Készült: 2024.04.19.22:17:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

314. ülésnap (2013.10.22.),  13-16. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:57


Felszólalások:   9-12   13-16   17-25      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP képviselőcsoportja jelezte, hogy nem kíván élni ma a napirend előtti felszólalás lehetőségével.

A Fidesz képviselőcsoportjából Gulyás Gergely képviselő úr "A hamisítási botrány jogi vonatkozásai" címmel jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Megadom a szót. Parancsoljon, képviselő úr!

GULYÁS GERGELY (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Tegnap óta tudjuk, hogy Magyarország történetében a rendszerváltozás óta talán a legsúlyosabb politikai botránnyal szembesülünk. Tegnap óta tudjuk azt, hogy ma már a baloldalon a politikai kultúra odajutott, hogy egyesek megengedhetőnek tartják azt is, hogy saját politikai ellenfeleikkel szemben koholt bizonyítékok alapján hamis vádakat fogalmazzanak meg.

Tudjuk azt, hogy a politikai kultúra Magyarországon hagy maga után kívánnivalót, de mégis eddig azt reméltük, hogy semmiképpen, soha nem fordulhat az elő, hogy bármely politikai erő vagy a politikai pártok tagjai, tisztségviselői megengedhetőnek tartsák azt, hogy a velük szemben álló pártokat hamis bizonyítékokkal próbálják meg lejáratni. Tudjuk azt, hogy a jelenlegi ellenzék bármit megtenne azért, hogy a választásokat megnyerje, sőt azt is tudjuk most már, hogy ha a választások megnyerésére nem képes, akkor vagy undorba, vagy botrányba akarja azt fullasztani.

Szeretném hangsúlyozni azt, hogy azok a választási szabályok, amelyeket ez az Országgyűlés elfogadott, ezeket a visszaéléseket megakadályozzák. Ugyanakkor nem tudjuk megakadályozni azt a gátlástalanságot, amely ebből az ügyből egyértelműen kiviláglik. Azt látjuk, hogy ennek a kérdésnek fontos erkölcsi vonatkozásai vannak. Az elsődleges kérdés az, hogy megengedhető-e bármi a politikai ellenféllel szemben, megengedhető-e az, hogy valaki mást hamisan bűncselekmény elkövetésével vádoljon. Ne felejtsük el, hogy azon a videón, amiről most már tudjuk, hogy a bajai választások után készült, a Fidesz szóvivőjét vádolják meg bűncselekmény elkövetésével, ne felejtsük el azt, hogy ezt a hitelesség bármilyen megkérdőjelezése nélkül egy országos internetes hírportál nyilvánosságra hozta, ne felejtsük el azt, hogy ennek hitelt adott a Magyar Szocialista Párt elnöke, a Magyar Szocialista Párt több politikusa és szóvivője is, és ne felejtsük el azt, hogy ráadásul feljelentést is tettek ebben az ügyben, nem kételkedve ennek a bizonyítéknak a valódiságában.

Politikai kérdés az, hogy ki lesz a felelőse ennek az ügynek. Úgy gondoljuk, hogy az ügy tisztázása az ügy súlyára tekintettel a magyar demokrácia, a magyar közélet egészének érdeke. Úgy gondoljuk, hogy mindenféleképpen el kell jutnunk oda, hogy ebben az ügyben teljes egészében tisztán láthassunk. Nagyon fontos az, hogy a magyar közélet egésze, az érdeklődők, a választópolgárok megtudják azt, hogy kinek állt érdekében az, hogy ilyen hamis bizonyítékok készüljenek, a hamisítási botránynak kik az értelmi szerzői.

Egyelőre azt tudjuk, hogy a készítők, illetve a megrendelők között MSZP-s, illetve a Demokratikus Koalícióhoz tartozó politikusok érintettek. Azt is tudjuk, hogy ezek a pártok, noha szavakban érdekeltek a tisztázásban, de mégis a botrány kirobbanása óta tett nyilatkozataikkal valójában nem a tisztázást segítik. Azt látjuk, hogy az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok bizonyítékot jelentenek arra, hogy a lebukással nem értek véget a hazugságok, hanem a hazugságok hosszú sorozata kezdődött el. Úgy gondoljuk, hogy a Magyar Szocialista Pártnak, a Demokratikus Koalíciónak, a baloldal egészének érdeke lenne, hogy tisztán lássunk abban, hogy milyen szintű tisztségviselők érintettek ebben az ügyben, hogy tisztán lássunk abban, hogy ki és milyen bűncselekményt követett el, mert nem lehet kérdés, hogy nemcsak egy nagyon súlyos politikai botrányról van szó, hanem itt bűncselekmények elkövetésére is sor került. Amikor bűncselekményről beszélünk, akkor ráadásul azt is látnunk kell, hogy ezek súlyos bűncselekmények. A hatóság félrevezetése, illetve a hamis vád a magyar politikában eddig ilyen szinten soha nem merült fel. Azt látjuk, hogy ezekben az ügyekben a Magyar Szocialista Párt és a Demokratikus Koalíció politikusai érintettek, és azt látjuk, hogy ennek ellenére ezek a pártok nem a tisztázásban érdekeltek, egyelőre valótlan tartalmú nyilatkozatokat tesznek, illetve önmaguknak is több esetben ellentmondanak.

Tudjuk azt, hogy a következő választásokra az MSZP és a Demokratikus Koalíció külön listán indul, de úgy tűnik, hogy a hamisításban elválaszthatatlanok egymástól. Mi azt szeretnénk, ha az igazságszolgáltatás képes lenne arra, hogy ezt az ügyet teljes egészében feltárja, ha képes lenne arra, hogy minden kétséget kizáró módon megismerhesse valamennyi magyar választópolgár, hogy kik voltak azok, akik ilyen módszereket is megengedhetőnek tartottak a jelenlegi legnagyobb kormánypárt lejáratására, kik voltak a megrendelők, kik voltak a készítői ennek a videónak, kik vették át azt a videót, és miért történhetett meg az, hogy a legnagyobb ellenzéki párt székházába vitték elsőként a rendőrségi tájékoztatás szerint ezt a videót. Ezekre a kérdésekre választ kell kapnunk, és ha az MSZP, illetve a Demokratikus Koalíció nem hajlandó nekünk választ adni, akkor az igazságszolgáltatás szerveire vár ez a válasz. A Fidesz-frakció mindent meg fog tenni azért (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy ezt a választ a magyar választópolgárok megkaphassák.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Rétvári Bence államtitkár úr kért szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Úgy látszik, hogy csak a jéghegy csúcsa az, amit láttunk eddig az MSZP, az Együtt 2014, a Demokratikus Koalíció és a PM együttműködéséből a bajai választásokkal kapcsolatban, hiszen ez a fajta bizonyítékhamisítási ügy mutatja, hogy amit a korábbiakban láthattunk, vagy amit még talán most is látunk az ügyből, az csak egy kis rész, ehhez képest sokkal sötétebb részei vannak ennek a történetnek.

Azt kell mondanunk, hogy a régi időknek a módszereit idézi, ha olvasott valaki az '50-es éveknek az akkori módszereiről, tudja, hogy hasonlóképpen igyekeztek bizonyítékokat hamisítani, bizonyítékokat gyártani azzal szemben, akit valamilyen módon hírbe akartak keverni vagy eljárás alá akartak vonni, csak most új emberekkel, új módszerekkel és Ron Werberrel kiegészítve folyik ez a fajta kampány itt Magyarországon, és próbálják az ellenfelet teljesen koholt, teljesen hamisított bizonyítékokkal lejáratni. Ahhoz pedig a Hagyó-ügy óta jó pár évnek el kellett telnie - akkor tudtuk, hogy a nokiás dobozokat mire használták a szocialisták -, hogy most már tudjuk, hogy a Nokia-telefonokat mire használják most, nem is a szocialisták, hanem a szocialistákhoz valamilyen módon betévedt videóknak a készítői.

(9.40)

Na de hát pont tudták, hogy kihez kell menni. Úgy látszik, nem ismerem nyilván a rendőrségi iratokat, de szerintem az is beszédes, hogy nem a Fidesz-KDNP-nél kopogtatnak ezek szerint olyan videókkal, amelyek az ellenfél lejáratását célozzák, hanem az MSZP-nél. Úgy látszik, úgy gondolják, hogy ott nagyobb eséllyel tudnak ilyen hamisított bizonyítékkal valamiféle előnyre szert tenni, de ennek a részleteit nyilván majd a nyomozás során fogjuk megtudni.

Valóban fontos mindnyájunk számára, és azért is fontos, hogy a választások törvényességében való bizalmát mindenkinek megőrizzük, hogy teljes mértékben hozza nyilvánosságra az MSZP annak a vizsgálatnak a dokumentumait, amelyet a párt vezetői jelentettek be pár nappal ezelőtt, hogy ők maguk is belső vizsgálatban utána fognak járni ennek az ügynek, ki fogják nyomozni, hogy mely személyekhez kerülhetett ez a dokumentum, ez a CD, kik azok, akik esetleg ezt továbbították. Nyilvánvalóan az is érdekli a nyilvánosságot, hogy hogyan kerül ez egy igencsak olvasott portálnak a birtokába, és hogyan hozhatja azt le mindenfajta kritika nélkül.

Fontos tehát nekünk, hogy az a vizsgálat, amelyet a Szocialista Párt a belső köreiben folytat, minél nagyobb nyilvánosságot kapjon, ne legyen eltitkolnivalója a Szocialista Pártnak ezzel az üggyel kapcsolatban. Hogy éppen a Szocialista Pártot érintette, ez pedig csak a saját önhibájuk, amiatt mást nem kárhoztathatnak, nem hibáztathatnak. Nyilvánvalóan az ellenzéki ottani közös kampánynak és közös jelöltállítási korteskedésnek, úgy látszik, csak ez lehetett a célja, hogy valamiféle botrányt keltsenek, a választások törvényességébe vetett hitet próbálják megingatni. Ez már a kampányban is látható volt, hiszen ott is feljelentéseket tettek, gyermekvédelmi feljelentést tettek azok, akik nem is laktak ott helyben. Mint kiderült, volt újságírókról, Együtt 2014 más területen lakó alapítóiról, aktivistáiról volt szó, és végig próbálták a választások törvényességét kétségbe vonni, éppen ezért meg is óvni az eredményeket. Más lehetőségük nincs is olyan szempontból, hogy a saját 8 éves kormányzásuk eredményeivel nem nagyon tudtak büszkélkedni, azokkal a különböző intézkedésekkel, amelyek mind a mai napig éreztetik a jótékony hatásukat és a 8 év szocialista kormányzás időszakából származnak, amikor Gyurcsány Ferencnek vagy Bajnai Gordonnak hívták a miniszterelnököt, ezekkel kampányolni nem igazán tudtak. A jövőre vonatkozó felelőtlen ígéretekkel igyekeztek kampányolni, és valamelyest igyekezték minél szélesebb körben elterjeszteni a választások törvénytelenségének a látszatát és érzetét, ezáltal mindenkit meg akartak téveszteni, mindenkit meg akartak vezetni. Elhangzott ebben a kampányban az a kifejezés is, hogy minden csak egy eszköz. Ha nincsen semmifajta korlát, ha nincsen semmifajta etika a választási kampányon belül, akkor valóban a rendszerváltás óta elő nem forduló eset, hogy valaki a politikai ellenfeléről gyárt hamis bizonyítékot, akár ez is csak egy eszköz lehet. Nem kell tisztelni tehát sem a törvényt, nem kell tisztelni sem az igazságot, és nem kell arra sem tekintettel lenni, hogy ezzel elérik a politikai kultúra mélypontját.

Fontos még szerintem azt elmondanunk, hogy nyilvánvalóan nem előzmények nélküli a baloldali politikai kultúrának ez a mélyrepülése. Kezdődött ez egy fejrugdosással itt, Budapest utcáin, folytatódott Herczog Edit beismerésével, hogy Brüsszelben ők maguk igyekeztek előállítani a Tabajdi-jelentést, amit ugyan Tavares-jelentésnek hívnak, és ennek egy része volt ez a manipulált videó. Nem volt még olyan ügy az elmúlt 20-23 év eddigi demokratikus történetében, hogy valamilyen párt más pártról (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) gyártson ilyesfajta hamisított bizonyítékot, és ennek az ügynek a szálai az MSZP-hez vezetnek.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   9-12   13-16   17-25      Ülésnap adatai