Készült: 2024.03.29.16:31:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

234. ülésnap (2009.10.20.), 328. felszólalás
Felszólaló Gulyás József (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:30


Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS JÓZSEF (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tegnap a salátatörvény vitája kapcsán már elmondtam, hogy benyújtottam egy módosító javaslatot, amelyik a szerencsejáték területén a nyerőautomaták adójával kapcsolatosan egy adómérték-módosítás. Ez azért fontos a mai vitában, mert ennek a módosításnak a támogatása esetén jelentős többletbevételhez juthat a költségvetés; 10 milliárd forintról beszélünk, ami azt gondolom, hogy nem egy súlytalan kérdés.

Tegnap bőven kifejtettem az érveket, hogy miért megalapozott ez a javaslat. Nos, csak egy rövid gondolat, hogy az időmet ne használjam el. 2005-ben emelték utoljára ezt a géparányos nyereményadót a nyerőautomaták esetében, és azóta mintegy 17 milliárddal növekedtek ezen a területen a játékbevételek, míg a költségvetés bevételei nem növekedtek. Ez szerintem megengedhetetlen. Azt gondolom, hogy ennyi év után nyugodtan lehet a gépek után kivetett adó mértékét emelni annak érdekében, hogy a költségvetés bevételeit javítsuk.

Ha már nagy vita van arról, hogy mire használjuk, költjük el a költségvetés rendelkezésre álló forrásait, én nem ennek a 10 milliárdnak a terhére, hanem ennek jóval a keretein belül több olyan ügyet említenék most csak röviden, amelyeket, azt gondolom, nagyon fontos, hogy kezeljünk a költségvetésben.

Több képviselőtársam beszélt már a művészeti oktatás ügyéről, az egyesületi, alapítványi fenntartásban működő iskolák támogatásának a kérdéséről.

(16.50)

Nagyon fontosnak tartom, hogy itt ne legyen visszalépés; ahogy ne legyen visszalépés olyan területeken sem, mint korábban megkezdett, elindított kulturális programok, mint például a PANKKK vagy a Tengertánc területén. De vannak olyan létező ügyek, amelyek ha minimális, akár pár tíz millió forintos támogatástól elesnek, akkor egyszerűen a működtetés válik lehetetlenné, ilyen például a kisvasutak ügye.

Tehát azt gondolom, jócskán vannak olyan kisléptékű, forrásigényű ügyek (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amelyek valójában nagyléptékű ügyek abban az esetben, hogy ha nem kapnak támogatást, akkor ellehetetlenülnek.

Kérem, hogy figyeljünk oda ezekre a kérdésekre a parlamenti vitában és a módosításokkor. Köszönöm szépen. (Dr. Józsa István tapsol.)




Felszólalások:  Előző  328  Következő    Ülésnap adatai