Készült: 2024.03.28.17:31:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.), 192. felszólalás
Felszólaló Herényi Károly (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HERÉNYI KÁROLY (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma egy hete egy ilyen kísérletre már sor került. Akkor a Fidesz képviselőcsoportja kezdeményezte a tárgysorozatba-vételt, de sajnos a kormánytöbbség akkor ezt az indítványt elutasította, és a törvénymódosítás nem került a tárgyalandó törvények közé. Most teszek még egy kísérletet arra, hogy meggyőzzem önöket ennek a döntésnek az elkerülhetetlenségéről és a helyességéről.

Ha jól belegondolunk, akkor itt tulajdonképpen nem a postáról van szó. Ha jól belegondolunk, és átgondoljuk a helyzetet, akkor hogy tudjuk mi eldönteni innen, a parlament padsoraiból, hogy minden 600 fő alatti kistelepülés vajon kiszolgáltatott kell-e hogy legyen, hogy ott a megszüntetett normál posta után csak mozgóposta legyen, vagy van-e olyan település, amelynek kifejezetten jót tesz, mert, mondjuk, 4 kilométer hosszú, egyutcás településről van szó, és az ott lakók érdekeit ez jobban szolgálja.

Azt gondolom, hogy ilyen szakmai kérdésekbe a Magyar Országgyűlésnek nem kellene belemennie, mert nem tud jó döntést hozni, az egyik helyen ez a megoldás a jó, a másik helyen pedig a másik megoldás a jó. Egyébként számos alkalommal tetten érhető, hogy az Országgyűlés olyan dolgokba avatkozik bele - például a kereskedelemről szóló törvény kapcsán -, amihez valójában nem ért, és nem neki kéne döntenie.

Tulajdonképpen arról van szó, hogy 1990 nyarán, amikor az önkormányzati törvényt az akkori parlament elfogadta, akkor úgy döntött, hogy bizonyos döntési kompetenciákat a helyi közösségekre bíz, a helyi közösségek választott testületeire, az önkormányzati képviselő-testületekre, a polgármesterekre. Ez a mostani törvénymódosító javaslat, amely látszólag a postatörvényt, a postáról szóló törvényt igyekszik módosítani, igen kicsiny mértékben fogja a posták, a Magyar Posta működését érinteni, de annál nagyobb kárt fog okozni az önkormányzatiság szép elvének, a szubszidiaritás elvének érvényesülése terén, hiszen olyan döntési lehetőséget veszünk el az önkormányzatoktól, amely nyilvánvalóan az ő hatáskörükbe tartozik.

Ezért a mi módosító javaslatunk természetesen azt célozza, hogy az egy döntés helyett, amit az Országgyűlés hozna meg, az Országgyűlés úgy határozzon és úgy döntsön, hogy ahol meg akarják szüntetni a postákat a kistelepüléseken, ha ezt véghez akarják vinni, akkor az önkormányzat, a képviselő-testület egyetértését szerezzék meg.

Ha az önkormányzat a helyi polgárok véleménye alapján úgy érzi, hogy neki fontos, hogy a posta továbbra is ebben a formában működjön, és ezért még anyagi áldozatokat is hajlandó hozni, akkor miért ne tegye? Ha a Magyar Posta Részvénytársaságot semmiféle kár nem éri, akkor miért érje kár a helyben lakó polgárokat? Én tehát azt gondolom, hogy itt másról van szó: nem a postáról, hanem az önkormányzatiság elvének sérüléséről, a helyi lakosok érdekeinek védelméről, illetve annak feladásáról.

Ezért kérem, hogy ennek figyelembevételével az Országgyűlés kormányzati többsége, a Szabad Demokraták Szövetsége és a Magyar Szocialista Párt képviselői álláspontjukat megváltoztatva tegyék lehetővé döntésükkel, hogy az önkormányzatok hatásköre, döntési kompetenciái megmaradjanak, a szubszidiaritás elve ne sérüljék, és a lehető legegyszerűbb, legolcsóbb, legtermészetesebb módon érvényesüljön a helyben lakó polgárok érdeke, hiszen a demokrácia tulajdonképpen ezt szolgálja, és ezt kell hogy célozza.

Ezért kérem önöket, hogy fontolják meg döntésüket, hiszen itt csak tárgysorozatba-vételről van szó. Ha tárgysorozatba veszik ezt a módosító javaslatot, akkor nyilván mind a két oldalnak - a kormányoldalnak is - van arra módja, hogy álláspontját kifejtse, és van lehetőség arra, hogy a legjobb megoldást találjuk meg, hiszen ez a mostani megoldás, amit a kormánytöbbség, úgy tűnik, el fog fogadni, nem szolgálja sem a helyi önkormányzatok, sem a kistelepülések lakóinak érdekeit.

Kérem még egyszer: fontolják meg álláspontjukat, és legyenek olyan bölcsek, hogy ennek megváltoztatását is vállalják.

Köszönöm szépen. (Taps az MDF padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  192  Következő    Ülésnap adatai