Készült: 2024.03.28.14:45:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2015.11.17.), 79. felszólalás
Felszólaló Gyopáros Alpár (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:19


Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GYOPÁROS ALPÁR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Általánosan elismert, hogy a nemzetközi adócsalás és adóelkerülés megakadályozása egyik leghatékonyabb eszközének a hatóságok közötti együtt­működés erősítését és az adóügyi információcserét tartják.

Az adóügyi hatóságok közötti információcsere az elmúlt évtizedben és különösen a gazdasági válságot követő években a nemzetközi színtéren kiemelt figyelmet kapott, azzal mind az Európai Unió, nemzetközi szervezetek és az egyes tagállamok kiemelten foglalkoznak. Az információcsere olyan eszközt ad az adóhatóságok kezébe, amely az államoknak lehetőséget nyújt a nemzetközi adóelkerüléssel szembeni hatékonyabb fellépésre, valamint elősegíti, hogy a részes államok jobban érvényt tudjanak szerezni saját belső adójogszabályaiknak, az adófizetők jogainak egyidejű tiszteletben tartása mellett.

A megállapodás azért is fontos, mert egy, az Európai Bizottság által megrendelt elemzésből kiderül, hogy az európai uniós csatlakozás óta, tíz év alatt összesen 500 milliárd forinttal nőtt az elkerült áfa összege Magyarországon, továbbá a megállapodás hozzájárul ahhoz, hogy még egy nemzetközi gazdaságot megrengető válság ne alakulhasson ki.

A megállapodás fő célja a nemzetközi adóügyi megfelelés előmozdítása az automatikus információcsere hatékony infrastruktúrájára épülő kölcsönös adóügyi segítségnyújtáson keresztül, mégpedig 73 ország részvételével. Mesterházy képviselőtársam figyelmét szeretném felhívni, hogy ez az a megállapodás, amelyben 73 ország vesz részt. (Mesterházy Attila: Így van.) A megállapodás alapján a pénzügyi információk automatikus cseréjére a részes államok illetékes hatóságai között meghatározott eljárásban, közös sztenderd alapján kerül sor évi rendszerességgel. A modell a tőkejövedelmekre, számlaegyenlegekre terjed ki, hatálya alá tartozik a pénzügyi intézmények széles köre: bankok, biztosítók, befektetési alapok, valamint a magánszemélyek és más jogalanyok, vállalkozások, alapítványok által birtokolt számlák is.

A megállapodás tartalmazza a pénzügyi információcsere automatikus cseréje során alkalmazott fogalmakat, a jelentéstételi kötelezettség alá tartozó pénzügyi számlákat, megjelöli az információcsere határidejét és módját. A nemzetközi együttműködés elengedhetetlen a magyar érdek védelmének szempontjából, és elősegíti a nemzetközi versenyképességét a pénzügyi szférának. Ezért is kérem képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm szépen. (Tállai András tapsol.)




Felszólalások:  Előző  79  Következő    Ülésnap adatai