Készült: 2024.03.28.09:50:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

337. ülésnap (2013.12.16.), 422. felszólalás
Felszólaló Magyar Zoltán (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  422  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért kértem szót ezen a késői órán így napirend utáni felszólalásra, mert néhány döbbenetes adat látott napvilágot a hazai tejfogyasztással és a tejtermékfogyasztással kapcsolatban.

Az egyik ilyen döbbenetes adat, hogy 200 liter/fő/éves évi fogyasztásról 160-ra csökkent a hazai tejfogyasztás, de ez nemcsak önmagunkhoz képest egy jelentős visszaesés, hanem bizony más európai országokhoz képest is. Jellemzően itt persze azokkal az országokkal tudjuk összehasonlítani magunkat, ahol normális mennyiségben folyik egyáltalán tejtermelés. Pedig ennek a visszaesésnek már most tudományosan kimutathatóak a negatív következményei. Itt elsősorban az egészségügyi vonatkozásairól beszélek persze és nem a gazdasági vonatkozásairól. Gyermekeknél egyébként a napi kalciumbeviteli igény kétharmadát is fedezné a megfelelő tejmennyiség fogyasztása, és ezért is lenne ez rendkívül fontos.

Egyébként röviden visszatérve arra, hogy mi okozhatta ezt a csökkenést, elsődlegesen azt a fajta negatív hadjáratot, negatív kampányt kell kiemelnem, amely az elmúlt évtizedben a tej és a tejfogyasztás ellen irányult. Ennek a hátteréről már egyre többet tudunk, kezdjük látni azokat a folyamatokat és azokat a cégeket, lobbierőket, amelyeknek ez érdekében állt. Ezért is fontos arról megemlékezni, hogy a tejelő állatok háziasítása előtt, mintegy 11 ezer évvel ezelőtt igaz volt még azon állítás, hogy a tejcukorbontó laktáz enzim termelését az emberi szervezet nem volt képes megoldani, azonban egy 7500 éve bekövetkezett mutáció eredményeképpen erre most már az emberek egyharmada képes, és az európai népességnek, ebben a magyar népességnek is több mint 85 százaléka képes ezt megfelelő módon emészteni.

(0.40)

Így semmiféle negatív élettani hatása nincsen a tejivásnak ezeknél az embereknél, a fennmaradó százaléknál valóban meg kell oldani, és egyéb tejtermékekkel, például savanyított tejtermékekkel kell ezt pótolni.

Döbbenetes adat volt az is nemrégiben, amit olvastam, hogy általános iskolásoknak a kétharmada nem fogyaszt tejtermékeket, sőt a fele tejet sem. Pedig a tej összetétele ideális, a feldolgozott termékek is javarészt megőrzik ezt az ideális összetételt, és kiemelném itt még a rengeteg hasznos tápanyag mellett a felszívódását ezeknek a tápanyagoknak, hiszen ez is egy nagyon fontos mutatója egy-egy terméknek, hogy nemcsak az a lényeg, hogy mennyit tartalmaz egy-egy emberi szervezet számára hasznos tápanyagból, hanem ugyanilyen fontos az is, hogy milyen mértékben képes felszívódni abból az adott élelmiszerből.

A rákellenes hatását is kiemelném, amelyet az elmúlt években kezdenek el felfedezni, és most már több nemzetközi kutatást is olvastam ezzel kapcsolatban. Itt elsősorban a sejtlégzés elősegítésére tett pozitív hatását emelik ki. De megemlíteném még a bioaktív fehérjekomponenseket is, amelyeknek a kutatása itt Magyarországon is zajlik jelenleg, és több nemzetközi projekt keretében is zajlik. De olyan elképesztő dolgokra képesek ezek a fehérjekomponensek az emberi szervezetre nézve, hogy a jó közérzet biztosításához is hozzájárulnak, de akár fájdalomcsillapító hatását is kiemelhetném, mikrobaellenes hatását, vérrögképződés-gátló hatását, vérnyomáscsökkentő hatását, érelmeszesedést gátló hatását, és a vitaminmegkötő hatása sem elhanyagolható.

A tejnél fontos megemlíteni a kalcium-foszfor arányt, ami rendkívül kedvező, illetve a kálium-nátrium arányt is, ellentétben a mai kor divatjának megfelelő élelmiszerekkel, amelyeknél ezek az arányok mind-mind sokkal rosszabbak, pont ellenkező irányba hatóak, ezért fontos ezt a tejnél kiemelni, hogy bizony ilyen szempontból is megfontolandó lenne az, hogy már gyermekkortól kezdve szoktassuk rá a magyar fiatalokat arra, hogy minél nagyobb arányban fogyasszanak tejet és tejtermékeket.

Éppen ezen pozitív hatások és kutatási eredmények miatt javasolja a Jobbik most már évek óta azt, hogy az iskolatejprogramot egy nagyobb állami támogatással dotálja a mindenkori költségvetés, és terjessze ki óvodaitej-programmá, hiszen már olyan fiatal kortól érdemes volna a tej- és tejtermékfogyasztára rászoktatni a magyar fiatalokat.

Illetve egy másik szálat is megemlítenék gyorsan, hogy a tejkvótarendszer kivezetésével egy új helyzet áll elő Európában, jó lenne, ha a kormányzat erre is felkészülne. Sajnos, nem láttunk még erre vonatkozóan terveket, pedig komoly kihívások elé fogja állítani a magyar tejgazdaságot. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  422  Következő    Ülésnap adatai