Készült: 2024.03.28.14:23:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

171. ülésnap (2016.10.03.), 126. felszólalás
Felszólaló Cseresnyés Péter (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:14


Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSERESNYÉS PÉTER nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A magyar kormány elkötelezett egy olyan szakképzési rendszer kialakítása mellett, amely a gazdaság igényeire alapoz. A minőségi szakképzés megteremtése és fenntartása mellett kiemelt figyelmet kell fordítani a források hatékony felhasználására is, a rendelkezésre álló állami képzési kapacitások kihasználására, a párhuzamos képzési ágak kialakulásának elkerülésére.

Ezen elvek megvalósulásának egyik eszköze az úgy­nevezett szakmaszerkezeti döntés rendszere, amely a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által működtetett Megyei Fejlesztési és Képzési Bizottságon keresztül a munkaerőpiaci igények figyelembevételével érvényesíti a gazdaság elvárásait az állam által támogatott képzés körében, tehát van egy jelentős konzultáció, szakmai megbeszélés, szakmai egyeztetés.

E bizottság a szakképzésről szóló törvény keretei között működve, a helyi szakképzésfejlesztési koncepció mentén az érintett megye, régió gazdasági igényeinek, a munkaerőpiaci keresletek adatainak, valamint a korábbi időszak beiskolázási adatainak figyelembevételével minden év március végéig írásos javaslatot tesz a szakképzési szükségletekre. Az előzetes létszámadatok alapján a 2016-17-es tanévre a beiskolázottak aránya jelentős az állami szakképző intézményekben, megközelíti a 70 százalékot. Elsősorban a külső képzők bevonása ott jelenhet meg, ahol az állam csak részben vagy nem tudja a feladatát teljes mértékben ellátni.

Emellett lényeges szempont az is, hogy a képzési rendszernek biztonságot kell nyújtania a szakképzésben tanuló fiatalok számára. Ez azt jelenti, hogy olyan szakmákat kell tanítani, amelyek megtanulása után biztosan el tudnak helyezkedni, és biztos helyet tudnak találni a munkaerőpiacon maguknak. Ezt is figyelembe veszik a szakmaszerkezeti döntések meghozatala előtt.

Tehát a kormány célja az, hogy egy stabil, jól működő és költséghatékony szakképzési rendszer működjön, és emiatt vannak ezek az előzetes egyeztetések utáni döntések, amelyeket az előbb én felsoroltam.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  126  Következő    Ülésnap adatai