Készült: 2024.04.19.22:05:00 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

135. ülésnap (2008.04.07.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Hiller István (MSZP)
Beosztás oktatási és kulturális miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:07


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HILLER ISTVÁN oktatási és kulturális miniszter: Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselő Urak! Érdemes a tényekből kiindulni. A felsőoktatás esetében, még pontosabban: a Hódmezővásárhelyen megvalósult felsőoktatás esetében az a jogi helyzet, ami jelenleg él, hogy tudniillik a Szegedi Tudományegyetemhez tartozik szervezetileg és jogilag a hódmezővásárhelyi intézmény. Ez egy 1999-es döntés értelmében 2001. szeptember 1-jétől él. Egy pillanatig nem gondolom, hogy akkor, a Fidesz-kormány idején ez valamiféle bosszúból történt volna. Következésképpen kérdésének és véleményének azt a részét, amely egy esetleges bosszúra irányult, feltételezni sem tudom. Megjegyzem, hogy akkor önök voltak kormányon.

Ami ennél lényegesebb: a felsőoktatásról szóló törvény az intézményeknek autonómiát biztosít. Azt gondolom, ebben az adott felsőoktatási intézmény egészének és minden egyes területének, karának, intézményének a minősége legyen a legmeghatározóbb. Mindazt, amit ezen túl mondok válaszomban, a Szegedi Tudományegyetemtől és rektora tájékoztatásából való. A Szegedi Tudományegyetem rektora tehát, éppen azért, mert a felsőoktatási intézmények autonómok, képviselő úr, arról tájékoztatott, hogy 2006-ban az egyetem és Hódmezővásárhely városi önkormányzata tárgyalásokat folytatott a fenntartói jog átadásáról, illetve átvételéről, és a kari tanács állást foglalt a kérdésben, és nem támogatta a kiválást. Végleges döntés nincs, a bizottság a javaslatot még nem készítette el, így sem kari, sem egyetemi állásfoglalás nem született a Szegedi Tudományegyetem mezőgazdasági karáról.

A hódmezővásárhelyi mezőgazdasági oktatás történetét meglehetősen ismerve a XIX. század legvégétől, az alsó iskolától egészen az 1960-as évek elején létrehozott felsőoktatásig, a regionális szempontokat figyelembe veendőnek tekintem. De kérem annak elismerését, hogy a felsőoktatási autonómia miatt ebben nyilván mediátori szerepe lehet és kell is hogy legyen a minisztériumnak, a döntő szó azonban az adott egyetemé, jelenleg a Szegedi Tudományegyetemé és a vele tárgyalásokat folytató hódmezővásárhelyi önkormányzaté. Azt, hogy ott megállapodás szülessék, hogy regionális szempontok érvényre jussanak, pártolom, a döntő azonban mégiscsak ez a megállapodás.

Azt tehát, hogy a város, amennyiben erre hajlandóságot mutat, akár a finanszírozás megerősítésébe beszálljon, egy járható útnak látom, jogi akadályokat nem látok. De kérem, hogy állapodjunk meg abban, hogy a megállapodás csak akkor ér és érhet valamit, ha ott helyben a mezőgazdasági felsőoktatás színvonalát is emeli. Ne egyszerűen csak egy helyet, egy épületet, egy intézményt, hanem a színvonalat is nézzük. Ezért a színvonal megerősítése ott helyben a Szegedi Tudományegyetemen keresztül, regionális szempontok alapján helyes.

Ebben, hogy mindhárom előbb említett cél együttesen valóra váljék, szívesen támogatom úgy a Szegedi Tudományegyetemet, mint Hódmezővásárhely önkormányzatát. Számomra nem egyszerűen csak a múlt, az 1890-es évektől folyó mezőgazdasági oktatás helyben maradása, hanem a magyar felsőoktatás és azon belül a mezőgazdasági felsőoktatás színvonala is meghatározó.

Ennek figyelembevételével tisztelettel kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai