Készült: 2024.04.25.00:09:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2001.12.18.), 240. felszólalás
Felszólaló Dr. Wiener György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WIENER GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Az előző hozzászólók már részletesen kifejtették, miért elfogadhatatlan ez a névsor nemcsak ellenzéki, hanem tulajdonképpen korábbi kormánypárt számára is. Ebből pedig az következik, hogy a mostani névsor, amellyel találkozhatunk, szinte egy az egyben a két, egymással szövetségre lépett pártnak, a Fidesznek, illetőleg az MDF-nek az érdekeit képviselő jogászok összessége.

Abban az esetben, ha pártatlan szervezetet kívánunk létrehozni, két lehetőség áll rendelkezésünkre. Az egyik lehetőség az, hogy kizárólag független személyeket jelöljünk, olyanokat, akik egyetlenegy politikai erőhöz sem kötődnek. A másik lehetőség az, hogy megkísérelünk egyfajta paritást létrehozni: két kormánypárti mellé két ellenzéki személyiséget választunk, és ötödikként egy meghatározó döntőbírót, aki egy ilyen jellegű, választott tagokból álló testületnek akár az elnöke is lehet.

Felhívnám a figyelmet arra - nemcsak a jelen levő képviselőkét, hanem a rádióhallgatókét is -, hogy a most megválasztandó öt személy március 22-éig mindenféle kontroll nélkül gyakorolja a tevékenységét, eltekintve attól, hogy egyes döntéseivel szemben kifogással lehet élni a Legfelsőbb Bírósághoz. Ennek következtében olyan helyzet áll elő, hogy március 22-éig kizárólag olyan személyek kezében lesz a döntés a választási kampányt, a választási eljárást érintő, meghatározó jelentőségű kérdésekben, akiknek politikai kötődése szinte teljesen egyértelmű.

Nem kívánom megismételni Kóródi Mária képviselő asszonynak a szavait. Ő pontosan bemutatta azt, hogy kiket javasolt a belügyminiszter úr az Országos Választási Bizottság választott tagjainak. Arra is felhívta a figyelmet, hogy nemcsak politikai problémák jelentkeznek, hanem szakmaiak is. A javasolt személyek egy része nem vagy csak érintőlegesen foglalkozott a választójog, a választási rendszer és a választási eljárás kérdéseivel, és bizony az életrajzokban még szakmai hiba is előfordul.

Ugyan kicsinységnek, apróságnak tűnik, de azért fel kell hívnom arra a figyelmet, hogy Maczonkai Mihály úr önéletrajzában arra utal, hogy ő 1994 óta a pécsi helyi választási bizottság tagja, jelenleg ennek a bizottságnak a titkára. Azonban utalnom kell arra, hogy 1997. november 6-a óta, amikor a választási eljárásról szóló 1997. évi C. törvény hatályba lépett, a titkári tisztség megszűnt. (Taps az MSZP soraiban.) Ennek következtében olyan helyzet állt elő, hogy olyan személyt javaslunk az Országos Választási Bizottság tagjának, aki még a saját funkciójának a nevét sem ismeri. (Derültség és taps az MSZP soraiban.) Ennek a törvénynek a 28. § (3) bekezdése kimondja, hogy a választási szerv, beleértve az Országos Választási Bizottságot is meg a szavazatszámlálót is meg a többi szervezetet is, megválasztja alakuló ülését követően elnökét és elnökhelyettesét. Régebben, 1997 előtt a titkárt külön választották akár a fővárosi, megyei közgyűlés, akár a parlament plenáris ülésén.

Ennek következtében nekem az a véleményem, hogy aki a saját funkciójának a nevét sem tudja, attól nem várható el, hogy megalapozottan tud dönteni nagyon komoly jogi kérdésekben.

Abban én egyetértek Hende Csaba államtitkár úrral, amikor ő Hack Péterrel vitatkozott az ügyészségi törvény módosítása kapcsán, hogy ahol két jogász ül, ott három szakvélemény egyből megszületik. Éppen ezért szükséges az, hogy mind politikailag, mind szakmailag megfelelő emberek kerüljenek ilyen funkcióba; politikailag el nem kötelezettek, szakmailag pedig olyan mértékben megalapozott tudással, felkészültséggel rendelkezők, akik képesek arra, hogy a bonyolult választójogi szabályokat és eljárási szabályokat alkalmazzák.

Mindezen tényezők miatt kétségeimet kell kifejeznem az iránt, hogy a most következő választási eljárás és választási kampány valóban megfelel a fair eljárás, a fair kampány szabályainak. Kétségemet kell kifejeznem abban a kérdésben tehát, hogy valóban teljesíteni tudja-e az Országos Választási Bizottság törvényben meghatározott feladatát, valóban képes-e arra, hogy pártatlanul járjon el.

Köszönöm a figyelmüket. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Bravó! - Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  240  Következő    Ülésnap adatai