Készült: 2024.04.26.00:36:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

102. ülésnap (2007.10.27.), 38. felszólalás
Felszólaló Simon Gábor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt hozzászólásomban az előzetesen végiggondolt néhány súlyponti elemre kitérnék, szeretnék két mondatban Surján László képviselő úr hozzászólására reagálni, és szeretném nagy tisztelettel jelezni neki, hogy a felnőttképzés kiemelt programként szerepel a kormányzati programok között. Ha esetleg a Munkaerő-piaci Alap célkitűzései közé bepillantana, akkor ott bizony több munkaerő-piaci csoport, több hátrányosnak tekinthető csoport esetében akár programszinten is megfogalmazva benne van a felnőttképzés mint egy konkrét támogatási lehetőség, nemcsak az ön által említett megváltozott munkaképességűek, hanem éppen a halmozottan hátrányos helyzetűek vagy éppen a pályakezdők esetében is felvetődik ez.

De még egy elem, hogy egy önhöz közelebbi témát is mondjak: az Európai Unió forrásait az operatív programokba berendező programok sorában is, akár a TÁMOP-on belül is számtalan olyan programot találunk, amely egyébként a felnőttképzést mint megvalósítandó, kiemelt célt kezeli. Talán nem kerülte el a figyelmét, hogy korábban a "Lépj egyet előre" program keretében elég komoly lépéseket tettünk ebben az ügyben. Tulajdonképpen arról van szó, hogy a szakképzési és a felnőttképzési járulékoknak a révén teremtődött forrásokat az intézményrendszeren kívüli felnőttképzési feladatokra is tudjuk fordítani.

Ezt a rövid bevezetőt követően - elnézést, de úgy gondoltam, hogy egy ilyen komoly vitában az ember érdemben reagáljon képviselőtársai felvetésére - ugyancsak szeretném önöknek elmondani, hogy Magyarország mindannyiunk számára ismerten nem légüres térben mozog, tehát ami a költségvetésben folyamatként regisztrálva van, az egy nyitott gazdaság esetében nem elválasztható attól a gazdasági környezettől, amely egyébként Európában vagy Európán túl Magyarország számára megadatik. Éppen ezért azt gondolom, hogy minden költségvetésnek megvan a maga sajátos feladata, így a 2008-as költségvetésnek is, amire talán azt tudnánk mondani - minden bizonnyal emlékeznek még a pénzügyminiszter úrnak a felszólalására, talán többen említették is ezt -, hogy annak a folyamatnak, amely a konvergenciaprogramban jelenik meg, annak a folyamatnak a megvalósulását segítse. Azaz legyen ez egy reális költségvetés, egy olyan reális költségvetés, amely néha talán képviselőtársaimnak szokatlanul is úgy tűnik, mintha az ország valós folyamatait venné figyelembe, mintha a tényleges gazdasági helyzetekre, pénzügyi mozgástérre alapozva fogalmazna meg elvárásokat.

A bizottsági ülésen az Állami Számvevőszék képviselője azt mondta - idézem talán -, hogy ez egy teljesíthető vállalásokat magában foglaló költségvetés, úgy látják, hogy hosszú idő óta egy olyan költségvetés készült el, amely egyébként a mutatóit, a tendenciáit, a folyamatait tekintve nagyon reális, megalapozott, a makrogazdasági mutatókkal összefüggő költségvetés. Éppen ezért fontos, hogy megnézzük, hogy azon részterületeken belül például egy-egy ágazatnál hogyan teljesülnek a költségvetés mutatói.

Én egy elemet emelnék ki - hiszen előttem hangzott el, és volt szerencsém meghallgatni a miniszter asszony hozzászólását -, én a Munkaerő-piaci Alapról beszélnék néhány szót, hiszen az az egyik legfontosabb, olyan önálló alap a költségvetésen belül, amelynek a segítségével nagyon komoly és fontos célokat finanszírozunk, valósítunk meg. Először is elmondanám önöknek - és ezt az előbb már megemlítettem -, hogy a Munkaerő-piaci Alap esetében a különböző járulékbevételeken keresztül olyan programokat finanszírozunk, mint például - mert idesorolom ezt is -, hogy a járulékkedvezmények segítségével a Munkaerő-piaci Alapon hátrányosnak tekinthető, nehezebben elhelyezkedő vagy pozitív diszkriminációval a foglalkoztatásba való belépésüket segítendő csoportoknak a programjait illesztettük.

A Ház falai között is sokszor beszéltünk a Start-kártyával történő foglalkoztatásról. Beszéltünk arról, hogy hogy lehet egyébként fiatalokat vagy éppen más, a munkaerőpiacon lévő idősebb vagy éppen sajátos helyzetben lévő munkavállalókat járulékkedvezményes foglalkoztatással segíteni, ez benne van a Munkaerő-piaci Alap célkitűzéseiben. És természetesen van még egy fontos dolog - mert mindig arról beszélünk, hogy használjuk fel az európai uniós pénzeket -, hogy az európai uniós pénzek közül például a társadalmi megújulás operatív programnak, kiemelt projektjeinek a finanszírozásában, az ehhez kapcsolódó önrészek biztosításában, a társfinanszírozásban a Munkaerő-piaci Alap fontos szerepet játszik.

Szeretném önöknek elmondani, hogy amikor a bizottságunk megtárgyalta a költségvetést, voltak olyan szakmai ügyek, amelyekben egyetértettünk, amelyekben egyetértett a kormányzati vagy az ellenzéki oldalon ülő képviselőcsoport, és végül abban összegeztük talán az elhangzottakat, hogy - és ez a kormánypárti oldalnak a véleménye volt - ez a költségvetés alkalmas arra, hogy a konvergenciaprogram célkitűzéseinek, azaz annak az európai gazdasági felzárkózáshoz vezető útnak, amely a társadalmi-gazdasági felzárkózásunkban is megjelenik, a kereteit megteremtse.

Köszönöm szépen nagy tisztelettel, hogy meghallgattak. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP-s képviselők soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai