Készült: 2024.03.28.16:17:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2009.10.09.), 168. felszólalás
Felszólaló Tóth Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH FERENC, az oktatási és tudományos bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Három évvel ezelőtt igen élénk vitát folytattunk itt, a Házban a közoktatási törvény módosítása kapcsán. Akkor a balliberális kormányzat kivette a törvényből azt a garanciális elemet, amely rögzítette, hogy az önkormányzatokat, a fenntartókat illető közoktatási normatíva összege nem lehet kevesebb az előző évinél. (Babák Mihály: Úgy van.) Joggal tartottunk a következményektől, hiszen azóta a normatívák folyamatosan csökkennek. A jelenlegi törvénymódosítás pedig már azt is lehetővé teszi, hogy az állami finanszírozás már tanév közben, január 1-jétől csökkenjen.

A közoktatási normatívák 2004-től kezdetben nominálisan stagnáltak, az utóbbi három esztendőben csökkennek, összegük már messze a 2002-es szintet is alulmúlja. Ha megnézzük az óvodai normatívát, az 2002-ben 182 ezer forint, 2010-ben 159 600. Az általános iskola első osztályára ugyanezek a számok 2002-ben 187 ezer, 2010-ben 135 100 forint. (Babák Mihály: Skandalum!) Aztán mondjuk, az általános iskola ötödik osztályára vonatkoztatva 2002-ben 194 ezer forint, 2010-ben 179 900 forint.

Ezek a megcsonkított normatívák, a közüzemi díjak és az árak majd' egy évtizedes emelkedésével ma már csak a töredéküket érik. A fél évtizede tartó példátlan hanyatlást megpróbálják persze rákenni az egy éve kirobbant válságra. A törvénymódosítás lehetőséget ad arra a kormánynak, hogy tanév közben, január 1-jétől a közoktatási önkormányzati normatív támogatások 27 milliárd forinttal csökkenjenek. (Babák Mihály: Skandalum!)

A törvényjavaslat a járulékcsökkenés és az eho megszűnésének hatásaival számolva vonja el a forrásokat az iskolafenntartóktól. Ezzel szemben nem számol az áfa növekedésével és az inflációs hatásokkal sem.

Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési normatív oktatási támogatások több tíz milliárdos csökkentése az önkormányzatok törvényben előírt feladatellátását veszélyezteti. A közoktatásról szóló törvény szerint - idézem - "a fenntartó tanítási évben iskolát, kollégiumot, óvodát nem szervezhet át, nem szüntethet meg. Iskolai osztályt, óvodai csoportot nem szervezhet át, nem szüntethet meg." Lehet, hogy a fenntartók törvényt fognak sérteni, hiszen ilyen mértékű forráskivonással nem számoltak. Az önkormányzatok tekintélyes része mind kevesebbet vagy éppen semmit nem tud hozzátenni az állami normatívához, folytatódik a szegényebb települések oktatási leszakadása. Lehet, hogy talán ez egyébként cél is.

Felmerül a kérdés: vajon alkotmányos-e a normatívák január 1-jétől való csökkentése? Tanév közben az oktatás nem szervezhető át, ám a romló feltételekre való felkészüléshez a fenntartóknak, a szülőknek nem áll elegendő idő a rendelkezésükre.

A nem önkormányzati intézményfenntartók esetében, amelyek még kevésbé tudnak pótlólagos forrásokat bevonni, ez egyenlő lehet a megszűnéssel. A forráskivonás pótlására való felkészülésre idő sem áll rendelkezésre, amely - ismétlem - alkotmányossági oldalról kifogásolható. Egyúttal jelentheti azt, hogy az oktatásban való részvétel aránytalan teherrel jár - például a sajátos nevelési igényű gyermekek esetében -, és jelentheti azt is, hogy az oktatásban való részvétel teljesen ellehetetlenül, például az alapfokú művészeti oktatási intézményeknél. A törvényjavaslat különösen súlyosan hat a művészeti oktatásban érintettek körére. Az önkormányzatok már ma is olyan súlyos feladatellátási nehézségekkel küzdenek, hogy számos, még meglévő művészeti iskolát is a megszűnés fenyegeti.

Még súlyosabb a helyzet a nem önkormányzati szektorban, hiszen a forráskiesés esetükben még jelentősebb lehet, és a fenntartó tanév közben nem állapíthat meg a tanulmányokért a finanszírozási körülmények romlása folytán magasabb térítési díjat.

Mindezek alapján a beterjesztett törvényjavaslatot nem támogatjuk. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai