Készült: 2024.04.18.17:33:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

249. ülésnap (2012.12.11.), 134-144. felszólalás
Felszólaló Dr. Budai Gyula (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 12:30


Felszólalások:  Előző  134 - 144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Megmondom őszintén, tegnap este is néhány órát itt végigültem, és hallgattam az általános vita során elhangzó érveket, és nem igazán azok a dolgok kerültek napvilágra, amik lényegében az egész alkotmánymódosítást, az alaptörvény módosítását indokolttá teszik.

Azt gondolom, hogy Turi képviselőtársammal sok mindenben egyetértek abban, amit elmondott - nemcsak itt, a parlamentben, hanem a parlamenten kívül is mi már ezt sokszor megvitattuk egymással -, de azt gondolom, az, hogy bizonyos részei a földforgalmi törvénynek sarkalatosak vagy kétharmados többséget igényelnek, pontosan azt igazolja, hogy kell hogy legyen a törvényben egy olyan konkrét irányvonal, ami egy kiszámíthatóságot, egy biztonságot, egy tervezhetőséget ad azoknak a gazdálkodóknak vagy gazdaságoknak, akikre ez az egész jogszabályi környezet vonatkozik. Valóban, abban is sok igazság van, amit a képviselőtársam elmondott. Ezzel, megmondom őszintén, én is mint a - nem is a zsebszerződéseket, hanem - jogellenes szerződéseket vizsgáló tárcaközi bizottság elnöke szembesültem, hogy valóban nincs egy olyan földnyilvántartás ma Magyarországon, és ha van, akkor nem tudunk hozzájutni, ahol meg tudnák mondani az adott hatóságok, a földhivatalok, hogy egy magánszemélynek, egy gazdasági társaságnak - mert vannak ilyen gazdasági társaságok, ugye, '94-ben volt néhány hónap, amikor a gazdasági társaságok meg tudták szerezni a termőföld tulajdonjogát - mekkora földterület van a használatában, a tulajdonában.

Amikor ez a helyzet kristálytiszta lenne, akkor el lehetne kezdeni gondolkozni, hogy milyen jogszabályokat tegyünk ezek mögé a dolgok mögé. Sajnos, most abban a helyzetben vagyunk, ahogy a tárcaközi bizottság végzi a munkáját, most szeretnénk az ingatlan-nyilvántartásról törvényt módosítani, mert adatvédelmi szempontok alapján nem tudjuk behatárolni azt a kört, amely ilyen jogellenes szerződéssel szerzett tulajdont, mert nincs bejegyezve a földhivatalba. Be van jegyezve használat, haszonélvezet, opció és bármilyen jogcím, amely alapján ma ezt a földterületet tulajdonolja a valóságban, de egyébként csak használója annak a területnek.

Azt gondolom, hogy a kiszámíthatóság, a biztonság, az állandóság az alapvető üzenete ennek az egész dolognak. Nagyon sokszor lefolytattuk ezt a vitát a jobbikos képviselőtársaimmal azzal kapcsolatban, hogy a termőföld bekerült a tőke szabad áramlásába, és hogy akkor ezt módosítani kéne meg felül kéne vizsgálni. Én még mindig azon az állásponton vagyok, hogy belső hatályos jogszabályokkal, azt gondolom, ha ezek jól vannak összerakva, akkor teljes mértékben meg lehet akadályozni, hogy külföldiek termőföld tulajdonjogát megszerezzék. Azt gondolom, hogy ezen dolgozunk.

Ebben a kérdésben már a Jobbik Magyarországnak is nyújtottam kezet. A kéznyújtás olyannyira nem sikerült, hogy Magyar Zoltán arra nem vette a fáradságot, hogy egy kihelyezett bizottsági ülésre Mosonmagyaróvárra eljöjjön - abba a városba egyébként, ahol ő él -, és elmondja, hogy mik azok a nagyon fontos dolgok, amiket a Jobbik fontosnak tart, hogy fölszámoljuk az ilyen jogellenes szerződéseket.

A képviselő asszonynak azt tudom mondani, aki azt mondta, hogy el kell menni a helyszínre, és meg kell nézni, hogy valójában mi a helyzet ott: képviselő asszony, én voltam az Őrségben, elmentem, megnéztem, hogy melyek azok a területek, amelyek ilyen jogellenes szerződéssel érintettek, és mi megtettük azokat az intézkedéseket, amelyekről nem nagyon tesznek említést. 1000 hektár területet a magyar állam kisajátított, illetőleg első körben vételt ajánlott azoknak az osztrák gazdálkodóknak, illetőleg két gazdasági társaságnak az Őrségben, amikről egyébként önök is tudnak. Miután nem voltak hajlandóak a vételi ajánlatot elfogadni, a magyar állam élt azzal a jogával, hogy ezeket a területeket, amelyek védett területeknek minősülnek, és amelyeket ezek a gazdasági társaságok vagy természetes személyek jogellenesen szereztek meg, kisajátította. Azt gondolom, hogy a kormány erre több mint egymilliárd forintot biztosított. Azt is elismerem, hogy sokkal több pénz kéne erre, sokkal nagyobb területet - közel 100 ezer hektár nagyságú területet - kéne így visszaszerezni, de azt gondolom, hogy a következő költségvetési év számait ismerve, a kormány megint egy jelentős forrást biztosított arra, hogy a nemzeti parkok területén ezeket a zsebszerződéssel érintett területeket visszavásároljuk.

Tehát lehet kritikát megfogalmazni, lehet nagyon hangzatos, politikai kommunikációban jól hangzó dolgokat elmondani, de valóban az kéne, amit Pócs képviselőtársam mondott, hogy a tetteknek meg a szavaknak valahol végre találkozni kéne a jobbikos képviselőtársaimmal. Én továbbra is nyitott vagyok, Magyar Zoltánt ezek után is, amikor az Őrségben fogjuk a bizottsági ülést tartani, meg fogom hívni. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy esetleg akkor a Jobbik rendelkezik-e már olyan konkrét javaslatokkal, hogy milyen irányba menjünk el.

Azt gondolom, hogy 2014. május 1-jére a belső jogi környezettel meg lehet teremteni annak a lehetőségét, hogy a külföldiek... (Hegedűs Lorántné közbeszól.) Bocsánatot kérek, képviselő asszony, én nagyon nyugodtan, türelmesen végighallgattam önt. (Magyar Zoltán: Ez a baj. - Szilágyi György: Ez a baj. Vitatkozni kellett volna. - Az elnök csenget.) Én akkor tudom elmondani a véleményemet, képviselő úr, amikor szót kapok, ellentétben önnel, aki akkor is elmondja, amikor nem kap szót. (Novák Előd közbeszól.)

ELNÖK: Az államtitkár úrnak adjuk meg a lehetőséget arra, hogy befejezze.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Novák képviselő úr, ha nem szólt hozzá a vitához, akkor maradjon csöndben, megkérem. Jó? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Államtitkár úr, tessék folytatni, majd én kezelem a többi problémát.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr, csak Novák úr azt hiszi, hogy a téren van megint.

ELNÖK: Ne Novák úrral foglalkozzon, hanem nyugodtan fejezze be a témához illő felszólalását.

(14.20)

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tehát, képviselő úr, azt gondolom, hogy önöknek megvan a lehetősége arra, hogy ezt a javaslatot letegyék. Sajnos lehet kiabálni a hátam mögött, de egyetlen javaslatot nem tettek le, tehát továbbra is nagy tisztelettel várjuk a javaslatot. (Novák Előd: Nem igaz, hazudik, mint a vízfolyás!)

ELNÖK: Novák urat megkérem, hogy tartsa meg a megjegyzéseit frakciótársainak.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnézést, erre már nem akarok reagálni, mert nem nagyon érdemes.

ELNÖK: Nem is kell hogy reagáljon rá, nyugodtan folytassa a hozzászólását.

DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Valóban, azt gondolom, hogy azért lehet így konkrét ügyeket is mondani ebben a kérdéskörben. Önök megint elfeledkeznek arról, hogy például a Hubertus Bt. tekintetében közel 8 ezer hektár ilyen terület kapcsán folyik jelen pillanatban egy büntetőeljárás. A magyar állam perli ezt a gazdasági társaságot Magyarországon is, illetve Bécsben a választottbíróságon is, és azt gondolom, hogy jogállami keretek között igyekszünk ezt a földterületet visszaszerezni a magyar állam javára, és több ilyen pert folytat egyébként a magyar állam, hogy az ilyen területeket visszaszerezze.

Azt gondolom, hogy azért nem minden esetben van igaza önöknek abban, hogy az ügyészség nem tesz meg mindent ebben a körben. Nekem nem tisztem megvédeni az ügyészséget, hogy milyen eljárásokat folytat, de az ügyészség nagyon sok olyan eljárást folytat jelen pillanatban is, ami ezekre az ügyekre vonatkozik. Ha Magyar Zoltán képviselőtársam Mosonmagyaróváron ott lett volna, akkor hallhatta volna a megyei főkapitányság tájékoztatóját, hogy hány ügyben folytatnak jelen pillanatban büntetőeljárást zsebszerződésekkel kapcsolatos jogügyletek miatt. Tehát azt gondolom, nagyon jól hangzik, hogy eljövünk ide a parlamentbe, a nyilvánosság előtt elmondjuk a véleményünket, és akkor azt mondják, hogy a Jobbik hogyan küzd a magyar föld védelméért.

Képviselőtársaim, konkrét intézkedéseket, konkrét javaslatokat várunk önöktől, és ezekre a javaslatokra, azt gondolom, én eddig is nyitott voltam, ezután is nyitott leszek. Én az önök frakciójából több képviselővel már egyeztettem több kérdésben, nem hiszem, hogy elzárkózom önök elől, hogy nem vagyunk vevők ezekre a dolgokra. Önök pedig folyamatosan a jelenlegi kormány nyakába próbálnak varrni olyan dolgokat, amelyekért nem ez a kormány a felelős, képviselő úr.

Ugyanis önök egy dologról elfeledkeznek. Az első Orbán-kormány már nagyon komoly kísérleteket tett arra, hogy a jogellenesen vagy zsebszerződés útján megszerzett területek tekintetében konkrét intézkedéseket hozzanak. Fölállt az a bizottság 2001-ben, és a Medgyessy-kormány első intézkedései között megszüntette ezt a bizottságot, és eltelt úgy nyolc év, hogy ebben a kérdésben az előző, Medgyessy-, Gyurcsány- és Bajnai-kormány egyetlen lépést nem tett. Mi pedig ebben az elmúlt másfél évben, képviselő úr, azt gondolom, jelentős eredményeket értünk el, és 2014-re pedig egy olyan jogszabályi környezet fog létrejönni Magyarországon, hogy a moratórium lejártát követően, akik ilyen módon szereztek tulajdont, ne tudják a tulajdonjogot bejegyeztetni a földhivatalban. Azért, képviselő úr, elfeledkeznek önök arról, hogy a büntető törvénykönyvbe csak belekerült az a törvényi tényállás, amely az ilyen jellegű szerződések vonatkozásában nagyon komoly szankciókat helyez kilátásba. És, képviselő úr, amikor ott volt az előző bizottsági ülésen - nem a mosonmagyaróvárin, hanem azt megelőzően -, ön hallhatta, hogy milyen konkrét jogszabály-módosításokat kezdeményeztünk a KIM-nél abban a körben, hogy minél nagyobb hatékonysággal tudjunk fellépni az ilyen szerződések ellen. Tehát, képviselő úr, köszönöm a kritikát, én bírom a kritikát, veszem a kritikát, de az kritizáljon, aki valamilyen konkrét lépéseket tett ebben a kérdéskörben.

Képviselő asszonynak pedig azt szeretném mondani - úgy gondolom, képviselő asszonytól hangzott el vagy Gaudi képviselő úrtól, igen, bocsánat, Gaudi képviselő úrtól, hogy mi nem folytatunk frontális küzdelmet az Európai Unióval a magyar föld védelme érdekében. Képviselő úr, ennél frontálisabb küzdelmet nem lehet folytatni, ezt higgye el nekem. Javaslom önnek, hogy nézze már meg az osztrák és a német sajtót, hogy Magyarország ilyen jellegű intézkedéseit milyen mértékben támadják az osztrák és a német sajtóban; milyen mértékben kerül napirendre egy találkozón, egy osztrák politikussal való találkozás során, hogy mi miért diszkrimináljuk az osztrák gazdákat és miért lépünk föl ilyen határozottan a magyar föld védelmében. Képviselő úr, az a kérésem, hogy tájékozódjanak, mert azt gondolom, hogy alapvető információk hiányában vannak, és ezen információk hiányában jönnek ide a parlamentbe és fogalmaznak meg olyan kritikát, amely jogtalan a jelenlegi kormánnyal szemben.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134 - 144  Következő    Ülésnap adatai