Készült: 2024.04.19.21:47:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

182. ülésnap (2008.12.01.), 273. felszólalás
Felszólaló Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:11


Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CZOMBA SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Szomorú vagyok, azért, mert az általános vita kapcsán jeleztük, hogy ez a törvény, úgy, ahogy a parlament elé került, nem alkalmas azoknak a problémáknak a kezelésére, amelyekre hivatott lenne. Véleményem szerint nagyon sok jó módosító ment be akár a kormányoldalról, akár az ellenzéki oldalról, de ezeknek a módosítóknak a döntő többsége gyakorlatilag nem kapott semmiféle támogatást, úgyhogy komoly aggályaim vannak azzal kapcsolatban, hogy itt, este 9 óra után egy ilyen fontos törvény vitája kapcsán fogunk-e vajon olyan egyezségre jutni, ami valóban azt fogja segíteni, hogy a szociális segélyezetti rendszer úgy alakuljon át, ahogyan szeretnénk.

Először az 1. számú javaslathoz szeretnék hozzászólni. Ez arról szól, hogy a rendelkezésreállási támogatásos ha kint van közfoglalkoztatásban, akkor a 43 000 és a 28 500 forint közötti különbözet ne számítson jövedelemnek. Tudjuk az okát. Elsősorban arról szól a fáma, hogy egyéb szociális ellátásokban ne okozzon ez problémát. Jeleztük, most is jelezzük, az SZDSZ-nek is hasonló módosítója volt bent, továbbra sem értem, hogy miért nem támogatja a kormány. Tehát abban az esetben, ha ugyanez az ember az elsődleges munkaerőpiacon fog elhelyezkedni, minden egyes forint jövedelemnek számít, attól kezdve pedig egy csomó egyéb szociális ellátásból kizárja magát.

(21.10)

Önök azt mondják folyamatosan, hogy a cél az elsődleges munkaerőpiacra jutás. Hát mindjárt itt van az első nagy buktató, mert ki lesz az az őrült, már bocsánatot kérek, aki ki fog menni ezek után az elsődleges munkaerőpiacra?

A 4. ajánlási pont; egészségkárosodottak. Láttam, hogy szocialista képviselőtársaim is elkezdték a rendszert egy kicsit puhítani. Van, aki az 55 év felettieket vette ki a szociális segélyezési rendszerből, van, aki az önkormányzat rendeleteit próbálta. Érzi mindenki, hogy itt baj van. Mi azt mondtuk, hogy az egészségkárosodottak kivételével senki másnak, 55 év felettiek, három gyereket egyedül nevelők, nem ragozom, nem a szociális segélyezési rendszerben a helyük. Ez sem kapta meg a kellő támogatást.

A 7. ajánlási pont; javaslatunk szerint az aktív korúak ellátása iránti kérelem benyújtásának feltétele most, hogy két éven belül egy évet kell együttműködni, mi az egy éven belüli fél évet javasoltuk. Nyilván ennek megvannak a maga racionális okai, főleg a jelenlegi helyzetben, amikor várhatóan nagyon sok munkavállaló fog a munkanélküli-rendszerbe sajnos bekerülni. Nagyon lényeges kérdés, hogy rövidítsük ezt a szakaszt. Ha jól emlékszem, van olyan módosítás, ami még rövidebbre, három hónapra veszi ezt a szakaszt. Azt meggondolandónak tartanánk.

A 11. ajánlási pont: a fogyasztási egységekkel történő számítás megszüntetése. Képviselőtársaim! Azt rögzítettük, hogy ameddig segéllyel annyit vagy többet lehet keresni, mint munkával, nincs értelme ezt a rendszert fenntartani. Önök most mit csinálnak? Ugyanezt a rendszert teszik be a szociális segélyezetti kategóriába. Ugyanaz a szisztéma, jelen pillanatban is 56 190 forintot lehet majd segéllyel keresni, és ez a nettó 8 órás minimálbér. Miért fog elmenni dolgozni? Semmiért! Bent hagyják ugyanazt a bombát, amit egyébként 2006-ban önök raktak be ebbe a törvénybe. Tehát ha a fogyasztási egységes számítási metodikát ott hagyják, akkor nem fog működni normálisan a rendszer.

A 22. ajánlási pont: itt most elhangzott, hogy legalább 30 nap közfoglalkoztatás van eredetileg a törvényben, módosításként nyújtottak be 90 napot, a mi javaslatunk szerint 180 nap lenne. Képviselőtársaim, önök mindig azt mondják kormányoldalról, hogy nem probléma, pénz van, felülről nyitott a rendszer, csak az a lényeg, hogy az önkormányzat tudjon munkát adni. Hát itt van, képviselőtársaim, a bizonyíték arra, hogy még a 90 napot sem támogatták, a 180-at meg különösen nem, tehát világosan látszik, hogy nincs meg a forrás százezer ember hatórás részmunkaidős foglalkoztatására 180 napig. De akkor ezt ki kell mondani. Azt kell mondani, hogy kedves önkormányzatok, nem tudjuk ezt a rendszert finanszírozni.

A 49. ajánlási pont: a települési önkormányzat számára kívánunk pluszforrást biztosítani, hogy kezelni tudja azokat, akik kiesnek a segélyezésből. Ez nagyon fontos kérdés, és szeretném, ha újragondolnák a támogatását. Arról van szó, hogy most is azért nem szünteti meg nagyon sok önkormányzat a szociális segélyt, ha nem működik együtt az önkormányzattal, mert másnap ott van a delikvens, és azt mondja, hogy rendben van, megszüntetted a segélyemet, de adjál valamit, mert a családom éhen pusztul. És akkor azt mondja az önkormányzat, hogy nem tudok mást tenni, adok átmeneti segélyt neked, ami havonta 6 ezer forint, a nullával egyenlő, ráadásul az önkormányzatoknak a saját büdzséjéből kell finanszírozni. Ideiglenes megoldás, amit mi javasolunk, de úgy gondoljuk, célszerű lenne elfogadni.

Az 58. pontban az önkormányzatok finanszírozási arányát csökkentenénk a központi költségvetés rovására. Magyarul, ott, ahol lehetőség van, ne csak a közfoglalkoztatást, hanem a tárgyi eszközöket is támogassák, mert ez is jelentős összeg.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  273  Következő    Ülésnap adatai