Készült: 2024.03.28.11:46:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

220. ülésnap (2012.09.24.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:44


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Ház! Ugyancsak napirend előtti felszólalásra jelentkezett Molnár Zsolt képviselő úr, az MSZP részéről: "Választók nélküli választások" címmel. Parancsoljon!

DR. MOLNÁR ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A későbbi félreértések miatt két alaptételt szeretnénk elmondani a most következő választási eljárásról szóló törvényjavaslat vitájával kapcsolatosan, csak azért, hogy később ne lehessen félremagyarázni.

A Magyar Szocialista Párt nem azért nem támogatja ezt a javaslatot és tartja elfogadhatatlannak, mert ennek következtében leválthatatlanná válna a kormány vagy leválthatatlanná válna a Fidesz. Valós társadalmi támogatással, amely mostanra kialakulni látszik a társadalomban, igenis leváltható, és le is lesz váltva a mai hatalom.

A másik ilyen alaptétel: ilyen feliratkozás - vagy nevezzük nevén: cenzus - sehol a világon, sehol Európában nincs. Hamisak azok a magyarázatok, amelyek nemzetközi összehasonlítás vagy nemzetközi példák alapján Nagy-Britanniát, az Egyesült Államokat vagy Franciaországot hozzák föl. Csak megkönnyítem a válaszadó dolgát, hogy ne hivatkozzon ezekre, mert nincs ilyen. Ahol van választói névjegyzék, ott nincs szükség ilyen gátló tényezőkre. Ez egy példátlan, szégyenletes hungarikum, amely szintén fölhívja a figyelmet arra, hogy mi zajlik a Magyar Köztársaságban.

Ez a törvényjavaslat világosan mutatja az önök demokráciafelfogását: sok jelölt választók nélkül, csak fideszes szavazógépekkel. Vagy úgy is lehetne mutatni ezt a hasonlatot, hogy futballstadion, futballmeccs nézők nélkül, hogy egy olyan hasonlattal éljek, ami az önök padsoraiban rendkívül közkedvelt.

Az elmúlt két és fél évben önök következetesen építették le a magyar demokráciát (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Ti meg felépítettétek.) az alaptörvénynek nevezett összefabrikált javaslatukkal, a médiatörvénnyel vagy a választójogi törvénnyel, vagy a bírók jogállásáról szóló törvénnyel, az önkormányzatokkal kapcsolatosan, és most be kívánják végeztetni a magyar jogállamiság sorsát, végső csapással a jogállamra ezzel a választási eljárási törvénnyel. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Ez a törvényjavaslat, kérem, úgy sújt le a magyar jogállamiságra, ahogy a baltás Safarov sújtott le keresztény örmény embertársára (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.), úgy, hogy esélyt sem ad a túlélésre, esélyt sem adva a magyar jogállamiság túlélésére. (Közbeszólás a Jobbik padsoraiból.) Igen, kedves jobbikos képviselőtársam, keresztény ember halt meg ott.

Ha ezt a törvényjavaslatot elfogadják, akkor kivezetik a magyar társadalmat, a Magyar Köztársaságot Európából. A feliratkozás bevezetése egyben kiiratkozás lesz Európa jogállamai közül. Szeretném mondani, hogy minszki átszállással Bakuba tartunk, kedves képviselőtársaim. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Igen, oda tartunk.

Konkrétan mit is számol föl az önök törvényjavaslata? Igen, most nemrég volt egy választás Fehéroroszországban (Az elnök csenget.), jól mutatja az önök demokráciafelfogását: csak kormánypárti képviselők jutottak be a törvényhozásba ott. Szeretném mondani, hogy ez a rémálma a magyar demokratáknak. Remélem, valamennyi demokratikus képviselőtársam egyetért azzal, hogy ezt el kell kerülni.

De mit is számol föl az önök törvényjavaslata? Hát kérem, nem mást, mint az általános, egyenlő, titkos választójogot, azt a vívmányt, az emberiségnek azt a vívmányát, amely évszázadok harca által, különösen a baloldali progressziónak köszönhetően kialakult a világon. (Derültség, felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Ezt kívánják önök megszüntetni. (Zaj.) Az általánost azért, mert milliókat kívánnak (Az elnök csenget.) kirekeszteni a döntéshozatalból. A titkost azért, mert levélcsomag útján kívánják szavaztatni a határon túli magyarokat, bélyegző nélkül, tisztázatlan körülmények között, a barátinak közel sem nevezhető román postára utalva. A román postának lesz kiszolgáltatva a magyar választások tisztasága, kedves képviselőtársaim. (Felzúdulás a kormánypárti padsorokban.) Vélelmezem, hogy a tőlem balra ülő jobboldali képviselőtársaim is egyetértenek azzal, hogy a román posta nem ad elég stabilitást, elég legitimációt adott esetben egy ilyennek. (Közbeszólások, zaj.)

Aztán, az egyenlő választójog sérelme. (Dr. Gaudi-Nagy Tamás: Nem bízunk bennetek már.) Ezt önök már a választójogi törvényben elintézték, hiszen az egyenlő önöknél azt jelenti, hogy van, akinek két szavazata van, van, akinek egy szavazata van, de az eljárási szabályok kapcsán is megsértik ezt, hiszen a feliratkozás intézményében más szabályok vonatkoznak a határon innen és a határon túl lévő magyar állampolgárokra. A levében való szavazás, amely bélyegző nélkül is érvényes, itt pedig borítékba kell tenni, kedves képviselőtársaim, az itt lakó magyar állampolgároknak a szavazatukat. Mi okozza ezt az indokolatlan különbségtételt?

Arra hivatkozva, kérem szépen, hogy a korábbi törvényjavaslatok nem voltak jók, a korábbi választási törvény és az eljárási törvény valóban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, voltak benne aránytalansági problémák (Az elnök csenget.), önök bebizonyították, hogy lehet ennél még rosszabb javaslattal élni.

(13.30)

Végezetül, elágazáshoz érkezett a magyar demokrácia... (Taps az MSZP soraiban. - Kikapcsolják a mikrofonját.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Nincs "végezetül", befejezte a mondandóját. (Moraj az MSZP soraiból. - Taps a kormánypárti padsorokból.) Válaszadásra Rétvári Bence államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Abban, hogy milyen egy egypárti parlament és milyen érzés abban ülni, az ön mellett ülő frakciónak, az ön frakciójának a képviselőit kérdezze meg, nekik van rutinjuk abban, hogy milyen egy egypárti parlament. (Moraj az MSZP soraiban. - Közbeszólások az MSZP soraiból: Nálatok is vannak néhányan!) A parlamenti patkó többi oldalán nincs ebben rutin (Taps a kormánypárti padsorokban.), hogy milyen egy egypárti parlament, esetleg önök tudhatják, hogy milyen az az időszak.

Nem teljesen volt tiszta számomra a képviselő úr felszólalásában, hogy mitől fél jobban, a választóktól vagy a választásoktól, de én úgy látom, hogy a választóktól fél továbbra is, hiszen a választási eljárási törvénnyel kapcsolatban én olyan érvet, jogi érvet nem hallottam öntől, amelyik valóban azt bizonyította volna, hogy ez bármilyen módon is visszalépés a demokratikus értékek területén. Úgyhogy úgy látom, önök a vitától félnek, ezért megelőlegezték már ezt. Pár nap múlva lehetőség lesz itt a parlamentben egyszer tíz órában, utána pedig időkeret nélkül vitatkozni a választási eljárási törvényről, de önök mégiscsak elé jöttek ennek.

Mi úgy gondoljuk, hogy egy tudatosabb rendszert fogunk kiépíteni, ahol maguk a választók sokkal alaposabban tudják a döntésüket meghozni azáltal, hogy előzetesen feliratkoznak a választói névjegyzékbe, és ahogy ön is nagyon jól említette, nem idegen ez más országoktól. Az Egyesült Államokban folyamatos választások vannak folyamatos feliratkozásokkal, más módon, más szempontból, de ez a módszer ismert az Egyesült Királyságban és Franciaországban is. Valóban, ez a fajta választási szisztéma sehol máshol nincs, ahogy az előző húsz évben alkalmazott sincs sehol máshol a világon, ugyanúgy a következő törvény által elfogadott sem egy olyan modell, amit egy az egyben vettünk volna át máshonnan.

Tudja, az önök pártjának is volt egy elképzelése a választójoggal kapcsolatban, ez pedig az, hogy önök büntették volna azt, akik nem vesznek részt a választásokon, hiszen kötelezővé tették volna a választásokon való részvételt. (Lukács Zoltán: Ne beszélj butaságokat!) Ehhez képest mi az embereket nem büntetni akarjuk a választásokkal kapcsolatban (Lukács Zoltán: Ne beszélj butaságokat!), nem szankciókkal akarjuk őket sújtani, csak akkor, ha nem számolnak el megfelelően a kampányra kapott támogatásokkal és pénzekkel, hanem egyfajta tudatosságot várunk el tőlük, hogy igenis vegyék komolyan ezt a választójogot, és nagyon sok csalást kívánunk ezzel kiküszöbölni. Talán esetleg ön is hallott valahol olyanokról, hogy valakik a választás napján próbáltak meg másokat illegálisan választáson való részvételre buzdítani szavazatvásárlással aznap. (Moraj az MSZP soraiból.) Ezt a fajta választási csalási technikát kiküszöböli a mostani javaslat, illetőleg a választók utaztatását, a választási turizmust is kiküszöböli, amikor egyik választókörzetből a másikba csak azért költöztettek át ideiglenesen választókat, hogy ahol kicsi a különbség a két párt között, ott a betelepített vagy beköltözött választók jöjjenek át és döntsék el (Közbeszólás az MSZP soraiból: Átírták a választókerületeket!) a választások végkimenetelét.

Önök jelen pillanatban az ajánlások rendszerét illetik kritikával, hogy milyen alacsony szintre vitte le a kormányzat. Érdemes felidézni az egy évvel korábbi vitát, amikor az akkori törvényjavaslatban 750-ről 1500-ra emeltük volna a kopogtatócédulák mennyiségét. Akkor hevesen tiltakoztak, hogy kétszer akkorák a választókörzetek, amikhez kétszer annyi kopogtatócédulát írtunk volna elő, de ez túl magas, és túl sok jelöltet rekeszt ki a választásokon való indulásból, és éppen az önök kérésére módosítottuk akkor lefelé. Most tovább módosítottuk lefelé ezt a limitet. Most az a problémájuk, hogy túlságosan leszállítottuk, miért nem magasabb ez a limit. Egy év alatt sikerült ugyanazt és ugyanannak az ellentettjét is mondani a Magyar Szocialista Pártnak.

Ami az általános választójogot illeti, tisztelt képviselő úr, általános, egyenlő és titkos mint három alapvető feltétel minden választójogi törvénynél. Éppen az, hogy jóval általánosabbá vált az új törvény alapján a választásra jelentkezőknek, a választáson részt vevőknek a tömege, hiszen kibővül a határon túli magyarokkal, kibővül azokkal a magyarokkal, akik huzamosan Magyarország határain túl tartózkodnak, mert ott dolgoznak, és kibővül azokkal a fogyatékos polgártársainkkal, fogyatékkal élő polgártársainkkal, akik eddig vagy azért, mert látáskárosultak, vagy azért, mert nem tudnak belépni a választóhelyiségbe, nem tudtak élni szavazati jogukkal, éppen ezért lesznek akadálymentesített választóhelyiségek vagy Braille-írásos sablon a látáskárosultaknak, hogy ők is tudjanak szavazni. Úgy érzem, hogy ez egy elég jelentős bővítés. Pont egy szocialista képviselőtől azért elvárná az ember a történelmi hagyományok után is, hogy pontosan a fogyatékkal élők ilyesfajta jogkiterjesztését legalább támogatni tudná.

Ami a titkos választást illeti, ön elképesztő példát akart azzal mondani, hogy lehet, hogy lesz, aki levélben szavaz, és nem személyesen. Hogy ön a románokra milyen megjegyzést tett közben, az maradjon a belső frakciófegyelem kérdése, hogy lehet-e nyíltan románozni egy MSZP-frakcióban ilyen szempontból és azt mondani (Moraj az MSZP soraiból. - Dr. Molnár Zsolt: Posta volt! Süket vagy?! - Közbeszólások az MSZP soraiból: Posta!), hogy aki román postás, az biztos hazudik, lehet-e ez egy alapfeltevése egy magyar politikusnak a magyar parlamentben, hogy a román posta biztosan meg fogja hamisítani a magyar szavazatokat, de gondolom, erre van egy etikai bizottságuk, amely ezt majd elbírálja házon belül.

De hogy egy még - az ön számára elképesztő - példát mondjak, az Egyesült Államokban elektronikusan is lehet szavazni, nemcsak boríték útján. Azt pedig hadd mondjam, hogy az egyenlőség sem sérül, hiszen a határon túli magyarok bizonyára (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) nem laknak magyar választókörzetben, ezért szavaznak ők csak a listára. Tehát minden jogállami kritériumnak megfelel ez a törvény, ezért fogjuk kérni az Alkotmánybíróság előzetes vizsgálatát is. (Közbeszólások az MSZP soraiból: 5 perc 12 másodperc! Az ő mikrofonját miért nem veszi el, elnök úr?)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai