Készült: 2024.04.25.23:35:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

259. ülésnap (2005.11.02.), 419. felszólalás
Felszólaló Kapás Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:  Előző  419  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAPÁS ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Ahogy a közmondás mondja, a végén csattan az ostor. Gondolom, utolsó felszólalóként egy olyan területet szeretnék érinteni, amely a mi politikánkban valószínűleg nem az utolsó helyen szerepel, de hát most nyílik erre lehetőségem. Ahogy itt ma többször is elhangzott a parlamentben, ez a költségvetés nemcsak számokról, számsorokról szól, hanem ki lehet belőle venni a kormányzati stratégiát, azt a gondolkodásmódot, filozófiát, amely szükséges ahhoz, hogy a jövőt meg tudjuk tervezni.

Én egy olyan területen szeretnék példát felhozni erre a gondoskodó, átgondolt és széles körű tervezésre, ami a fogyatékosok kérdését jelenti; egy multidiszciplináris problémát, ahol nagyon sok szereplő van, és nagyon sokakon, nagyon sokak együttműködésén múlik, hogy a probléma milyen hatékonysággal kerülhet megoldásra. Örömmel láttam ebben a költségvetésben, hogy a fogyatékosproblémát valamennyi olyan tárca beillesztette a saját költségvetésébe, amelynek hatékony és hatásos lehetősége van arra, hogy ezen emberek sorsán javítsanak, az esélyegyenlőségüket növeljék, illetve megteremtsék.

Hat tárcának a költségvetési sorai között található a fogyatékossággal élő embereknek a problémamegoldása. Van ezek között, ami az esélyegyenlőséget szolgálja, van, ami a civil szervezetek bevonásával a partnerség területén próbál eredményeket elérni, vannak peremfeltételeket megteremtő költségvetési sorok. Összességében azt lehet elmondani, hogy egy multidiszciplináris problémát multidiszciplináris megoldással kezelő költségvetés azt a szándékot mutatja, amelyet a komplexitás, az esélyegyenlőség és a problémával való nagyon bátor szembenézés jellemez.

Természetesen az egyes sorokon szereplő összegeken elmorfondírozva, elmélázva arra a meggyőződésre juthatunk, amit itt több képviselőtársam is elmondott előttem, hogy ezek a ráfordítások a problémát teljes egészében nem képesek megoldani. Hiszen azt hiszem, hogy nem egy, hanem valószínűleg két vagy három költségvetést kéne elfogadni, ha minden Magyarországon meglevő célt, stratégiai célt, problémát egy időben szeretnénk megoldani. Azonban ez a költségvetés, amely az Oktatási Minisztérium, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium, az Informatikai Minisztérium, az ISZCSM, a Foglalkoztatáspolitikai Minisztérium büdzséjében szereplő tételeket tartalmaz, az egész költségvetési filozófia szempontjából egy nagyon meghatározó lépés.

Szeretném külön kiemelni, hogy az akadálymentesítés közlekedési sorában a MÁV Rt. vasúti kocsijainak akadálymentesítési tétele 150 millió forintot, a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésének segítése 68 millió forintot, a szakmai feladatokat ellátó alapítványok támogatása 228 millió forintot, a foglalkoztatással kapcsolatos normatív támogatás 38 milliárd forintot tesz ki. A megváltozott munkaképességű dolgozók eredeti munkakörben való foglalkoztatásának kiegészítő támogatására 1 milliárd forintot, a foglalkoztatás ösztönzésére szolgáló sorokon 2 milliárd forintot találunk, a PHARE-programok támogatását igénybe vevő önrészeknél 35 millió forintot találunk (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és sorolhatnám ezeket a tételeket, lezárva azzal, hogy ezek nem alapvetően a számok, hanem a filozófia, az irány és a stratégia (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) meghatározásával, azt hiszem, méltón szolgálja a probléma megoldását a költségvetés.

Köszönöm az elnök úr türelmét. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  419  Következő    Ülésnap adatai