Készült: 2024.03.28.09:13:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

314. ülésnap (2013.10.22.), 62. felszólalás
Felszólaló Juhász Ferenc (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:37


Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JUHÁSZ FERENC (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Két olyan módosító javaslatot fogalmaztunk meg, amely ehhez a vitaszakaszhoz tartozik, és amely két értelmezhetetlen, érthetetlen rendelkezés kritikáját tartalmazza, illetőleg próbálja azt orvosolni.

Az egyik az, amely arról szól, tisztelt képviselőtársaim, hogy a katasztrófahelyzetben, mondjuk, a gáton csak az védekezhet, akit az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság előzetesen arra engedélyezett és ellátta igazolvánnyal, csak azok a mentő szervezetek vehetnek részt, akik ebben minősítést szereztek.

(11.30)

Aki legutóbb látta a dunai árvizet például a III. kerületben és kicsit fentebb, azt látta, hogy az ottani védekezésben nem a katasztrófavédelmi szervezetek, hanem a helyi szervezetek, a helyi erők vettek részt. Az a rendelkezés, amelyet most meg akarnak fogalmazni, az ő kizárásukat vagy bizonyos értelemben korlátozásukat eredményezné.

Elfogadhatatlan, képviselőtársaim, az a szituáció, hogy nem menthet az, aki egyébként személyes érdekből, szolidaritásból, szaktudásból eredően ezt megtehetné. Érthető az az elvárás, hogy boldog-boldogtalan ne menjen a gátra, amikor oda nem való. Érthető az az elvárás, hogy a tevékenységet koordinálni kell, és ezt nyilvánvalóan az koordinálhatja, aki vezeti a katasztrófa elleni védekezést, de az érthetetlen, képviselőtársaim, hogy ilyen módon akarják korlátozni az egyéni és a közösségi aktivitást. Valami borzasztó nagy baj van, ha azt gondoljuk, hogy az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vagy a főigazgató egyéni engedélye kell ahhoz egy-egy szervezetnek, hogy ebben a munkában részt vegyen.

Mi azt szeretnénk, ha a katasztrófavédelmi védekezés és a katasztrófák elleni küzdelem - azon túlmenően persze, hogy úttörő szerepet kapnak az állami szervezetek, mint katasztrófavédelem, rendőrség, honvédség és mindenki más - a helyi közösségek bevonásával és tevékeny részvételével is történhetne. Nincs annál rosszabb, amikor a helyi közönség katasztrófaturizmusban vesz részt, amikor azt nézi, hogy az arra felhatalmazottak egyébként viszik a zsákot, vagy védik a gátat. A legeslegjobb az volna - és egyébként a Lajtán túl erre nagyon sok példa van -, ha ezt közös erőfeszítéssel oldanák meg.

Mi arra kérjük a kormányt - nem többet kérünk tőlük -, hogy ne korlátozzák azt a fajta szándékot a közösségek részéről, amely az ebben a tevékenységben való részvételt jelenthetné. Koordinálják, ellenőrizzék, de ne akadályozzák.

A másik, amihez módosító javaslatot nyújtottunk be - és megdöbbenéssel tapasztaltuk, hogy a Fidesz önkormányzati lobbiján simán átment -, az a pont, amely arról szól, hogy mondjuk, egy üzemi katasztrófa esetén, ha helyzet van, akkor nem kell az önkormányzatokat értesíteni. Azt a helyzetet teremti meg most a kormány, hogy ha példának okáért valahol Dunaújvárosában történik - egy ipari várost akartam mondani, bárhol történhetne - katasztrófa, ahol egyébként embereket kell menteni, ne adj' isten, ki kell telepíteni, meg nem tudom én, micsoda, a polgármestert meg a polgármesteri hivatalt, az önkormányzatokat nem kell értesítenie sem a bejelentőknek, sem a katasztrófavédelemnek, sem senkinek.

Képzeljék el azt a helyzetet, ahol most már katasztrófavédelmi felirattal tűzoltóautók rohannak, mentők rohannak és a többi, és egyébként a polgármesterek meg otthon üldögélnek, hogy jaj, istenem, a szomszédban biztos van valami baj. Ők nyilván nem üldögélnek, na de az elfogadhatatlan, képviselőtársaim, hogy ezt a fajta kötelezettséget meg akarják szüntetni. Én azt gondolom, hogy a helyi önkormányzatoknak egy nagyon erős leértékelése az, amely e mögött a kezdeményezés mögött meghúzódik, vagy ami ennél még rosszabb, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság túlhatalmának és mindenhatóságának az igazolására szóló passzus.

Meggyőződésünk, merthogy az elmúlt húsz évben árvízből bukdácsoltunk árvízbe, és ebben a kérdésben mindig is ott voltak az illetékes szervezetek, kormányzati szervezetek a topon, azért tudták ezt megcsinálni, mert önkormányzatok, helyi civil szervezetek, az arra felruházott szervezetek közösen együtt tudtak dolgozni.

Képviselőtársaim, tisztelt fideszes kollégák, ne akadályozzák már meg azt, hogy ebben a helyi erők ilyen módon és ilyen formában részt vehessenek. A mi módosító javaslatunk lényegében erről szól.

Köszönöm szépen. (Dr. Bárándy Gergely tapsol.)




Felszólalások:  Előző  62  Következő    Ülésnap adatai