Készült: 2024.03.29.12:32:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

274. ülésnap (2005.11.30.), 210. felszólalás
Felszólaló Juhász Gábor (MSZP)
Beosztás belügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ GÁBOR belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársak! Előlegben hadd mondjam el, hogy végtelenül örülök annak, hogy valamennyi hozzászóló támogatásáról biztosította ezt a jelenlegi javaslatot, és bízom abban, hogy ez a parlamenti elfogadását biztosítja is.

Ugyanakkor a vita kapcsán mind a Fidesz, mind az MDF részéről elhangzott, hogy azt a bizonyos törvénycsomagot, ami nemcsak a Seveso II-ről szólt, hanem ahogy én ezt az expozémban mondtam is, a katasztrófavédelmi törvény átfogó módosításáról szólt, azt a bizonyos törvénycsomagot sok kritika érte itt, és amikor ezt a kritikát itt tárgyalja a Ház, azt is tudniuk kell azoknak, akik figyelemmel kísérik munkánkat, hogy az egy olyan törvénycsomag-módosítás volt, amelynek jelentős része feles törvénnyel, sima többséggel módosítható volt, és jobbára a Seveso II-höz, illetve a működés bizonyos tapasztalataihoz fűződő javaslatok voltak kétharmados támogatást igénylő javaslatok.

Amikor erről beszélünk, hogy akkor miért nem kapta meg a kétharmadot, akkor, úgy gondolom, némi önkritikával, de határozottan emlékezve arra az időszakra, el kell mondanom, hogy azok az indítványok, amelyeket akkor nem támogattak ellenzéki képviselőtársaim, döntő részben a katasztrófavédelem elmúlt időszakának tapasztalataira építkeztek, és állítom - a mai napon is ez a véleményem ,- hogy az el nem fogadást akkoriban valószínűleg a kellő áttekintés hiánya, a módosítási célok nem kellő ismerete vagy nem kellő mélységű ismerete és az egyeztetésre jutó idő rövidsége indokolhatta, hiszen például akkoriban Dorkota urat több mint nyolc napon kersztül kerestük-kutattuk, de sosem sikerült elérnünk. Ez - hozzáteszem - valószínűleg nem csak Dorkota úr bűne, tehát mi sem járhattunk el kellő alapossággal, hiszen ha az országban tartózkodott, csak elérhettük volna, de nem sikerült.

Vagyis akkor, úgy gondolom, a kétharmados támogatás meghiúsulása részben szakmai meg nem értettség, részben pedig politikai akarat kérdése volt, de szeretném hozzátenni, hogy ma én ezt már történelemnek tekintem, hiszen más dolgunk ebben az ügyben nem lévén, egy új törvényjavaslatot hoztunk ide, amely az akkori csorbákat kiköszörüli, és végre hozzásegíthetjük az országot, hogy biztonságosabban tudjunk fellépni a katasztrófahelyzetekben azzal a rendelkezésünkre álló katasztrófaelhárítási potenciállal, amely az országban megvan.

Ékes József képviselő úr egy rendkívül érdekes problémát vetett föl, ránk nézve tulajdonképpen hízelgő módon, hiszen ő maga mondta, hogy függetlenként is járt négypárti egyeztetésen. Ezzel utalt arra, hogy némely esetekben meg szoktuk hívni a függetlenek csoportjából is az érintett képviselőket, ugyanakkor szeretném önöknek elmondani, hogy úgymond függetlenek képviselőcsoporja nincsen; frakcióvezetőjük nincsen, egyeztetett véleményük, ha van, akkor az esetleges, de nem törvényszerű, míg a parlamenti pártok frakcióinak van; következésképpen nagyon nehéz azt kitalálni, hogy a 12 független képviselőből ki mit ambicionál, és ki mihez milyen mélységben ért, ennek megfelelően lehet bevonni a képviselőket.

Azt is meg kell mondanom őszintén - ezt nyilván önök is tudják -, hogy amikor ezeknek a javaslatoknak a kidolgozása folyik, nagyon sok esetben olyan szakmai részletkérdéseken tart több alkalommal is vita, amit nem is maguk a politikusok, hanem a különböző parlamenti pártok konkrét szakemberei, szakértői vagy az általuk felkért szakértők végeznek.

A legtöbb esetben az MDF részéről szakértő szokott részt venni, de szeretném hozzátenni, hogy én szívesen bevállalom, hogy amennyiben önöknek tudomására jut, hogy a Belügyminisztériumban négypárti egyeztetést folytatunk valamilyen kérdésben - ami sosem szokott titok lenni -, és jelentkeznek rá, vagy van olyan független képviselő, aki úgy gondolja, hogy vállalkozik arra, hogy begyűjtse mások véleményét a függetlenek közül, akkor nagyon szívesen bevonjuk ebbe az egyeztetési folyamatba. Ugyanakkor ez a törekvés nem lehet más, mint egyfajta szándék, hiszen a négypárti egyeztetésnek az a lényege - ez a neve is -, hogy a négy parlamenti párt egyeztet ebben a kérdésben. Függetlenek pártja jelenleg nincsen.

De szeretném hozzátenni, hogy törekszünk arra, hogy minden olyan kérdésben, amely kétharmados támogatottságot igényel, a lehető legszélesebb körben folytassunk véleménycserét. Ez igaz a szakmai egyeztetésre is, hiszen minden politikai egyeztetést nagyon széles szakmai egyeztetés előz meg, és természetesen igyekszünk a politikai egyeztetés szintjén is minden lehetséges jobbító szándékú, a célnak megfelelő észrevételt elfogadni és beépíteni a javaslatokba.

Úgy érzem, hogy ez a most beterjesztett javaslat ennek a célnak megfelel, és így bírni fogja a parlamenti pártok támogatását - remélem, a függetlenekét is.

Köszönöm szépen. (Jauernik István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai