Készült: 2024.04.19.21:49:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

71. ülésnap (2011.03.01.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Gruber Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:53


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GRUBER ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hajdú János dandártábornok úr, a Terrorelhárítási Központ vezetője tegnap délelőtt sajtótájékoztatón számolt be a Tripoliban, Líbiában rekedt magyar állampolgárok kimentéséről és hazaszállításáról. A mentőakció kevesebb mint három nap alatt zajlott le. Pénteken Pintér Sándor belügyminiszter úr találkozott a Terrorelhárítási Központ vezetőjével, Hajdú dandártábornok úrral, és döntés született az akcióról.

Ezt követően szombaton párhuzamosan zajlott a Külügyminisztérium részéről az átrepülési, berepülési és az egyéb szükséges engedélyek beszerzése, valamint a magyar kormány ülése, amelyen a mentőakcióról szóló döntés megszületett, majd vasárnap a Terrorelhárítási Központ emberei légi úton megérkeztek Tripoliba, Líbia fővárosába.

Tisztelt Országgyűlés! Több forrásból származó információk, valamint a Terrorelhárítási Központ vezetőjének beszámolója alapján tudjuk, hogy a líbiai fővárosban polgárháborús állapotok uralkodnak, annak repülőterén teljes a káosz. A mentésre ezért rendkívül nehéz körülmények között került sor. A mentőakció előkészítésében, valamint sikeres végrehajtásában a Terrorelhárítási Központon kívül nagyon komoly és tiszteletreméltó erőfeszítést tettek a líbiai nagykövetség és a magyar konzulátus munkatársai. Marton Béla nagykövet és Galli László konzul 12 napja, és kérem, higgyék el, ez nem üres frázis: az életük kockáztatása árán is a helyszínen szervezik és koordinálják Tripoliban a továbbra is ott működő uniós nagykövetségek és konzulátusok munkáját úgy, hogy közben számos uniós tagállam nagykövetsége a veszélyre tekintettel bezárt, vagy felfüggesztette működését. Martonyi János külügyminiszter úr külön hangsúlyozta: köszönjük, amit tesznek, és továbbra is velük vagyunk, gondolunk rájuk, és vigyázni fogunk rájuk.

Vasárnap este 8 óra után Ferihegyen leszállt a Malév gépe 10 európai nemzet 96 polgárával, 24 magyar, valamint németek, románok, lengyelek, szerbek és csehek is voltak a fedélzeten. A hazatérőket a repülőtéren Martonyi külügyminiszter úr és Hende honvédelmi miniszter úr fogadta. Tisztelt Országgyűlés! Jó volt látni, hogy a magyarok nemcsak összefogni tudnak, de ha a helyzet úgy követeli, más országok állampolgárainak is segítséget nyújtanak. Magyarországnak végre olyan kormánya van, amely, ahogyan arra Hende Csaba honvédelmi miniszter úr rámutatott, egyetlen polgárát semmilyen helyzetben sem hagyja bajban, és mindenkiért elmegy, ha kell, a világ végére is.

Ugyanakkor ahhoz, hogy a Terrorelhárítási Központ speciális alakulata egy tökéletesen megszervezett menekítést hajthasson végre, a Külügyminisztérium konzuli főosztályának, a biztonsági, informatikai és távközlési főosztálynak, valamint a Magyar Köztársaság Információs Hivatalának is hathatósan közre kellett működnie. Szerencsére fegyverhasználatra nem került sor, és a mentésben részt vevő orvoscsoport - két mentőorvos és egy tiszt - sürgősségi beavatkozására így szerencsére nem került sor.

A mentőakcióban derekasan helytálló utasok és a mentőosztag vasárnap este Ferihegyre érkeztek. Az érkezést követően a Terrorelhárítási Központban hivatalosan beléptették őket Magyarországra.

Tisztelt Országgyűlés! Ezúton szeretném ismételten felhívni képviselőtársaim figyelmét a Terrorelhárítási Központ és a Külügyminisztérium szervezésében és kivitelezésében megvalósult mentőakció során megmutatkozó szövetségesi és uniós szolidaritásra. Ugyanakkor ismételten kiemelem a magyar kormány erőfeszítéseit, amelyeket minden magyar ember - minden magyar ember - biztonságának megteremtése érdekében tesz.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai