Készült: 2024.04.20.07:42:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (2018.12.11.), 66. felszólalás
Felszólaló Ritter Imre (nemzetiségi képviselő)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:48


Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RITTER IMRE nemzetiségi képviselő: Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Parlament! A saját és a magyarországi németség nevében mint képviselő jelentkeztem felszólalásra azon érintettség kapcsán, hogy azt gondolom, ma már mindenki előtt világos és ismert tény, hogy annak idején a kitelepítésről, az elűzetésről az akkori magyar kormány 1945. december 22-én határozott. A rendelet december 29-én jelent meg. Ez a hazai német kisebbség kollektív felelősségének elvén alapult, és kitelepítési oknak tekintette, ha valaki az 1941-es népszámlálás idején német nemzetiségűnek vagy német anyanyelvűnek vallotta magát. Az elűzetés 1946. január 19-én kezdődött, az első vonat Budaörsről indult. Három év alatt 220-250 ezer embert űztek el Magyarországról. A becsült adatok szerint az itthon maradt hazai német nemzetiségű lakosság száma az elűzetés után minimum 300 ezerre volt tehető. Jellemző, hogy az akkori félelem és megpróbáltatások miatt az 1949-es népszámláláson német anyanyelvűnek mindössze 22 450-en, német nemzetiségűnek pedig csupán 2617-en vallották magukat.

A magyar parlament 2007 novemberében tartotta meg a Vertreibung, az elűzetés emléknapját itt a parlamentben, majd 2012-ben a 88/2012. (XII. 12.) országgyűlési határozatban, majd 2013-ban a 103. országgyűlési határozatban a Magyar Országgyűlés január 19-ét, az elűzetés 1946-os kezdetének évfordulóját a magyarországi németek elhurcolásának és elűzetésének emléknapjává nyilvánította.

A 70. évforduló kapcsán hadd idézzek egyetlen mondatot Orbán Viktor miniszterelnök úr beszédéből a január 19-i budaörsi megemlékezésen: „A hivatalos megnevezés kitelepítés volt, de ennek a szónak a valósághoz nem volt semmi köze. Amit kitelepítésnek neveztek, az valójában a magyar svábok kifosztása és elüldözése volt. Megfosztották őket házaiktól és hazájuktól.”

Mindezt azért tartottam fontosnak idézni és elmondani, hogy egy picit mindenki megértse azt, ami a magyarországi németségnél még ma is egy rendkívül fájó seb, és kötelességem elolvasni a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata 2018. december 8-án, szombaton hozott 151. számú határozatát, amelynek 1. pontja szerint „A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata Közgyűlése a kormány által az Országgyűléshez T/3609. számon a 2021. évi népszámlálásról szóló törvényjavaslat elfogadását nem támogatja. 2. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata Közgyűlése felkéri Ritter Imre magyarországi német országgyűlési képviselő urat, hogy a törvényjavaslatot a kormány által előterjesztett tartalmában ne támogassa, illetve tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a 2021. évi népszámlálás során az adatszolgáltatónak a családi és utónevét ne kelljen kötelező módon megadnia, biztosítva legyen a teljes eljárás során az adatszolgáltató anonimitása, az egyes állami regiszterek összekapcsolása a népszámlálás adataival ne történhessen meg, illetve a nemzetiségi hovatartozásra vonatkozó kérdés felvetése kötelező legyen.”

Az elmúlt közel egy évben és előtte mintegy egy évtizedig igazából semmi mást nem tettem, mint a magyarországi németséget igyekeztem meggyőzni arról, hogy nem azért volt ’46-ban kitelepítés és elűzetés, mert volt egy ’41-es népszámlálás, hanem azért, mert egy embertelen világ volt, ahol mindent meg lehet tenni. Ennek ellenére nagyon sok emberben benne van ma is a félelem, és ez egy olyan kérdés, amit nem lehet a matematika, a jog és az érvek alapján eldönteni, itt az emberek legnagyobb része az érzelmei, a megérzése, a lelkiismerete alapján dönt; ha rá gondol és fáj, nem fogadja el, ha rá gondol, és a gyomra összeszűkül, nem fogadja el.

Kérem, hogy ezt mindenki vegye figyelembe. Időnk nem volt rá, tavasszal meg fogjuk tenni, hogy egy nemzetiségek által egyeztetett véleményt alakítsunk ki, és amennyiben ez indokolttá teszi, akkor a tavaszi ülésszak elején be fogok nyújtani erre vonatkozó módosítást. Én a magam részéről az elmondottak miatt a holnapi szavazásnál tartózkodni fogok. Köszönöm, hogy meghallgattak. Danke für Ihre Aufmerksamkeit. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  66  Következő    Ülésnap adatai