Készült: 2024.03.28.21:13:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

236. ülésnap (2001.11.06.), 379. felszólalás
Felszólaló Szabados Tamás (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:48


Felszólalások:  Előző  379  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABADOS TAMÁS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az ajánlás 3., 19., 26. és 64. pontjaihoz szeretnék hozzászólni, illetve ezen pontok mellett érvelni.

Magam Fejér megye 6. számú választókörzetének vagyok a képviselője, Fejér megye azon térségének képviselője, amely köztudottan ebben az aránylag gazdag megyében a legelmaradottabb térség minden téren; a munkanélküliségi ráta terén, az iskolázottság terén, a népességmegtartás terén, az infrastruktúra terén - és sorolhatnám még - elmaradott térség a mienk. Joggal gondolták azok az önkormányzatok, illetve önkormányzati társulások, amelyek beadták a pályázatukat a 2002-es címzett támogatásra most már több éve, hogy pályázatuk sikeres lesz.

A négy pályázat közül az egyik Aba község pályázata, amely a 3. ajánlási pontban szerepel, és egy kistérségi nevelési-oktatási központ létrehozását célozza. Aba és a környező nyolc település, a Sárvíz kistérség települései, példamutató módon évek óta társulásban működnek, és olyan közművelődési, oktatási, igazgatási társulást hoztak létre, amely talán még a Belügyminisztérium figyelmét is felkeltené, ha ezt tanulmányoznák; és úgy gondolták, hogy ezt a társulást kiegészítik egy nevelési-oktatási központ kialakításával, hiszen köztudott, hogy a közoktatás egyik gyenge pontja az, hogy az egyes községekben az önkormányzatoknál sajnos a szakmai hozzáértés bizony nagyon sokszor hiányzik.

Arra gondoltak itt, Abán és a nyolc településen, hogy létrehoznak egy olyan nevelési-oktatási központot, amely ezt a hiátust pótolja, és egy olyan modellt alakítanak ki, amely talán követendő lesz az országban is. Nagyon korszerű oktató-nevelő munka folyik itt, és úgy gondolták, ez a beruházás lenne a megkoronázása ennek.

Sajnos a kormány nem támogatta, de én úgy gondolom, hogy jó lenne komolyan vennie most már a kormánynak a saját szavát, hogy az elmaradott térségeket támogatják, hiszen ennek a köztudottan gazdag megyének vannak olyan kevésbé rászoruló részei, amelyek elég bőkezű támogatásban részesülnek. De erre majd a másik három támogatásnál azért még kitérek.

A másik három pályázat nem oktatási célzatú, hanem szennyvízberuházásra szól - három kistérség, Cece és környékének, hat településének szennyvízberuházása, Aba község és nyolc településnek a szennyvízberuházása, valamint Enying kisváros és térségének szennyvízberuházása. Talán az államtitkár úr is tudja, hogy 1999-ben ezt a térséget igen komoly ár- és belvízkár érte, ekkor a belügyminiszter úr is megtisztelte jelenlétével a térséget. Az az igazság, hogy ekkor újjáépítésre az önkormányzatok kaptak is támogatást, de a napnál világosabban megmutatkozott az, hogy a felszíni víz és a szennyvíz bizony ennél az árvíznél összefolyt, és közegészségügyi problémákat is okozott, ezt nyugodtan ki lehet mondani.

A belügyminiszter úr megígérte, hogy a címzett és céltámogatásoknál a térség szennyvízberuházásai előnyben fognak részesülni. Hangsúlyozom, ez 1999-ben volt, de már előtte is ezek a kistérségek, '98 óta folyamatosan pályáztak. Nos, sem '99-ben, sem 2000-ben, sem 2001-ben ezek a kistérségek nem nyertek támogatást a szennyvízprogramjukra, de sajnos ugyanígy nem kaptak támogatást a kormány-előterjesztés alapján a 2002-es évre sem.

Ez annál is inkább furcsa - még egyszer mondom -, mert a megye jóval gazdagabb, és infrastrukturálisan jóval fejlettebb északi részei, mint a Vál völgye vagy Alcsút és Felcsút és környező települései olyan nagyarányú támogatásban részesülnek most már évek óta, amely komoly feszültségeket okoz a megyében.

Ki lehet számolni - nem én számoltam ki, hanem az előterjesztésben is szerepel -, hogy Alcsút és Felcsút térségének olyan támogatás jutott - én nem irigylem tőlük, csak úgy megjegyzem -, hogy minden egyes lakosára 1 millió forint támogatás jut. Azért ez már tényleg egy olyan támogatás, amelyet meg lehet becsülni.

 

(22.20)

 

Nem is irigyeljük Alcsúttól sem, Felcsúttól sem, a Vál völgyétől sem, csak azt szeretnénk mi ott a megye déli csücskében, a fejletlenebb részében, ha mi is legalább azonos elbánásban részesülnénk, és működne az az elemi szolidaritás a megyében is és az országban is, hogy nem politikai keresztapák, nem politikai összeköttetések, nem politikai összefonódások, hanem valóban a rászorultság elve alapján adnák oda a támogatásokat. Én azt sem állítom, ilyet sem állítok, hogy a kormány azért adta oda, mert a miniszterelnök úr Felcsúton focizik meg Alcsúton született, ilyen meg sem fordul az eszemben, de másoknak esetleg megfordul a fejében. Megfordul a fejében az, hogy amíg, mondjuk, Aba és térsége vagy Cece és térsége évek óta semmilyen támogatásban nem részesül, addig Alcsúton sportcsarnokot lehetett építeni, golfpályát lehetett építeni, aztán most milliárdokat kapnak felszíni vízelvezetésre. Lehet, hogy ez kell, én nem is mondom, hogy nem kell, de egyszer véletlenül trafáljon már bele a kormány abba is, hogy Fejér megyének nem ez a legelmaradottabb, nem ez a legelesettebb része, hanem a déli része.

Amikor az Országgyűlés területfejlesztési bizottsága Sárbogárdon kihelyezett ülést tartott, Balsay István úr helyesen állapította meg, hogy Sárbogárd és térségének legnagyobb problémája az infrastrukturális elmaradottság, és emiatt az ipari beruházások is elmaradnak. Ennek a megállapításnak én örültem, és azt hittem, azt hittük - nem csak én, az ottani polgármesterek, az ottani lakosok -, hogy ennek foganatja lesz, és a területfejlesztési bizottság elnökének, a területfejlesztési bizottságnak lesz akkora tekintélye, amelyet latba vetve ráirányítja a figyelmet arra, hogy ennek a térségnek valóban kellenek a beruházások. Én abban a reményben szólalok most fel, és arra apellálok, hogy legalább a kormánypárti padsorokban ülő Fejér megyei képviselőtársaimnak a lelkiismeretét felrázom, hogy legyenek szívesek Fejér megyeiként Sárbogárdot és környékét, Abát és környékét, Cecét és környékét is olyan figyelemben részesíteni, mint a megye északi részét.

Ha pedig ez most nem sikerül, akkor az államtitkár úrnak azt szeretném mondani, hogy legyenek szívesek az ígéretüket komolyan venni, legyenek szívesek a belügyminiszter úrnak 1999-ben, a területfejlesztési bizottság elnökének 2001-ben elhangzott ígéreteit komolyan venni, odafigyelni rájuk és segíteni ezen az elmaradott térségen. Ha ez így lesz - bár ez már nem erre a kormányra fog hárulni, hanem a következőre, most már csak 2003-ban lehet újabb pályázatokra beadni a kérelmeket -, akkor az ottaniak mindenkori kormány iránt való bizalmuk igenis meg fog erősödni. Ha nem, joggal mondhatják el azt, hogy szerencsétlen helyre születtünk, mert olyan helyen lakunk, amelyet elfelejtettek, és amelynek történetesen, urambocsá! egy szocialista képviselője van egy Fidesz-kormány alatt. Pont ezt tartom a legszerencsétlenebb dolognak, hogy önök elháríthatták volna ezt a gyanút. Három vagy négy éve elháríthatták volna ezt a gyanút, egyszer adhattak volna legalább egy pályázatra pénzt!

Nagyon örültem annak, hogy a környezetvédelmi államtitkár asszony átadta Sárbogárdon a szilárdhulladék-lerakó telepet, csak az a szomorúságom, illetve talán azért büszkeségem is, hogy ez a beruházás még a mi kormányunk alatt kezdődött. El kell mondanom, hogy '98 óta egyetlenegy új beruházás nem kezdődött el az én választókerületemben. Azt hiszem, ezt önök sem tartják az önök büszkeségének, nekem pedig ez óriási fájdalmam. Kárörvendhetnék persze, csak hát én ott lakom, és nem mondhatom azt, hogy nézzétek meg, itt álltunk '98-ban, most meg itt állunk. Nem mondhatom ezt, mert én ott lakom, és nem tudok ezen ilyen módon kárörvendkedni! Szerettem volna örülni együtt önökkel, ha lett volna segítség. Sajnos nincs. De még nem késő! Még most is bizonyíthatják a jó szándékukat, ha legalább az egyik pályázatot támogatják.

Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  379  Következő    Ülésnap adatai