Készült: 2024.04.23.07:28:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2019.03.04.), 86. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:05


Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ismételten el kell mondanom, hogy a kormány javaslata alapján 2014-ben megkezdődött, legfontosabb mezőgazdasági ágazatokat érintő áfacsökkentés egyértelmű tapasztalata, hogy jól jár az érintett ágazat: kifehéredik, versenyképessége javul, és a fogyasztó számára is kedvező helyzetet teremt. Ezt az állítást az érintett ágazatok legfontosabb szereplői is alátámasztják. 2014 óta minden évben mérséklődött valamely alapvető mezőgazdasági termék általános forgalmi adója, így legutoljára most 2019-től az UHT tejek és az ESL tejek áfája csökkent. Minden alapvető élelmiszer áfáját nem lehet egyszerre csökkenteni. Ezen a területen kizárólag a fokozatosság és a célszerű végrehajtás mentén érhetők el tartósan kedvező eredményt hozó célok, a mindenkori költségvetés lehetőségeinek figyelembevételével.

A termék előállítása és további útja közben felmerülő költségek és a világméretű keresleti-kínálati piaci viszonyok változására a kormánynak nincs közvetlen ráhatása, az általános forgalmi adó kulcsának módosítása mindössze egy eszköz az árat meghatározó elemek közül.

Az agrártárca az intézkedések hatásait folyamatosan figyelemmel kíséri, a csökkentés azonnal megjelent a fogyasztói árakban, azok emelkedését a piaci viszonyok, illetve az előállítás során felmerülő költségek változása okozta.

A tojás árának, amelyre ön is utalt az előbbiekben, korábbi drasztikus változását és a zöldség, gyümölcs árának mozgását is szorosan piachoz köthető tényezők határozzák meg. Ezek között igen lényeges további elem például a 2018-ban Európa-szerte több növénytermesztési ágazatban komoly terméskiesést okozó aszálykárok. Én úgy gondolom, hogy ezek az aszálykárokat szenvedett növények, élelmiszerek, kertészeti termékek, főleg gyökérzöldségfélék jelentős részben nem csak Magyarországon, egész Közép-Európában ma hiányoznak sajnos a piacról, vagy rendkívül drágák.

Tisztelt Képviselő Úr! Az áfacsökkentés nélkül minden érintett ágazatban magasabb árakkal találkoznánk, hiszen az előállítási költségek és a piaci keresleti-kínálati viszonyok változása ugyanúgy fennállt volna egy magasabb mértékű kulcs esetén is. A magyar mezőgazdaság kibocsátása és bruttó hozzáadott értéke több mint 50 százalékkal nőtt az elmúlt hat esztendőben, amely jelentős részben az eddig meghozott, egymást erősítő és kiegészítő intézkedéseknek köszönhető, és amelyből a magyar fogyasztó is profitál. A kormány tehát folyamatosan arra törekszik, hogy a magyar fogyasztó kedvező jövedelmi pozícióból minél több versenyképes, egészséges és jó minőségű hazai terméket fogyasszon, a hazai mezőgazdaság fejlődése pedig töretlen maradjon.

Az agrártárca és a kormány hazai és európai szinten is mindent megtesz annak érdekében, hogy a közvetlenül irányítása alatt nem álló kereskedelmi viszonyokat a tisztességtelen gyakorlatok visszaszorításával rendezett mederbe terelje, és a nyereség igazságosabb elosztása révén minden ágazati szereplő és fogyasztó is jól járjon.

Ismételten szeretném hangsúlyozni: az agrártárca célja továbbra is az alapvető mezőgazdasági termékek általános forgalmi adójának lehetőleg minden fontos ágazatban történő mérséklése, ennek a pozitív hatásai természetesen vitathatatlanokká válnak. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket, és kérem a válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  86  Következő    Ülésnap adatai