Készült: 2024.03.28.14:50:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

139. ülésnap (2016.04.04.),  45-48. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mielőtt továbbmennénk, az önök nevében is szeretettel köszöntöm a Győri Krúdy Gyula Gimnázium és Szakképző Iskola diákjait és a pedagóguskollégákat, illetve a Budapesti Kodály Zoltán Ének-Zenei Általános Iskola és Gimnázium diákjait és a kollégákat. Örülök, hogy itt vannak, jó napot kívánok! (Taps.)

Tisztelt Országgyűlés! Szávay István képviselő úr, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni a nem­zetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Hogyan kívánja segíteni a Kormány a Székely Sza­badság Napján jogtalanul, provokatív cél­zat­tal megbírságolt, területi autonómiáért küz­dő erdélyi magyarokat?” címmel. Parancsoljon!

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Mint ismert, 2016. március 10-én ismét egy több tízezres tömeg gyűlt össze Marosvásárhelyen, és követelt területi autonómiát Székelyföldnek. A helyi magyarság önrendelkezése melletti határozott kiállás, valamint az ezt követő békés felvonulás Vásárhely főterére békében, rendbontás nélkül, mindenki számára példamutató módon zajlott le. A román hatalom ennek ellenére 84 személyt bírságolt meg, összesen 70 080 lej értékben, a csendőrség közleménye szerint 50 embert azért, mert ‑ idézem ‑ „be nem jelentett, be nem iktatott vagy tiltott tömegrendezvényt szerveztek, szervezőként nem léptek fel a tömegrendezvény megszakítása érdekében akkor, amikor azt tapasztalták, hogy a közrend és a csend megzavarására alkalmas cselekedetek történtek”.

A sajtó és a szemtanúk beszámolói alapján teljesen nyilvánvaló, hogy semmilyen rendbontás vagy csendháborítás nem történt a rendezvényen, a szervezők pedig a bejelentési kötelezettségüknek eleget tettek, így a bírságolásuk teljesen nyilvánvalóan egy jogtalan provokáció, amely ismét jól beleillik abba a sorba, hogy Románia az elmúlt hónapok folyamán különböző ügyek mentén próbálja megfélemlíteni az erdélyi magyarságot. Megbüntették többek között egyébként a Jobbik több erdélyi tagját, az Erdélyi Magyar Néppárt ifjúsági szervezetének tagjait. Ami külön figyelemre méltó, hogy büntetést kapott Tóth Bálint, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom erdélyi szóvivője, aki egyébként az események idején 200 kilométerrel arrébb a versenyvizsgájára készült.

A Jobbik mindig fontosnak tartotta az autonómiaküzdelmek melletti kiállást, örömmel látjuk, hogy mostanában ez a kormány számára is most már fontos, de ebben a konkrét ügyben eddig fájóan hiányzott a kormányzat megszólalása. Én a Jobbik nevében azt szeretném kérni öntől, államtitkár úr, hogy egyértelműen és határozottan álljanak ki a jogtalanul és provokatívan megbírságoltak mellett. Segítsék Kincses Elődöt, aki a megbírságoltakat képviseli, egyébként őt magát is megbírságolták, a Kisebbségi Jogvédő Intézet vállalja fel ezen székely magyaroknak a védelmét, és a kormány pedig tegyen meg mindent annak érdekében, hogy Románia befejezze a magyarellenes tevékenységét.

Várom államtitkár úr véleményét a felvetettek kapcsán. Köszönöm. (Taps a Jobbik soraiból.)

ELNÖK: Potápi Árpád államtitkár úr válaszol. Tisztelettel kérek mindenkit a házszabály időkeretre vonatkozó rendelkezéseinek betartására. Parancsoljon!

POTÁPI ÁRPÁD JÁNOS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A magyar kormány az autonómia minden formája mellett határozottan kiáll, így a területi autonómia mellett is. A kormány minden lehetséges eszközzel, minden fórumon szót emel a külhoni magyarokat ért jogsértésekkel szemben. A kisebbségi vegyes bizottság egyeztetésein folyamatosan felszólalunk a jogsérelmet elszenvedettek ügyében. Támogatjuk a helyi jogvédő szervezeteket, a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálatot, a Civil Elkötelezettség Mozgalmat, valamint a Kisebbségi Jogvédő Intézetet, amely idén is 40, illetve 50 millió forintot kap tőlünk támogatásként. Ez a jogvédő intézet mintegy 26 konkrét ügyben nyújt anyagi és szakmai támogatást a határon túl élő magyarok ellen elkövetett jogsértések áldozatainak ügyét képviselő ügyvédi irodáknak és jogászoknak, természetesen nemcsak Erdélyben, hanem az egész Kárpát-meden­cében.

A konkrét ügyben a megbírságolt személyeket képviselő, mint ahogy ön is mondta, dr. Kincses Előd, aki maga is a megbírságoltak között van, 2013 óta partnere a Kisebbségi Jogvédő Intézetnek. Az ügyvéd úr a Székely Nemzeti Tanács elnöke, az esemény szervezéséért megbírságolt 42 személy és a megmozduláson való részvételéért megbírságolt 24 személy ‑ illetve most már annál több ‑ nevében benyújtott kifogások támogatására pályázatot nyújtott be intézetünkhöz. Az intézet munkatársait folyamatosan tájékoztatja az eset részleteiről.

Bízunk abban, hogy az érintettek ügyében jogszerű és igazságos döntés születik, illetve ezeket az intézkedéseket megszüntetik, a román féllel pedig a jövőben sikerül megértetnünk, legalábbis reméljük, hogy a székely szabadság napja valódi üzenete nem a rendbontás, hanem a békés megemlékezés és a deklarált jogok számonkérése, amelyet Románia 100 év óta még mindig nem tart be. Köszönöm szépen.

(12.20)




Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai