Készült: 2024.04.25.23:32:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 134. felszólalás
Felszólaló Jávor Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JÁVOR BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A magyar után immár a nemzetközi sajtó is arról cikkezik, hogy Almásfüzitőn a veszélyes hulladékokkal letakart Duna-parti vörösiszap-tározó egyre növekvő környezeti kockázatot jelent. A közvetlenül a Duna partján létesült, szigetelés nélküli tározó tetejére évi százezer tonnás nagyságrendben különféle veszélyes hulladékokat helyeznek. A területen egy nemzetközi környezetvédő szervezet vizsgálódik, az általa megrendelt, tekintélyes szakértő tollából származó szakvélemény szerint az ott használt, Európában példátlan hulladékfeldolgozási technológia nem csökkenti, hanem esetenként növeli a kezelt hulladékok veszélyességét.

A cégnek 400-féle hulladék kezelésére van engedélye, amelyeket egy általuk komposztálásnak nevezett eljárással kezelnek. Joggal merül föl a kérdés ugyanakkor, hogy hogyan komposztálódnak nehézfémek, olajos hulladékok, mérgező anyagok, amelyeket a cég Almásfüzitőn fogad. Tudomásunk szerint ráadásul az érintett Tatai Környezetvédelmi Zrt. a kolontári katasztrófát követően az illetékes zöldhatóságtól a talajvíz szennyezettségére vonatkozóan egyedi, az általános határértékeket olykor több nagyságrenddel meghaladó szennyezettségi határértékeket kapott, és azt a győri Reflex Egyesület fellebbezése ellenére a Környezetvédelmi Főfelügyelőség helybenhagyta.

Úgy tudjuk, a tárca a közelmúltban kezdeményezte a tevékenységet folytató cég engedélyének felülvizsgálatát. Bízunk benne, hogy a zöldhatóságokat sújtó pénzhiány, amely éppen az érintett győri felügyelőségen a sajtóhírek szerint gyakorlatilag működésképtelen állapothoz vezetett, továbbá a cég közismerten jó kapcsolatai sem lesznek akadályai annak, hogy még időben felmérjék egy újabb, a kolontárihoz fogható súlyosságú környezetvédelmi katasztrófa bekövetkeztének valós esélyeit.

Ehhez azonban olyan átfogó, néhány méterenkénti, a vörösiszapszintig lenyúló mintavétellel alátámasztott vizsgálatra volna szükség, ami egyértelműen választ tud adni a kérdésre: pontosan mit rejt az almásfüzitői tározó? Kérdésem az: lesz-e ilyen vizsgálat, államtitkár úr?

Köszönöm a szót. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  134  Következő    Ülésnap adatai