Készült: 2024.03.28.16:01:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

229. ülésnap (2012.10.15.),  179-182. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:17


Felszólalások:   175-178   179-182   183-187      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen.

Tisztelt Országgyűlés! Dúró Dóra, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: "Valóban ingyenes-e az ingyentankönyv?" címmel. Dúró Dóra képviselő asszonyt illeti a szó.

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Marcali két általános iskoláját összevonták, egy főigazgatója van a két intézménynek. Az egyik iskolában a szülőknek - elmondásuk szerint - egy papírt kellett aláírniuk, amin rajta van a tankönyvlista és a könyvek ára. A lap alján taneszközként feltüntették az ehhez tartozó munkafüzeteket és atlaszokat. Utóbbiakért ötezer forintot kértek az elvileg ingyenes tankönyvellátásban részesülő szülőktől. A készpénz átvételéről sem nyugtát, sem bármilyen más papírt nem adtak, arra hivatkoztak, hogy az önkormányzat nem adott elég támogatást. Az önkormányzatnál azonban nem tudnak semmiről, és nem értik, hogy mi a probléma. A másik tagiskolában viszont nem történt ilyen a szülők tájékoztatása szerint.

Másik ilyen eset szintén a szülők jelzése alapján, hogy az egyik kistarcsai általános iskolában a 2011. és 2012. tanév évzáróján a diákok és a szülők számára kiosztott tájékoztatóban az iskola felhívja a szülők figyelmét arra, hogy az ingyenes tankönyvre jogosultaknak is ki kell fizetni a munkafüzetek árát.

Sajnos nem egyedülálló tehát, hogy az elvileg ingyenes tankönyvekért vagy egy részükért pénzt szednek be az iskolák. Erre azonban semmilyen törvényi, jogszabályi alapjuk nincsen. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium - mára már Emberi Erőforrások Minisztériuma - oktatásért felelős államtitkárságának tájékoztatója szerint ingyenes tankönyvellátás esetén térítésmentesen kell biztosítani a tankönyveket, munkafüzeteket, gyakorlólapokat, atlaszokat, feladatgyűjteményeket az iskolába járó, illetve újonnan beiratkozó minden tanulónak.

Államtitkár úr, ön is tudja, hogy a folyamatosan növekvő lakossági terhek miatt egyre több magyar család válik rászorulóvá, gyermekeik az ingyenes tankönyvek, munkafüzetek nélkül pedig nem tudják az iskolai tanulmányokat megkezdeni.

Kérdezem tehát államtitkár urat, valóban ingyenes-e az ingyentankönyv. Várom válaszát. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. A kérdésre az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, Halász János fog válaszolni.

HALÁSZ JÁNOS, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! "Valóban ingyenes-e az ingyentankönyv?" című kérdésére a válaszomat költői kérdéssel kezdem: mire vár választ, képviselő asszony? Hogy egyetért-e az Emberi Erőforrások Minisztériuma a vázolt helyzettel? Nem ért egyet. Hogy szerintünk megengedhető-e az intézményvezetők és -fenntartók eljárása? Nem engedhető meg.

Hadd tételezzem azonban fel, hogy a kérdés nem kérdés, hanem felszólítás cselekvésre. A probléma felvetésével ön a parlament elmúlt két és fél éves működése során számtalanszor felmerülő kérdés egyik speciális szindrómáját tárja elénk. Az általános kórkép a következő: a köznevelésben való részvétel az állam által meghatározott állampolgári jog és kötelezettség. Az oktatásnak, nevelésnek sok egyéb szabályát, így a tankönyvellátás rendjét, az ingyenesség feltételeit és körülményeit is az állam határozza meg jogszabályokban. Ám - abszurd módon - a rendszer tényleges működésébe ugyanennek az államnak - még ebben a pillanatban - semmiféle beleszólása nincs. Az állam előír, meghatároz, szabályoz, de a végrehajtással nincs működő vagy akár csak elvi kapcsolata. Tisztelt Képviselő Asszony! A hiba a rendszer működésében van, illetve volt, és erre kínálja válaszul a nemzeti köznevelési törvény az állami feladatvállalás alternatíváját. Ezt teremtettük meg, mert az államnak felelősséget kell vállalnia az általa hozott szabályok betartásáért.

Elvi kérdésére az elvi választ természetesen ismét megerősíthetem: a térítésmentes tankönyvellátásra jogosult családok valóban térítésmentesen jogosultak a tankönyvellátásra, mindenféle kibúvó és magyarázat nélkül.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   175-178   179-182   183-187      Ülésnap adatai