Készült: 2024.04.25.09:26:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

115. ülésnap (2011.10.03.),  75-84. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:47


Felszólalások:   69-75,171-174   75-84   85-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e azt.

Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 192 igen szavazattal, 83 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Képviselőtársaim! Most áttérünk az azonnali kérdésekre. (Számos képviselő hagyja el a termet. - Zaj.) Megkérem azokat a képviselőtársaimat, akik halaszthatatlan hivatalos feladatuk ellátása érdekében elhagyják az üléstermet, lehetőleg úgy tegyék, hogy munkánkat ne zavarják.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Hiller István, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzeti erőforrás miniszternek: "A felsőoktatásról II." címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladata ellátása miatt válaszadásra Halász János államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem a képviselő urat, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy a miniszter úrtól személyesen kéri a választ.

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Igen, elnök úr, elfogadom.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mint hallhattuk, Hiller István képviselő úr elfogadta válaszadónak Halász János államtitkár úr személyét. Hiller István képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Igen tisztelt Hölgyeim és Uraim! Körülbelül fél évvel ezelőtt, amikor a kormány meghirdette a Széll Kálmán-tervet, az írásos változatban - no, egyelőre először csak az angolban, aztán később már a magyarban is - szerepelt, egy olyan megjegyzés, ami azt tartalmazta, hogy a felsőoktatásban a költségtérítés kivezetésre kerül, és önköltséges viszonyok jönnek létre. Ezt a nyelvet nemhogy a közvélemény, hanem a Fidesz képviselői sem értették, aztán a felsőoktatási törvény koncepciójával egyidejűleg napvilágot látott táblázatokból megértették.

Igen tisztelt Államtitkár Úr! Ez a jelentés azt hordozza magában, hogy aki jelenleg a magyar felsőoktatásban a Semmelweis Orvostudományi Egyetemen általános orvosnak tanul, 975 ezer forintot fizet költségtérítésként; ez, képviselő úr, tehát a 975 ezer forint, 1 millió 950 ezer forintot fog jelenteni. A Budapesti Műszaki Egyetemen egy építészmérnök 650 ezer forint helyett 1 millió 320 ezret fog fizetni. Ön debreceni. A Debreceni Egyetem orvosképzése 810 ezer forint helyett 1 millió 700 ezer forintba fog kerülni. Az Óbudai Egyetemen egy mérnök-informatikus 390 ezer forint helyett 780 ezer forintot fog fizetni.

Ezt, államtitkár úr, magyar viszonylatok között, a felső osztály gyermekei kivételével, senki nem fogja tudni bírni, nem fogja fizetni. Önöknek 1918 óta első ízben a céljuk, bármely magyar kormányt megelőzve, hogy a magyar felsőoktatásban csökkentsék a diplomások számát. Hogyan van ez, államtitkár úr? Ön folytathatott volna-e ilyen körülmények között felsőoktatási tanulmányokat?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Most megadom a szót Halász János államtitkár úrnak, kétperces időkeretben. Parancsoljon, államtitkár úr!

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Hiller Miniszter Úr! Mindig öröm önt hallani, hogy mennyire felkészült. Azt gondolom, ez így is van. Azt is öröm látni, hogy milyen elkötelezett felsőoktatási szakmai kérdésekben.

(15.10)

Persze, ezt az elkötelezettséget az utóbbi nyolc évben, amikor kormányoztak, szívesebben láttuk volna. Éppen az ön minisztersége idején is alakult ki egy olyan finanszírozhatatlan, a munkaerőpiacon sokszor használhatatlan végzettségeket adó felsőoktatási rendszer, amit most át kell alakítanunk. Amiről ön beszél, az ennek az átalakításnak egy része, amikor a költségtérítésről és az önköltségről beszél.

De beszélt arról is, hogy mi a célunk, és azt kérdezi tőlünk, hogy mit szeretnénk. Miniszter úr, ön nagyon jól tudja - korábban is kérdezett erről bennünket -, hogy elfogadtunk egy olyan koncepciót, amely a felsőoktatási törvényről szól, és ebben egészen pontosan lefektettük, hogy mi a célunk. Szeretnék ebből néhány dolgot idézni, mert nagyon remélem, hogy legalább az abban foglaltakkal egyetértünk. Ebben a koncepcióban mi az európai felsőoktatás fejlődési irányainak figyelembevételével újraértékelendőnek és újraszabályozandónak tekintjük a felsőoktatás alapelveit, az állam szerepvállalásának mértékét - ezt ecsetelte az előbb, s amit mondott, abból az igaz, hogy én debreceni vagyok, de nem tudom, hogy a többi igaz-e -, illetve ebben a felsőoktatás kereteit is szabályozni fogjuk. Szerintünk az állam a teljes magyar felsőoktatást jogi szabályozással kell hogy irányítsa, és kell, hogy a minőséget ellenőrizzük, és garantáljuk is azt. Ehhez a nemzetstratégiai szempontból fontos képzéseket az állam finanszírozott helyekkel és ösztöndíjakkal fogja támogatni, miniszter úr. Azt gondolom, hogy a hangsúly ezen is van.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Hiller István képviselő urat. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. HILLER ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Nem vonom kétségbe, sőt jogosnak tartom, hogy az általam említett adatok igazságtartalmát kétségbe vonja, ez ugyanis az ön minisztériumának hivatalos dokumentumából származik (Derültség az MSZP soraiban.), tudniillik abból a dokumentumból, amelyet az ön minisztere, az ön oktatási államtitkára jegyzett. Ha gondolja, szívesen átadom önnek mint kormányzati előterjesztést (Taps az MSZP soraiban.) - itt van előttem -, amely a teljes magyar felsőoktatás minden egyetemének minden szakára vonatkozó adatokat tartalmazza. Ebből származott az a négy, amelyeket kiszedtem.

Lehet, hogy ezt ön nem ismeri, hiszen minden egyes adat nem lehet a fejében, de hogy ennek az igazságtartalmát kétségbe vonja, azt meg én nem vonom kétségbe, csak akkor a kormány minisztereként tessék már nekem egyszer elmondani, ha ön a saját előterjesztésében sem hisz, akkor a Magyar Országgyűlés képviselője mégis mit tegyen. Azért vagyok itt ellenzékiként, hogy kérdezzek abból az anyagból, amit ön előterjesztett, ön meg azt mondja, hogy amit előterjesztettek, az nem igaz. Egyébként így van. (Derültség és taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Mielőtt megadnám a szót államtitkár úrnak a viszonválaszra, tisztelettel felkérem a páholyban önök mögött ülő két hölgyet, hogy ne nyilvánítsanak véleményt, ellenkező esetben kénytelen leszek a páholy elhagyására kérni önöket. Most pedig államtitkár úrnak adom meg a szót egyperces viszonválaszra.

HALÁSZ JÁNOS nemzeti erőforrás minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Képviselő úr, önök jól szórakoznak azon, ami pedig egy fontos dolog. Tudja, képviselő úr, költségtérítéses képzés és önköltséges képzés eddig is volt. Hogy mi mibe kerül, az persze kérdés, és az is kérdés, hogy az ország teherbíró képessége mit visel el, mit tudunk biztosítani a felsőoktatási rendszer átalakításakor. Képviselő úr, tudja, az a probléma, hogy önök az elmúlt nyolc évben rengeteg pénzt elköltöttek már előre, több mint 100 milliárd forintot költöttek PPP-beruházásokra. Ez mind hiányzik most a felsőoktatásból. Az idén a költségvetés tervezésekor azzal szembesülünk, hogy 2012-re több mint 20 milliárd forintot törlesztésként be kell állítanunk az oktatási, kulturális és egyéb célú, önök által elköltött PPP-programokra. Ez mind hiányzik a felsőoktatásból, képviselő úr.

De kidolgozunk egy olyan ösztöndíjrendszert, amely pont azoknak fog segíteni, akik ezekben az új képzésekben önköltséges képzésbe szorulnak, mert nem veszik fel őket normál képzésbe, és ezzel az ösztöndíjrendszerrel biztosítani tudják - ha akarják -, hogy tanulhassanak. Ezt a rendszert ki fogjuk dolgozni. Kérem kísérje majd figyelemmel, és amikor elkészül, vegye ezt figyelembe, és dicsérje majd meg, mert ez egy jó rendszer lesz. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:   69-75,171-174   75-84   85-86      Ülésnap adatai