Készült: 2024.04.19.22:29:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.),  184-187. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:   180-183   184-187   188-191      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr.

Tisztelt Országgyűlés! Heintz Tamás, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "Mit kíván tenni a kormány az egészségügy kulcselemének tekinthető alapellátás megerősítése érdekében?" címmel. Heintz Tamás képviselő urat illeti a szó.

DR. HEINTZ TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A Fidesz kampányának és kormányprogramjának egészségügyi fejezetében az egészségügyi ellátórendszer gyökeres átalakítását fogalmazta meg, különös tekintettel az alapellátás méltó, fontos helyre emelésének vállalásával.

Az elodázhatatlan változtatások vitairata Semmelweis-terv néven vált ismertté, amelyben már az ellátórendszer gyökeres átalakításának, így az alapellátás jövőbeni szerepének tisztázása is megkezdődött, annak tudatában, hogy a változást az egészségügy valamennyi szereplője, a betegek és az ellátórendszer dolgozói is egyaránt nagyon várják.

A kormányváltást követő hónapokban az is nyilvánvalóvá vált, hogy az átalakítást az előző kormányok okozta gazdasági összeomlás mindennapos veszélye nehezíti, azt a működőképesség fenntartása mellett kell véghezvinni. Olyan helyzet alakult ki, mint egy sebészeti műtét során: döntéseket kell hozni, melyeket nem, vagy csak igen nagy áldozatok árán lehet a jövőben korrigálni. Ebben a gazdasági-politikai helyzetben kell tehát értékelnünk azokat az eseményeket és eredményeket, amelyeket az egészségügyi ellátórendszer területén az elmúlt másfél év alatt az egészségpolitika tenni tudott.

A korábbi kormányzat rosszul összeállított indikátorrendszerének alapos korrekciója ösztönzően hatott az alapellátás színvonalára, orvosaink minőségi munkájára. Az ismét bevezetett eszköztámogatás a rendelőkben folyó gyógyítás színvonalát lényegesen emelheti, megfelelő szaktudás birtokában. Nagyon régi adósság már az alapellátás orvosainak generációváltásában a most létrejövő praxisalap, amely a praxisok elidegenítésének megnyugtató anyagi hátteret biztosít.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen lépéseket tervez az egészségügyi kormányzat annak érdekében, hogy megfelelő számú és szaktudású fiatal orvos kerüljön az alapellátás rendszerébe? Ha az alapellátás az ellátórendszer valódi alapja lesz, mely szerv vagy intézmény lesz a háziorvosok gazdája, amely nem a büntetésben érdekelt, hanem a továbbképzésben, a fejlődésben, az integrálódásban segíti a betegek közt élő és tevékenykedő orvosok közösségét?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Halász János államtitkár úrnak.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az egészségügyben az alapellátás a legköltséghatékonyabb ellátási forma, és a háziorvosi ellátást a kormány is prioritásként kezeli.

Az új egészségügyi kormányzat 2010-ben az alapellátás esetében hármas fő cselekvési irányt határozott meg: a humánerőforrás-krízis kezelését, a finanszírozás javítását és a hatékony ellátás zálogaként az informatika fejlesztését. Örömmel mondhatom, hogy sikerült több területen eredményt elérnünk, így például 2011 januárja óta online módon zajlik a háziorvosi jelentés, a korábbi, kőkorszaki floppylemezes rendszer után. A háziorvos az OEP adatbázisán keresztül megnézheti, hogy a betege milyen közfinanszírozott ellátásban részesül.

Az idén áprilisban indult új indikátorrendszerrel a korábbi havi 100 millió forint helyett 2,5-szer annyi pénz jut a praxisoknak bónuszként, mint korábban. Meghatározó előrelépésként értékeljük, hogy több mint 12 milliárd forintot sikerül eszköztámogatásra fordítani a hároméves programban, ami azt jelenti, hogy praxisonként 1,5 millió forintos támogatáshoz juthatnak átlagban a háziorvosok.

A múlt héten elfogadott egészségügyi törvény értelmében létrejön egy praxiskezelő, amely a praxisjoggal kapcsolatos nyilvántartások vezetésén kívül támogatást fog nyújtani a praxisjogot megszerezni kívánó háziorvosoknak. A praxisalapot a törvény értelmében 2012. május 1-jétől kell felállítani, azonban már azt megelőzően is támogatni szeretnénk a fiatal, pályakezdő háziorvosokat.

Az úgynevezett praxisprogramok keretében a rezidensképzésbe felvételt nem nyert kollégák képzése folyik, illetve beléphetnek a háziorvosi rendszerbe olyan orvosok is, akik bizonyos szakképesítéssel már rendelkeznek. A tapasztalatok igen kedvezőek, így azok figyelembevételével szeretnénk támogatni már a közeli jövőben a házi gyermekorvosok és védőnők képzését is.

Úgy gondoljuk, hogy a háziorvosi rendszerben dolgozók helyzetének javítása, egzisztenciális biztonságuk fokozása emelni fogja az alapellátás presztízsét, és ezzel növelni fogja azoknak az orvosoknak a számát, akik ezen a pályán szeretnék biztosítani a jövőjüket.

Köszönöm kérdéseit.




Felszólalások:   180-183   184-187   188-191      Ülésnap adatai