Készült: 2024.04.26.00:08:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

262. ülésnap (2005.11.07.), 175. felszólalás
Felszólaló Dr. Kovács Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOVÁCS ZOLTÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársak! Való igaz, ahogy az elnök úr ismertette, az önkormányzati bizottság ülésén tárgyaltunk a postáról szóló 2003. évi CI. törvény módosításáról. Azért került az önkormányzati bizottság elé ez a módosító javaslat, amelyet dr. Hargitai János, dr. Hörcsik Richard, dr. Ódor Ferenc, valamint jómagam jegyzünk, mert hihetetlen módon megnőtt az elégedetlenség azokon a településeken, amelyeken a kispostákat megszüntették. Több tízezer aláírást gyűjtöttek össze ezeken a településeken, ez mintegy 900 települést, az önkormányzatok egynegyedét érinti.

Tekintettel arra, hogy a kormánypárti képviselők nem támogatták ennek az indítványnak a tárgysorozatba-vételét az önkormányzati bizottság ülésén, noha azt gondolom, hogy az önkormányzati bizottságban ülő képviselőknek az önkormányzatokkal szemben mintha egy kicsit több lenne a felelősségük, úgy gondoltuk, talán a plenáris ülésen a többi képviselőtárs meggyőzhető erről a kérdésről.

Miről is van szó? Miniszterelnök úr a kormányprogram vitáján azt mondta, hogy a mai Magyarország egyik égető társadalmi problémája a falvak elnéptelenedése, a falun élők gyakran kilátástalan helyzete. A magyar falu megmentése nemcsak nemzeti hagyományaink és kultúránk egy fontos részének megőrzését, hanem egy életmód fennmaradásának esélyét teremti meg. Véleményünk szerint a kisposták megszüntetése pont ezt az élethelyzetet, a fennmaradás esélyét csökkenti. Tekintettel arra, hogy nemcsak mi, hanem a magyar alkotmány is kimondja, hogy a jogegyenlőség megvalósulását az esélyegyenlőtlenségek kiküszöbölését célzó intézkedésekkel is - a 70/A. §-a szerint - segíti a Magyar Köztársaság kormánya, ezek a postabezárások ezt - éppen ellenkezőleg - nem segítik elő.

A mobilposta bizonytalan, kiszámíthatatlan, fogalmazzák meg az egyes községekben. Hogy néhány konkrét példát is mondjak: van olyan település, ahol “A posta házhoz megyö címmel a mobilposta nem járja végig az utcákat, és nem teljesül az ígéret, nem ad hangjelzést adott esetben, illetve az újság-előfizetés is lehetetlen, mert a hetilapot valaki más kapta meg, és akkor jut a tulajdonoshoz, amikor már az egész utca kiolvasta. Az is előfordult, hogy a pénzküldeményeket jóindulatból átveszi egy helybéli, hogy odaadja az éppen otthon nem tartózkodónak, teszi ezt azért, hogy a címzetthez mielőbb eljusson a küldemény.

De mit mond ki maga a postatörvény, amelyet módosítani kívánunk az előzmények címszó alatt? A legfontosabb követelmény az elkészült új postai szabályozással szemben, hogy az egyetemes postai szolgáltatások továbbra is az egész ország területén, minden állampolgár számára egyenlő feltételek mellett, elérhető áron, a mai kor követelményeinek megfelelő módon és megkülönböztetéstől mentesen hozzáférhetők legyenek. Azok a panaszok, amelyek a kistelepülésekről eljutottak akár az önkormányzati bizottságban ülő képviselőkhöz, akár az állampolgári jogok országgyűlési biztosához is, azt mutatják, hogy a jelenlegi rendszer nem megfelelő. Maga az ombudsman is megállapította: “A postai szolgáltatások működtetését előíró szabályozás és ennek alapján a korábban működő több száz állandó postai szolgáltatóhely megszüntetése azon mérték alapján, hogy mely települést hány fő lakja, ugyanakkor az egyes érintett területrészeken a nyaralóvendégek létszámát teljes mértékben figyelmen kívül hagyva, az alkotmányban deklarált hátrányos megkülönböztetés tilalmával, az emberi méltósághoz való joggal, illetve a jogállamiság elvéből fakadó jogbiztonság és a tisztességes eljárás követelményével összefüggésben visszásságot okoz.ö

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Képviselőtársaim! Fel szeretném hívni mindannyiuk figyelmét, hogy a mi javaslatunk azt a célt szolgálja, hogy meg kell állapodni a helyi önkormányzattal abban, hogy megszüntethető-e ott az állandó postai szolgáltatás vagy nem. Amennyiben ehhez az önkormányzatok nem járulnak hozzá, akkor ez nem lehetséges, illetve ha már megszűnt, akkor utólagosan, 60 napon belül meg kell állapodni.

Úgy gondolom, hogy ez egy korrekt, egy megállapodáspárti javaslat, kérem tisztelettel, hogy támogassák. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai