséhez, épített és természeti környezetének szépítéséhez is számíthatnak támogatásra az önkormányzatok, valamint a magántulajdonosok.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy gondolom, reális célként tűzhetjük magunk elé azt, hogy a magyar fürdők 2010-re ismét Európa piacvezetői lehessenek. Az új évezred első évtizedében, a kormányzati támogatásnak köszönhetően mintegy 400 milliárd forintnyi beruházás történik majd meg a hazai egészségturizmusban. Negyven nagy nemzetközi jelentőségű egészségturisztikai központ mellett hetven kisebb országos jelentőségű, valamint ötven helyi régiós szintű fürdőcentrum épül, illetve újul meg Magyarországon. E beruházásoknak köszönhetően 2010-re várhatóan megkétszereződik a látogatók száma, kétszeresére emelkedik az egy vendégre jutó költés mértéke, és megnégyszereződik a hazai turizmus bevétele.

Számításaink szerint ezzel a jelentős kormányzati szerepvállalással, a kormány és a turizmusban dolgozók összefogásával 2010-re elérhetjük álmaink valóra váltását. Az egészségturizmus a hazai gazdaság húzóágazatává, fejlődési motorjává válik, fürdőinkre pedig újra büszke lesz Európa.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  400  Következő    Ülésnap adatai