Készült: 2024.03.29.10:27:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2006.12.04.),  113-120. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:   105-112   113-120   121-128      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Gúr Nándor, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni a szociális és munkaügyi miniszternek. Képviselő urat illeti a szó.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Érzékelhető, hogy a munkaügyben, a szakképzésben és a felnőttképzésben az elmúlt esztendőkben már elindultak változási folyamatok. Az elmúlt hónapokban pedig olyan törvényalkotási folyamat zajlik, amely nagymértékben segíti az alkalmazkodókészség alakulását. Meggyőződésem szerint szükségszerű is ez a dolog, hiszen a versenyképességnek ma már leginkább az egyik korlátozó tényezője a szakképzetlenség. Nyilván a szükségszerű technológiai változásokhoz, a gazdaság igényeihez való alkalmazkodás minimumát a szakképzettség, a tudás megszerzése kell hogy magával hozza. E nélkül gyakorlatilag nem lehet azt a teljesítményt nyújtani, amit a magyar gazdaság elvár.

Látható ez a munkaügyi regisztereken keresztül is, hiszen a munkavállalói szándékkal megáldottak, regisztráltak körében nagyon sokan vannak olyanok, akik szakképzetlenek, a foglalkoztatottak körében pedig messze a 80 százalékot meghaladó például azoknak a köre, akik felsőfokú végzettséggel rendelkeznek, és 66 százalékos jelen pillanatban is a szakképzettséggel rendelkezők köre az aktívakon belül, akik foglalkoztatottként tudnak jelen lenni a munkaerőpiacon.

Ilyen értelemben ez a kapcsolat szoros, ez a korreláció meghatározó, mármint hogy a képzettség és a munka világában való elhelyezkedés hogyan és miképpen tükröződik vissza. Nem véletlenszerű, hogy forszírozom a kérdést, hiszen a felnőttképzés tekintetében még inkább fontosnak érzem, hogy legkiváltképp azoknak a köre, akik a leginkább rászorultak és éhesek a megszerzendő tudás tekintetében, férjenek hozzá ezekhez a lehetőségekhez, annak tükrében, hogy a képzési rendszer a gazdaság igényeinek a kielégítésével párosuljon.

Ez alapján kérdezem a miniszter urat, hogy milyen konkrét lépéseket terveznek az elkövetkezendő időszakra vonatkozóan.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: A kérdésre Kiss Péter miniszter úr válaszol.

KISS PÉTER szociális és munkaügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő úrnak nagyon igaza van abban, hogy a következő időszak személyes esélyeit illetően is és általában is a hatékonyságunkat, a versenyképességet tekintve is bizony kulcskérdés a felnőttképzés. Nem véletlen, hogy ha a fejlesztési programunkban a foglalkoztathatóságot és a növekedést, a foglalkoztatás bővülését és a növekedést helyeztük a figyelem középpontjába, akkor ennek elérése érdekében a meghatározott eszközeink közül az elsőnek éppen azokat a fejlesztéseket szántuk, amely intézményrendszerét tekintve is és programjait tekintve is a felnőttképzést jelentősen finanszírozzák.

Saját forrásokból is sokat teszünk ezért. Néhány számot szeretnék mondani: a Munkaerő-piaci Alapból, ami a munkavállalók, munkaadók befizetéséből jön létre, mintegy 7 milliárd forintot fogunk fordítani a jövő évben 50-70 ezer ember számára adva, pont azok számára, akik munkanélkülivé válnak, és csak úgy tudnak elhelyezkedni, ha pluszképzést kapnak. Szóval, nekik adunk ilyen támogatást.

A Munkaerő-piaci Alapból általában szakképzési és felnőttképzési célokra további 20 milliárd forintot fordítunk, aminek mintegy negyede direkt módon felnőttképzési célokat szolgál. Most módosítjuk a törvényt, hogy a mikro- és kisvállalkozások a szakképzési befizetési kötelezettségeik 60 százalékát ott tarthatják a saját munkavállalóik továbbképzésére. Evvel úgy számolunk, hogy mintegy 8,5 milliárd forintból 120 ezer munkavállaló számára teremtünk képzési lehetőséget.

(15.20)

Az európai uniós programból, amire már utaltam, pedig a következő hét évben csak a "képzési hozzáférés segítése" címszó alatt 84 milliárdot fordítunk. Létrehozzuk a területi integrált szakképző központoknak egy új hálózatát, amelyik képes befogadni a felnőttképzést is. Szóval rendszerfejlesztést és programokat egyidejűleg indítunk az ön által említett és hangsúlyozott célok megvalósítása érdekében.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválaszra megadom a szót Gúr Nándor képviselő úrnak.

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Igen fontosnak tartom azt, amiről szólt a források tekintetében, hogy a bővülő európai uniós források és a hazai megengedő, átengedő forráslehetőségek is nyithatják a kaput minél többek számára a képzésben való részvétel tekintetében.

Mindezek mellett hangsúlyozni szeretném azt, hogy meggyőződésem szerint azoknak a körét inspirálni kell, akik oly messze vannak ma a munkaerőpiactól és a képzés lehetőségétől is, egyszerűen annak okán, mert a megélhetésük korlátja annak, hogy képzési folyamatokban vegyenek részt. Jó és érdemes az az útirány, amely az elmúlt hetekben lábra kelt akár a foglalkoztatási törvény keretei között is, hogy a keresetpótló támogatás megemelésén keresztül juttassunk lehetőséget a képzésben való részvételre.

Mindezek figyelembevételével olyannak tartom az ön által elmondottakat, amelyek alkalmasak az igények felkeltésére, és mások számára is mindenképpen figyelemre méltóak.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Viszontválasz illeti meg a miniszter urat.

KISS PÉTER szociális és munkaügyi miniszter: Köszönöm. Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném hangsúlyozni azt is, hogy van egy újdonság az idei költségvetésben, illetve a jövő éviben, az ez évi tervezetben, amelyik is arról szól, hogy az amúgy legnehezebb sorúak számára, akiknek sokszor csak a közmunka jelent kitörési lehetőséget a segélyen élésből, létrehoztuk azt a megoldást, amelyik is összeköti a közmunkát és a képzést; egyidejűleg biztosít egzisztenciát, és úgymond, a munkára alkalmassá váláshoz szükséges képzettséget. Ez még nem szakképzést jelent, de jelenti például a dán termelő iskolai modell érvényre juttatását széles körben.

Hasonlóképpen továbbfolytatjuk a "Lépj egyet előre!" programot, amely megszerzett, ámde alkalmatlan tudások új kompetenciákkal való kiegészítését segíti, és ezért hozzuk be a felnőttképzést többek között az ifjúsági szakképzésbe, a szakiskolákba, hogy mindazt az igényt, ami a felnőttképzés oldaláról a versenyszféra által megfogalmazódik, kamatoztassuk az ifjúsági szakképzésben is. Ilyen értelemben a felnőttképzés túlmutat saját jelentőségén is.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:   105-112   113-120   121-128      Ülésnap adatai