Készült: 2024.03.29.11:42:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2019.12.02.), 44. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:14


Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Sokáig titkolta a kormányzat a magyar kórházi fertőzéseknek a közérthető módon való közzétételét, ezek számának közzétételét. Évek óta küzdött a szakma, politikai erők, sőt magánemberek is azért, hogy végre legyen egy nyilvános, kórházi fertőzésekről szóló adatbázis, és hogy az ezzel összefüggő halálozások statisztikája is nyilvános legyen.

(14.50)

Volt oka titkolózni a kormánynak az elmúlt időszakban, ugyanis a legfrissebb adatok szerint, és ez egy sajnos felfelé ívelő tendencia, 15 ezernél is több kórházi fertőzés történt a hazai kórházakban, és majdnem ugyanannyian haltak bele fertőzésbe, mint ahányan a közúton közlekedési balesetben. Míg az utakon 567-en haltak meg közlekedési balesetben az elmúlt évben, addig, tisztelt államtitkár úr, és ez itt a lényeg, a kórházainkban kórházi fertőzés miatt 541-en vesztették életüket. Évente tehát egy kisebb falunyi lakosság hal bele abba, hogy a kórházi fertőzésekre nem találja az ellenszert a kormány, ráadásul nem is foglalkozik vele.

Hogy erre milyen reakciót lehet adni kormányzati szinten? Míg a rendőrség az idei évben az előző évnél is magasabb közúti halálos balesetek száma miatt vörös kódot léptetett életbe és fokozta az ellenőrzést az utakon, addig a hazai kórházak a fertőzési adataikat inkább titkolják, a kormány pedig lapít, semmilyenfajta intézkedést nem rendelt el. Normális esetben ilyen halálozási adatokat látva vörös kódot kellene elrendelni a hazai kórházakban és a hatékony fellépésről intézkedni kellene, ehhez képest hazánkban, úgy tűnik, félvállról veszik az intézkedéseket.

Mindez, tisztelt államtitkár úr, Semmelweis Ignác országában fordul elő, aki az egészségügyi fertőzések elleni küzdelem első és legfontosabb úttörője volt. Ez fordul elő Magyarországon úgy, hogy nem jut elegendő pénz kórházi higiéniára, nem jut elegendő pénz kórházi eszközökre, fertőtlenítésre. Sőt, a probléma még ennél is súlyosabb, hiszen nemcsak az a probléma, hogy a kórházi fertőzések száma ilyen magas, hanem az is, hogy ezeket nem megfelelően dokumentálják, sőt nagyon sok esetben a kórházak nem is megfelelően jelentik, és ami egy újabb probléma, a hazai fertőzések is fejlődnek. Nemzetközi trend, hogy folyamatosan fejlődnek azok a vírusok, azok a fertőzéstípusok, amelyek a magyarországi állapotokat, ezt a kiugróan magas halálozási számot is okozzák.

Mind az előfordulás száma, mind pedig a súlyossága tehát növekszik, egyébként nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is. Most úgy tűnik, hogy hazánk ebben a harcban is vesztésre áll. Tisztelt államtitkár úr, mindezekre tekintettel kérdezem és várom őszinte válaszát: miként kíván majd tovább titkolózni a kórházi fertőzésekről a kormány? Miért nem lép fel a kormány kellő erővel és eszközzel a fertőzések ellen? És miként ítéli meg a kormány a kórházi fertőzésekből eredő halálozási számokat, meddig hagyják még magukra a kórházi fertőzésekkel szemben kiszolgáltatott betegeket és hozzátartozóikat? Várom a válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  44  Következő    Ülésnap adatai