Készült: 2024.04.26.01:52:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

99. ülésnap (2015.09.28.),  93-96. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a földművelésügyi miniszternek: „Meddig mérgezik még a környezetet Almásfüzitőn?” címmel. Schmuck Erzsébet képviselő asszonyt illeti a szó.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Lehet mondani, hogy gyűlnek a viharfelhők az almásfüzitői veszélyeshulladék-lerakat fölött, amelyik a közelmúltig kormányzati oltalmat élvezett. Tavaly az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított a szervetlenhulladék-komposztálás miatt, idén pedig a környezetvédelmi hatóság is kénytelen volt nemet mondani a mérgekkel manipuláló Tatai Környezetvédelmi Zrt. engedélyhosszabbítási kérelmére, megállapítva, hogy a komposztálás helyett csak a mérgek illegális hígítása zajlik.

(13.20)

Mindezek ellenére a veszélyes hulladékok lerakása a Duna árterén változatlan ütemben zajlik, veszélyeztetve az ivóvízbázist, a környezetet és a térségben élők egészségét. Mindezért a felelősség egyértelműen a szakhatóság szakmai felügyeletét ellátó minisztériumé. Az Európai Bizottság teljes egyértelműséggel fogalmazott, amikor felszólította a magyar kormányt, hogy alkalmazzon szigorúbb környezetvédelmi előírásokat a területen. A jelenlegi gyakorlat alapos vizsgálata felfedte, hogy a területen egyes, a rehabilitációt szolgáló hulladékkezelési tevékenységeket helytelenül végezték el, aminek az emberi egészség védelmével és a környezetvédelemmel kapcsolatos következményei vannak. A veszélyes hulladékokat más hulladékokkal keverték össze, az élőhelyvédelmi irányelv által előírt hatástanulmányokat pedig nem készítették el, írja a Bizottság.

Ezért kérdezem tisztelettel államtitkár urat, mit tesz a kormány a további környezetszennyezés megakadályozásáért, a veszélyes hulladékok lerakásának leállításáért, és hogyan kívánják megelőzni, hogy az érintett vállalat kivonja magát a környezeti kárelhárítási kötelezettség alól az Illatos úti és más hasonló ügyek gyakorlatát követve, az adófizetőkre hárítva a költségeket. Válaszát előre is köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót V. Németh Zsolt államtitkár úrnak.

V. NÉMETH ZSOLT földművelésügyi minisz­tériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Ön a kérdésében vélelmezte, hogy a közelmúltig kor­mán­yzati oltalmat élvezett az almásfüzitői veszé­lyeshulladék-lerakat, azonban hadd említsem meg, hogy ez a tevékenység több kormányzati ciklusra nyúlik vissza, és kizárólag most, ebben a kormányzati ciklusban sikerült a hatósági eljá­rásokat, valamennyit lezárni és a közigazgatási döntést meghozni. 2015 júliusában az illetékes kormányhivatal két eljárásban is döntést hozott. Az első döntésével elfogadta a tényfeltárási záró­dokumentációt, egyben négy évig történő kármen­tesítési monitoring­tevé­kenység végzésére kötelezte a Tatai Zrt.-t, ez jogerős is. Ebben az eljárásban a hatóság megvizsgálta, hogy a Tatai Zrt. által folyta­tott tevékenység és a vörösiszap-tározók léte oko­zott-e felszíni és felszín alatti vízszennyezettség-növekedést, illetve az elfolyó esővíz, illetve a beszivárgó talajvíz révén a Natura 2000-es terüle­tekre negatív hatást gyakorolt-e. Az eljárás azonnali beavatkozásra okot adó körülményt nem tárt fel. A hatóság második döntésében elutasította az egységes környezethasználati enge­dély felülvizs­gálatára irá­nyuló kérelmet, egyúttal hatá­lyon kívül helyezte a korábbi engedélyt is. A határozatot az ügyfél megfel­lebbezte, jelenleg a másodfokú eljárás van folyamatban.

Az eddigiek alapján kérem képviselő asszonyt, hogy fogadja el a közigazgatási eljárás szabályait, és várja meg a másodfokú hatóság döntését. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   89-92   93-96   97-100      Ülésnap adatai