Készült: 2024.03.29.09:10:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

333. ülésnap (2013.12.04.), 4-6. felszólalás
Felszólaló Dr. Klinghammer István
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KLINGHAMMER ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Ha megengedi, a fölvetett kérdések sorrendjében igyekszem végigmenni.

A hallgatók számára kérdezett rá. Én elmondtam többször - most is azt mondom, ha ennyit magánemberként megjegyezhetek, ami furcsa, hogy itt állok, de magánemberként mondom -: 95 ezer hallgató jelentkezett felsőoktatásba, én ezen lepődtem meg. Azt hittem, hogy kevesebben fognak jelentkezni. Azt is megmondom, miért. Idén februárban, amikor érettségire kellett jelentkezniük a fiataloknak, akkor 80 ezer fölött volt a jelentkezők száma, de csak hetven-valahányezren - 75 ezer fölött - jutottak el az érettségiig, abból 11 ezer esti-levelezőn végzett, a maradéknak körülbelül a fele az, aki gimnáziumban, a fele az, aki szakközépiskolában. A szakközépiskolában végzetteknek egy része vélhetően nem továbbtanulni kíván, hanem elhelyezkedik a szakmájában, tehát munkát akar vállalni. És akkor jön még az, hogy ki alkalmas, hogy a felsőoktatásban tanuljon, ki érez motivációt, erőt, és eléri azt az eredményt, hogy tovább tud tanulni.

Ebből az arányból, amit elmondtam - hogy körülbelül 78 ezren érettségiztek estin, levelezőn, mindenen együtt -, ennyi hallgató kezdte meg a tanulmányait idén. Ötvennyolcezer-párszáz, aki állami ösztöndíjjal, a többi pedig diákhitellel. Erre mondtam azt, hogy a következő években a demográfia alakulása miatt ez nem nagyon fog változni.

Amiről mindig szó van, hogy korábban mennyien jelentkeztek. Volt még egy tartaléksereg. Az elmúlt években, aki akart tanulni, az már tanulmányokhoz hozzájuthatott. Plusz bejött - gondoljon rá - a kétszintű érettségi, az, hogy bizonyos szakokra milyen pontaránnyal lehet bekerülni. Ez lényegesen nem fog változni. Elnézést kérek, de ezt mindig el kell mondanom, és a következő években is én nagyon örülnék, ha körülbelül ilyen arányok lennének a beiskolázásban, és ennyi felsőoktatásra, oktatásra alkalmas fiunk és lányunk lenne. Mert azért hozzá kell tennem, hogy az esélyegyenlőség azt jelenti, hogy mindenki arra kapjon esélyt, amire tehetsége van, és akinek a manualitása nagyobb, az ott boldoguljon, mert akkor lesz boldog ember, és nem frusztrált ember. Ez az úgynevezett felsőoktatási profiltisztítás elképzelése, hogy ne zsákutcába vigyünk olyan szakokkal fiatalokat, akik felsőoktatásba járnak, de később nem tudnak boldogulni.

(9.10)

Tetszett kérdezni az elvonásokat. Mindig elmondtam, hogy május végén, június elején - a sajtóban mindenhol meg tudja nézni - volt egy EU-s határozat; az EU-nak az volt a félelme, hogy Magyarország nem tudja tartani a 3 százalékos hiányt, és ezért kötelezték, hogy ezt be kell tartani, és így a tárcákra rá lett terhelve zárolás. A magyar nyelv hajlékony, azért mondom, mert nagyon sok szavunk van, én inkább a zárolást tartanám helyesnek. Ezt mi kihirdettük. Csak az volt a kérésem és lehetőségem, hogy ne a már kiosztott pénzből legyen zárolva, hanem abból az összegből, amit a 2012-es végelszámolásnál az intézmények megkapnának, legyen fedezve ez a zárolás.

Ha megenged egy példát: lehet, hogy nem túl szerencsés, de úgy tudnám mondani, hogy ha én az unokám kezéből kiveszem a csokoládét, abból botrány van, de ha a csokoládét, amit megígértem neki, nem kapja meg, abból is botrány van, de kevesebb. Tehát ez volt az, hogy egyébként ezt az összeget, ami visszajárt nekik, ők nyáron megkapták. Tehát megkapták, sőt a struktúraváltási alapból és egyébből - ezt a sajtóból tudták követni - még kaptak pénzeket, és ez volt az, ami novemberben, lehet, hogy meglepetésszerűen, de nem új dolog volt, hanem akkor kellett kvázi ezt az összeget, ami májusban-júniusban volt, befizetni. Én a lelkemre mondom, hogy emiatt senki nem lehetetlenült el, ezt higgye el nekem, nyugodt lelkiismerettel alszom el miatta, hogy nem lehetetlenül el senki ezért.

A szénszünetet is tetszett említeni. Elárulom - és most megint kizökkenek a szerepemből, nem államtitkárként mondom -, amikor rektor voltam az ELTE-n, mi is tartottunk szénszünetet, tudniillik, amikor a vizsgaidőszak van, tehát karácsony elejétől január végéig, akkor nagyon gyér az egyetemek látogatottsága, fogalmazzunk így. Eleve van, amikor tényleg a hallgatók, oktatók szünetet tartanak, és van, amikor csak a vizsgázók járnak be. Hát akkor kár hatalmas együtteseket fűteni, világítani, lifteket járatni, a vizsgázás feltételeit biztosítjuk, és ugyanez van nyáron is. Tehát higgyék el nekem, hogy ezt a józan ész mondatja. (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Úgy, ahogy ha nem vagyunk otthon, akkor leoltjuk a lámpát; tehát körülbelül így mindenen végig tudnék menni.

ELNÖK: Köszönöm szépen.

DR. KLINGHAMMER ISTVÁN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: A kormányülést kérdezte, arra most nem tudok kitérni (Az elnök ismét csenget.), de arról nincs is jogom beszélni, hiszen arról a kormányszóvivő beszél. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  4 - 6  Következő    Ülésnap adatai