Készült: 2024.03.28.15:23:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

233. ülésnap (2012.11.05.),  83-89. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:43


Felszólalások:   77-82   83-89   89-95      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Tukacs István, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Növekvő várólisták - nem ezt ígérték" címmel.

Tukacs István képviselő urat illeti a szó.

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Bizonyára egyetlen dologban egyet fogunk érteni az interpelláció kapcsán, nevezetesen abban, hogy az egészségügyi állapotának egyik mérője az, hogy milyen hosszú idő telik el egy műtéti beavatkozásig a beteg jelentkezésétől fogva, magyarul, milyen hosszúak az úgynevezett várólisták.

Egy sajtóorgánum előásta az összehasonlítási alapot, 2008-2009-es adatokat sorolt fel, és ebből az derült ki, hogy a mai állapotok szerint a helyzet romlott, a várólisták növekedtek, egyre többet kell várni műtéti beavatkozásokra. Vannak olyan megyei kórházak, ahol például három évet kell várni egy térdprotézis beépítésére, és vannak olyanok, ahol két évet arra, hogy eltávolítsanak egy szürke hályogot. De vannak kórházak, ahol - és ez már beláthatatlan időtáv - egy gerincstabilizáló műtétet 2016-ra ígérnek.

Nyilvánvaló, hogy az egyes kórházak állapota, felkészültsége és a betegek állapota is befolyásolja a listák hosszát. Vannak esetek, amikor egy bizottsági döntés alapján a listákon előbbre lehet haladni, nyilván akkor, ha azt a beteg állapota indokolja. Ugyanakkor látszik, hogy óriásiak a különbségek, mert például a szombathelyi kórházban az adott időszakban kilenc hónapot kellett egy bizonyos beavatkozásra várni, és ez a beavatkozási forma például ugyanebben az intézményben négy-öt évre növekedett.

65 ezer emberről van szó, tisztelt államtitkár úr, 65 ezer olyan emberről, akik közül mintegy 20 ezren vannak olyanok, akik térd- és csípőprotézisre, gerincstabilizálásra várnak, de a szürke hályog eltávolítására várók is 25 ezren vannak, iszonyatosan sokan ahhoz, hogy éveket várjanak arra, hogy az állapotuk javuljon. Akinek módja van, az természetesen keresheti fájdalmainak enyhítését a magánintézményekben.

(15.10)

Ilyen emberek azonban kevesen vannak, ilyen emberek ritkán szerzik meg a gyógyulást a magánintézményekben, a többség sorsa a várakozás.

Tisztelt Államtitkár Úr! Nem akarom felemlíteni a nyitott szívműtétes vagy szívkoszorúér-műtétes hasonló adatokat, de ezek sem jobbak. Ezért tehát az interpellációm kapcsán a kérdésem a következő: államtitkár úr, rendben van-e ez így? Valamint ezt ígérték-e akkor, amikor az egészségügy rendbetételét ígérték, és vajon mi a véleménye arról, hogy a kórházak, amikor arra hivatkoznak, hogy pénzhiány okán nem tudják ezek a műtéteket, beavatkozásokat hamarabb elvégezni, akkor mikor jutnak majd jobb helyzetbe?

Köszönöm szépen, elnök úr, a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ugye, tudjuk, önök, szocialisták éveken át hazudtak reggel, éjjel meg este. Ezt az önök miniszterelnöke is elismerte, és ő láthatólag erről nem tud leszokni. Önök, szocialisták hétről hétre felállnak, és rágalmak özönét zúdítják a kormányra. Úgy látom, önök vagy elfelejtettek mindent, vagy azt szeretnék, hogy mi felejtsük el mindazokat a súlyos károkat, amelyeket önök, szocialisták okoztak Magyarországnak 8 év alatt. Ha önök, szocialisták nem emlékeznek, akkor az orvosi eset; ha önök, szocialisták pontosan emlékeznek arra, hogy mit tettek vagy mit nem tettek 2010 és 2010 között (Sic! - Derültség az MSZP-képviselők között.), akkor önök politikai szélhámosok.

Amiket ön mond, az köszönő viszonyban sincs a valósággal. Tételesen tudom cáfolni az összes állítását, amit interpellációjában megfogalmazott a várólistákról, de hogy teljes legyen a kép, emlékeztetném arra is, hogy az egészségügyben mit tettek, illetve mit nem tettek meg önök.

Tisztelt Képviselő Úr! Önök az elhibázott gazdaságpolitikájukkal feláldozták az egészségügyet, amely GDP-arányosan a harmadik legnagyobb forráskivonást szenvedte el. A közvetlen betegellátásból mintegy 250 milliárd forintot, az Egészségbiztosítási Alapból pedig szintén több százmilliárd forintot vettek el. Ennek eredménye lett, képviselő úr, a betegek terheinek növekedése, az orvosok és szakdolgozók elvándorlása, a teljes infrastruktúra lepusztulása, valamint a nagyon hosszú várólisták kialakulása. És még arról nem is beszéltem, hogy önök a vizitdíj, a kórházi napidíj bevezetésével, a gyógyszerárak folyamatos emelésével, tehát a betegek megsarcolásával akarták megújítani az egészségügyet. Önökkel ellentétben a betegterhek növelésére az emberek a szociális népszavazáson egyszer már nemet mondtak.

Tisztelt Képviselő Úr! Mindezt tetézi, hogy önök, szocialisták 2002 és 2010 között programszerűen hajtották végre az ország, az emberek és az önkormányzatok eladósítását. Önök 8 év alatt több mint 12 ezer milliárd forinttal növelték az államadósságot, ami azt jelenti, hogy minden magyar állampolgárra 1 millió 200 ezer forint adósságot terheltek rá. És ezek után még fel mer állni, és a jelenlegi kormányon akarja számon kérni az önök bűneit? Képviselő úr, rosszul teszi, ha baloldali újságok cikkeiből készül fel az interpellációira, mert azokban pont annyi igazság szerepel, mint az ön állításaiban - parányi, szinte láthatatlan.

Egyszerűen az sem igaz, amit kérdez, és tudja, miért? Mert az önök várólistája mindössze összesített esetszámokat tartalmazott, tehát csak azt lehetett belőlük látni, hogy 2002-2010 között megsokszorozódott azoknak a száma, akik műtétre várnak. Azaz önök 8 év alatt pontosan ugyanannyival nyújtották meg a várólistákat, mint amennyivel Magyarország államadósságát növelték. Képviselő úr, akkor sem mond igazat, amikor a különböző várakozási időkről beszélt. Az ön állításával ellentétben, a rendszer szerdai állása alapján a gerincstabilizációs műtétekre egyharmadannyi napot kell csak várakozni, de a csípőprotézis-beültetések esetében is csak fele a várakozási idő. Érti, képviselő úr? Javaslom, hogy önök, szocialisták a hiteles nyilvántartó rendszerből tájékozódjanak. Azt úgyis hiába javasolnám, hogy önök, szocialisták legyenek hitelesebbek.

Emlékeztetném arra is, hogy 2010-ben több mint 27 milliárd forint támogatást nyújtottunk a kórházaknak, akik a támogatásért vállalták a várólisták csökkentését. Az új országos várólista-nyilvántartó rendszert, amely az intézményi várólistákat egységes online rendszerben kezeli, 2012. július 1-jétől kezdődően működteti az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Ennek első eredményeként már számos beteg élt azzal a lehetőséggel, hogy a várólisták ismeretében olyan intézményt választott a számára szükséges beavatkozás elvégzésére, ahol rövidebb volt a lista, mint ahová egyébként ment volna, vagy ahová beutalták.

Tisztelt Képviselő Úr! Ha önök, szocialisták feleannyi eredményt tudtak volna felmutatni 8 év alatt (Az elnök csenget.), mint a mi kormányunk 2 év alatt, akkor nyugodtan igazat is mondhatna. Sajnálom, hogy ez nem így volt.

Kérem, fogadja el válaszomat. (Taps a kormányzó pártok soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem képviselő urat, elfogadja-e a választ.

TUKACS ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Úgy látom, hogy az adott tárcának a mai napra az a track van kiosztva, hogy le kell hazugozni mindenkit, aki állít valamit ebben a Házban. Ugyanakkor, tisztelt államtitkár úr, arra is felhívnám a figyelmet, hogy az ön problémája is orvosi eset, beazonosítható: úgy hívják, hogy monománia. Ez a monománia az, amellyel állandóan előhozza az elmúlt 8 évet ahelyett, hogy válaszolna azokra a tényekre, amelyek szerepelnek az interpellációban, úgyhogy tisztelettel javaslom, hogy forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez, ez a probléma orvosolható és kezelhető.

Ugyanakkor, tisztelt államtitkár úr, nyilvános adatokról beszélünk, nemcsak a különféle beavatkozások adatairól, hanem arról is például, hogy az egészségügyi kassza úgy hogyan áll mostanság. Most úgy áll a gyógyszerkassza, hogy önök kivették nagyjából a felét, ezért ezt a fejlődést, úgy gondolom, nekem nem kell elismerni.

Államtitkár úr, nyilvános adatokról beszélünk. Ide fogom hozni azokat az embereket, akik szenvednek ettől, hogy hosszúak a várólisták. Nem fogom elfogadni a válaszát.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Kérdezem az Országgyűlést, elfogadja-e a választ. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 202 igen szavazattal, 77 nem ellenében, 1 tartózkodó szavazattal az államtitkári választ elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Gyenes Géza, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be az emberi erőforrások miniszteréhez: "Miért nem tesz határozott lépéseket az egészségügyi kormányzat a gyógyíthatatlannak minősített rákos betegek túlélésének meghosszabbítása érdekében?" címmel. Gyenes Géza képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   77-82   83-89   89-95      Ülésnap adatai