Készült: 2024.04.26.01:30:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

120. ülésnap (2003.12.22.),  147-152. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:   139-146   147-152   153-160      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Ház! Páva Zoltán, a Magyar Szocialista Párt képviselője, kérdést kíván feltenni a gyermek-, ifjúsági és sportminiszternek: „ A Sport 21. programrólö címmel.

Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

PÁVA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Elemezve a kialakult sportiskolai rendszert és hagyományokat, arra a megállapításra juthatunk, hogy a sportiskola fogalmát a múltban és a jelenben egyaránt nagyon eltérően értelmezték és használták.

Sportiskolának nevezték azokat a közoktatási intézményeket, általános és középiskolákat, ahol testnevelés tagozat volt, később emelt szintű testnevelés-oktatás folyt. Sportiskolai tagozatként működött a nagy hagyományú Központi Sportiskola is, a KSI, de sportiskolai megjelölést kaptak azok a sportegyesületek is, ahol szervezett formában foglalkoztak az utánpótláskorú gyerekekkel és fiatalokkal.

Sokszor tisztázatlan, hogy akár az egyik, akár a másik típus szerint működő sportiskolát hogyan működtetnék, ki lenne a fenntartó, ki finanszírozná. Nincs kialakult, letisztult, egységes rendszer. Fontos feladatunk tehát a sportiskolák fogalmának tisztázása és tevékenységi körük meghatározása.

Felvetődik továbbá, hogy a sportutánpótlás hazai bázisai, a nevelő egyesületek anyagi és erkölcsi, sőt jogi szempontból egyaránt támogatásra szorulnak. A diákok iskolai leterheltsége sem növelhető tovább, viszont a diákok egészségi állapota sem megfelelő.

Ezért tisztelettel kérdezem a miniszter urat: mit tesz a GYISM a fogalmi kérdések tisztázása érdekében, illetve egy egységes sportiskolai rendszer kiépítésére? Hogyan illeszkedik be az utánpótlás-nevelés hazai rendszerébe a kiépítendő sportiskolai rendszer?

Köszönöm. Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kérdésre Gyurcsány Ferenc gyermek- ifjúsági és sportminiszter úr válaszol. Parancsoljon!

GYURCSÁNY FERENC gyermek-, ifjúsági és sportminiszter: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelet Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai nap következő óráiban fogjuk elfogadni az új sporttörvényt, amellyel kapcsolatosan - miért tagadnánk? - bizonyos pontokon sok vita volt a kormány és az ellenzéki képviselők között.

Volt ugyanakkor olyan pont, amelyben egyetértettünk. Ez a pont az, mely szerint a kormány sporttal kapcsolatos felelősségének egyik nagy pillére az utánpótlás-nevelésben való részvétel. Az utánpótlás-nevelés szervezeti rendszere, finanszírozása ugyanakkor az elmúlt években, az elmúlt több mint egy évtizedben szétesett. Az összerendezés érdekében tett egy lépést az előző kormány, amikor megalapította a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézetet, majd mi ezt az intézetet megerősítve, felelősségét megnövelve teszünk következő kettő lépést: átalakítjuk az utánpótlás-nevelés eddig szétdarabolt programját, megalakult a Sport 21 utánpótlás-nevelési program, utánpótlás-nevelésre több mint 2 milliárd forint áll rendelkezésre a következő évi költségvetésben; és elkezdjük az ön által is említett sportiskolai rendszer kiépítését, most már mindezt együtt a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet égisze alatt.

A következő évi költségvetésünkben 150 millió forint áll rendelkezésre arra, hogy azt a szakmai feladatot és problémát, amelyet ön is említ, hogy tegyünk rendet fogalmilag, szakmailag ezen a területen, ezt finanszírozzuk, és 2005 elején elindulhatnak a sportiskolák épp olyan normatív támogatással, ami a művészeti iskolákban honos. Erre vonatkozóan Magyar Bálint oktatási miniszter úrral közösen a kormánynak előterjesztést készítünk a következő év első negyedévében.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Viszontválaszra megadom a szót a képviselő úrnak.

Parancsoljon!

PÁVA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen. Valóban úgy ítélem meg, hogy az élsportnak és a tömegsportnak is bázisa lehet az utánpótlássport, a sportiskolai rendszernek ez az új formája, és úgy ítélem meg, hogy ezek az intézmények jól fogják szolgálni a magyar sport érdekeit. Az pedig megnyugtató számomra, hogy állami normatívát kap 2005-től a sportiskolai rendszer, és azt hiszem, megnyugtató lehet valamennyi ma is testnevelés tagozatos tanárnak, iskolaigazgatónak vagy éppenséggel szülőnek, de diáknak egyaránt.

Bízom abban, hogy az utánpótlásunk további fejlesztése biztos alapja lehet azoknak a sportsikereknek, amelyeket az elmúlt időszakban is elértünk.

Köszönöm a válaszát, miniszter úr. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:   139-146   147-152   153-160      Ülésnap adatai