Készült: 2024.04.23.07:33:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

100. ülésnap (2003.10.28.), 110. felszólalás
Felszólaló Iváncsik Imre (MSZP)
Beosztás honvédelmi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:19


Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVÁNCSIK IMRE honvédelmi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Simicskó Képviselő Úr! Teljesen természetesnek tartom, hogy más a nézőpont a kormányzati felelősség oldaláról nézve, és más a nézőpont egy ellenzéki képviselő szemüvegén át. Néhány megállapítását azonban ezzel együtt is meglepetéssel hallgattam, hiszen a különböző nézőpontokat természetesnek tartva, úgy gondolom, fontos is, hogy a költségvetési vitában a kormány jól fontoljon meg minden egyes megállapítást, ami elhangzik.

Most a végén kezdem, az utolsó kérésére való reagálással: biztosítom önt arról, hogy nagyon figyelmesen fogjuk tanulmányozni a módosító javaslatokat, és minden olyan javaslatot támogatni fogunk, ami beilleszthető abba az egységes elgondolásba, amelyet nem kis munkával alakítottunk ki.

Vitatkozva önnel, az a határozott meggyőződésünk, hogy a tárca költségvetésének a növekménye érzékelhetően lényegesen nagyobb, mint a költségek növekedése, tehát tényleges, valós és reális növekményt tartalmaz, aminek az elköltése valóban nagy és közös felelősségünk, hiszen itt nagyon komoly milliárdokról van szó, amelyekkel tételesen el kell számolnunk az adófizetőknek.

Csodálkozom, képviselő úr - lehet, hogy még rövid volt az idő -, hogy olyan dolgokat hiányol, amelyek benne vannak az előterjesztésben, így például a főbb haditechnikai beszerzések felsorolása a XIII. fejezet 15. oldalán található, a központi beruházások felsorolása pedig a 49. oldalon olvasható. Mint ahogy arra a felvetésre, arra az ellenzéki kérdésre is választ adtak a kormány képviselői a bizottsági ülésen, hogy az iraki misszió esetleges meghosszabbításának, illetve az Afganisztánba küldendő, nem a NATO-parancsnoki állományból küldendő képviselők többletének a fedezete a miniszteri és vezérkari főnöki tartalékban szerepel - ez 5 milliárd forint a költségvetésben, tehát erre a fedezet rendelkezésre áll.

Örülök annak, hogy a képviselő úr aggódik a szolgálatok tevékenységével kapcsolatban. Mi magunk is nagyon fontosnak tekintjük a szolgálatok munkáját, viszont az fontos - és azt hiszem, jó volna, ha erre szánnánk időt, akár egy bizottsági ülésen is, ha ezt szükségesnek tartják -, hogy megnézzük, milyen feladatokat építünk le és csökkentünk. Olyan feleslegessé váló feladatokat csökkentünk például a Felderítő Hivatalnál, amelyek a korábbi szomszédokkal kapcsolatos elektronikai megfigyelésre vonatkoznak, vagy ésszerűsítjük az állomáshelyek számát, csökkentjük, összevonjuk, mint ahogy ez minden más kormányzati szervnél is történik. Ezek azonban csak olyan mértékűek, ami a működést nem gátolja, nem akadályozza, és természetesen semmilyen módon nem fenyegeti az ország biztonságát.

Annak nagyon örülök, ha a képviselő úr úgy ítéli meg - és köszönöm az elismerést -, hogy jó a kommunikációja a tárcának. Ennek a megítélése nem a mi dolgunk. Magunk mindent igyekszünk elkövetni annak érdekében, hogy a tényeket megismertessük a választópolgárokkal, és részletes tájékoztatást adjunk minden olyan kérdésben, amely a közvéleményre tartozik.

Az átalakítást egyéves költségvetésen számon kérni kicsit furcsa a számomra, hiszen a képviselő úr is pontosan tudja, hogy ez egy olyan sokéves folyamat, amelynek jelentős lépéseit lehet ebben az évben megtenni. El is készítettünk egy, a képviselő úr által is ismert olyan programot, amely tíz évre előre vázolja azokat a lehetséges lépéseket, amelyeket egyetértés esetén meg tudunk majd lépni a következőkben.

Én úgy gondolom, hogy liliputi, törpe hadsereg kifejezést használni azért is megalapozatlan, hiszen ha a konkrét létszámadatokat megnézzük, azokból világosan kiderül, hogy a honvédség létszáma nagyságrendben nem változik, gyakorlatilag ugyanakkora marad, bizonyos szerény létszámcsökkenés mellett. Ez a létszámcsökkenés azonban jóval kevesebb, mint ami bármelyik előző felülvizsgálat esetén történt.

A Gripenekkel kapcsolatban magam azt gondoltam, hogy túl vagyunk már a vita jelentős részén. Sajnálom, ha az a valóság, ahogy a képviselő úr látja, hogy szinte senki sincs Magyarországon, aki tudná, hogy itt miről van szó. A Föld körüli pályára állítás újfent emlegetése megint egy érdekes színfolt, azonban itt arról van szó - és bocsánat, hogy kénytelen vagyok visszafelé utalni arra, amit tudom, hogy önök kifogásolnak, de ez esetben ez nélkülözhetetlen, hiszen az önök kormánya idején született a döntés a Gripen-beszerzésről -, hogy az eredeti döntés is szükségtelen volt. Hiszen olyan képességű gépeket előállítani, amelyeket önök béreltek volna, lényegesen olcsóbban lehetett volna, a meglévő MiG-ek korszerűsítésével. (Közbeszólások a Fidesz padsoraiból, többek között: Miért?) Így van, kedves képviselőtársaim: 78 milliárd forintot dobtunk ki az ablakon azzal, hogy a Gripenek bérletéről önök döntést hoztak, mégpedig olyan képességek mellett, amelyek nem elégítik ki azokat a követelményeket, amelyeket az önök által egyszerű többséggel elfogadott országgyűlési határozat tartalmaz. Ez volt az az örökség, amellyel nekünk számolni kellett.

És ha önök terhelésről, költségvetési kiadásokról beszélnek, hadd mondjam el, hogy az önök által jóváhagyott terv szerint 2003-ban és 2004-ben is 30-30 milliárd forintos nagyságrendű összeget, azaz összesen 60 milliárd forintot kellett volna fizetni, a mi ütemezésünk szerint pedig 10,7 és 11,7 milliárd forintot, tehát lényegesen kevésbé terheli a költségvetést ez a változat. És egy mindenoldalú együttműködésre valóban alkalmas gépet kapunk, ami minden szövetségesi együttműködésben használható lesz.

Kifejezetten szeretném cáfolni és határozottan megnyugtatni az ország közvéleményét: a Magyar Honvédség alkalmas a feladatai ellátására, szó sincs arról, hogy a saját önvédelmünket képtelenek lennénk ellátni.

 

(16.20)

Szeretném arról is tájékoztatni a közvéleményt, illetve képviselő urat megnyugtatni, hogy a kormánnyal azonos nézőponton a szövetségeseink is ugyanúgy látják, hogy a fejlesztések jó irányban haladnak. Természetesen a NATO-val és a szövetségesekkel egyeztetett módon hoztunk meg minden előkészítő lépést és döntést, és mindent ennek megfelelően fogunk a parlament elé terjeszteni.

A hatékony érdekvédelemmel kapcsolatban pedig azt ajánlom kedves képviselő úrnak, hogy ha Brüsszelben vagy bármely szövetségesünknél jár, érdeklődjön az előző kormányzat idején érvényesülő honvédelmi érdekérvényesítés megítéléséről a szövetségesek körében. Én már jó néhány rémtörténetet és anekdotát hallottam, és nem volt jó érzés hallgatni, higgye el! Nem hiszem, hogy egy költségvetési vitában bele kellene bonyolódnunk a haderő szerkezetébe, hogy most a pécsi dandárt mentsük vagy esetleg egy másik alakulatot. Ettől függetlenül természetesen a benyújtott konkrét javaslat függvényében kell majd erről dönteni. Az illetményemelést mi magunk is fontosnak tartjuk és tervezzük.

Még egyszer szeretném megerősíteni, hogy a biztonsági szolgálatok a szerint az átalakítás szerint, amelyet velük egyeztetve tervezünk, kifogástalanul és elégségesen el fogják tudni látni azokat a biztonsági feladatokat, amelyek az ország számára nélkülözhetetlenek. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  110  Következő    Ülésnap adatai