Készült: 2024.04.26.00:26:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (1998.09.15.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Dávid Ibolya (MDF)
Beosztás igazságügy-miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. DÁVID IBOLYA igazságügy-miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Képviselő Úr! A kormány készséggel válaszol minden olyan felvetésre, amely napirend előtti előadásban elhangzik, és a kormányzati felelősség körébe tartozik. Ezért egyetértésemet szeretném elmondani Pokol képviselő úr felvetésére abban, hogy a büntetés-végrehajtási intézetek bizony nagyon túlzsúfoltak. Ennek az okai szinte teljesen megegyeznek azzal, amit a képviselő úr elmondott. Csak néhány dolgot szeretnék kiemelni.

Évtizedeken keresztül elmaradt a börtönépítés Magyarországon, mert elődeink abban hittek, hogy a szocializmussal meg fog szűnni a bűnözés is, ezért a büntetés-végrehajtási intézeteink bizony a századfordulón épültek az akkori igényeknek megfelelően. A másik nagyon nagy problémánk az azóta folyamatosan növekedő bűnözés, a harmadik igen nagy probléma pedig, hogy hosszú távon kell számolnunk azzal, hogy még nagyon hosszú ideig szükség lesz a büntetés-végrehajtási intézetekre. A büntetés-végrehajtási intézetek európai normái azonban számos olyan előírást tartalmaznak, amelyeknek a magyar intézetek nem felelnek meg.

Ma Magyarországon 33 büntetés-végrehajtási intézetben közel 14 ezer fogva tartott van. Ha ezt szembeállítjuk azzal a követelménnyel, hogy a mai szabályozók szerint egy férfi fogva tartottra minimum 3 négyzetméter, egy fiatalkorú és egy női fogva tartottra minimum 3,5 négyzetméter kellene hogy jusson, akkor bizony nagyon szomorú a jelenlegi magyarországi helyzet.

A zsúfoltság, a szükséges mértékű élettér hiánya fokozza a fogva tartottak feszültségét, ezzel közvetlenül veszélyezteti magának az intézetnek a rendjét, és ne felejtsük el: a büntetés-végrehajtási intézet munkahely is, tehát veszélyezteti az ott dolgozók munkakörülményeit is. Különösen aggályos ma Magyarországon az előzetes letartóztatottak helyzete. Ebben a legrosszabbak a statisztikáink. 17 megyei intézetből, ahol az előzetes letartóztatást hajtják végre, egy intézetünkben 300 százalék fölött van a telítettség, 6 intézetben 200 százalék fölött, és 4 intézetben több mint 150 százalékos a telítettség.

Teljesen egyetértek önnel. Az új büntetőeljárási törvény hatálybalépését követően ez a helyzet még inkább rosszabbodni fog, hiszen az előzetes letartóztatottak sokkal hamarabb kerülnek a büntetés-végrehajtási intézetekbe. A mi felméréseink is alátámasztják azt, hogy 7-800 személy újabb elhelyezésére lenne szükség, ami azt jelenti, hogy ha ma jelenleg 3 600 fő van előzetes letartóztatásban, akkor az elkövetkező időszakban közel egynegyedével fog nőni a számuk.

A fogva tartottak elhelyezése - amit ön is említett - új férőhelyek biztosításával oldható csak meg. Az elképzelései szerint az előző kormányzat az utolsó félévben megalkotott egy hosszabb távú tervet - amely sajnos, még csak a tervezés fázisáig jutott el - a jelenlegi elmaradottság felszámolására. Az elkövetkező tíz évben ebből a tervből fakadóan is az előzetes letartóztatottaknak minimum 1500 plusz férőhelyet kellene biztosítani, fiatalkorúaknál minimum 150 férőhelyet, a nőknél minimum 100 férőhelyet, és a jelenlegi intézeti átalakítással évente körülbelül 100-100 fő fogva tartott férőhelyének korszerűsítését teszi lehetővé - hangsúlyozom még egyszer - ez a tervezet.

Az intézetrendszer fejlesztésének megvalósítási ütemében azonban az új létesítmények működtetéséhez és a magasabb szintű előzetes fogva tartás biztosításához a létszámban is hihetetlen változást kellene megvalósítani, és 2006-ig közel 1200 hivatásos állományú, illetőleg körülbelül 70-100 fő közalkalmazotti létszámfejlesztést kellene még elvégezni. Ez a hosszú távú fejlesztési program, amelyet megörököltem elődömtől, jelenleg olyan stádiumban van, hogy ennek a felülvizsgálatát kértük: melyek azok a költségvetési és sürgősségi tételek belőle, amelyeket a kormányzatunknak nagyon rövid időn belül meg kell oldani. Amint az előkészület olyan stádiumba kerül, hogy a tisztelt Országgyűlést erről tájékoztatni tudom, a képviselő urat és a Házat is, a képviselőket is nagyon szívesen tájékoztatom erről. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai