Készült: 2024.04.18.02:26:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2015.05.26.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselők! Tisztelt Ház! Valóban, Magyarországon kevés kevésbé népszerű politikus van, mint Gyurcsány Ferenc, és kevés embernek van alacsonyabb szinten a bizalmi indexe Magyarországon, mint Gyurcsány Ferencnek. (Dr. Szél Bernadett: Orbánnal versenyezhetne!) Ha az Európai Unió őt bízza meg a különböző támogatások szabályosságának vizsgálatával, akkor az egész Európai Unió bizalmi indexét húzza le az, hogy Gyurcsány Ferenc szintjére kerül az európai uniós források szabályosságának felülvizsgálata és az itteni szabályos eljárásoknak az ellenőrzése.

Azt hiszem, kevés család van ma Magyarországon, aki a saját családi kasszája ellenőrzését Gyurcsány Ferencre bízná, kevesen hívnák be őt, hogy adjon tanácsokat, hogyan kell jól gazdálkodni, hiszen saját miniszterelnöksége és pártelnöksége éppen ennek az ellenkezőjét bizonyította, hogy bármiféleképpen is lehetne rá számítani a takarékos vagy szabályszerű gazdálkodásban.

Milyen eredményeket tudhat ‑ idézőjelben mond­va persze az „eredmény” szót ‑ maga mögött Gyurcsány Ferenc? Olyan miniszterelnökről van szó, akit saját pártja leváltott a pártelnökségből is és leváltott a miniszterelnökségből is. Lehet, hogy formálisan ő maga volt az, aki lemondott, de olyan politikai helyzetbe kormányozta önmagát és a pártját, amelyben nem maradt más lehetőség számára, mint a távozás a pártelnöki és a miniszterelnöki pozícióból. De ez a lelépése a párt elnökségéből még egy hosszú agonizálást hozott utána magának a Magyar Szocialista Párton belül, és végül annyi eredményre jutott, hogy kiszakított egy részt a Szocialista Pártból, kettészakítva az MSZP-t hosszú időre. Jól látható tehát, hogy még a saját pártját sem kímélte akkor, amikor tevékenységének a hátrányait nézzük. (Varju László közbeszól.)

Eladósította az országot; önök is tudják, hogy milyen mértékben nőtt az ország adósságállománya a GDP-hez képest Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején. Jóval nagyobb lett Magyarország adóssága előtte, mint utána. Ebből is látszik, hogy a pénzügyekhez lehet, hogy más módon ért, de a közpénzügyekhez kevésbé. És ami még beszédesebb, hogy a pártját oly mértékben eladósította, a saját MSZP-jét, hogy az is ingatlanának az értékesítésére készül, és alkalmazottainak a jó részétől meg kellett hogy váljon. A GDP 7 százalékos csökkenésbe fordult, tehát a munkanélküliség (Varju László közbeszól.) negyedmillióval növekedett. Ezeket láthattuk Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége, vezetősége idézőjelbe tett „eredményeinek”.

Azt biztosan tudjuk javasolni az Európai Unió, az Európai Bizottság vezetőinek, hogy mely napszakokban ne találkozzanak Gyurcsány Ferenccel. Reggel, éjjel és este nem érdemes a véleményét kikérni, mert akkor saját bevallása szerint úgysem tudja elmondani az igazságot. Nem tudjuk, hogy a többi napszakban tervezték-e a találkozót vagy ebben az időszakban (Dr. Vadai Ágnes közbeszól.), de arra az emberre bízni a szabálytalanságok vizsgálatát, arra az emberre bízni az európai uniós források szabályszerű elköltésének őrzését, aki (Dr. Vadai Ágnes és Varju László folyamatosan közbeszólnak. ‑ Az elnök csenget. ‑ Apáti István: Őrség!) önmaga vallotta be, hogy még igazat mondani se tud sem a magyar közvéleménynek, sem Brüsszel felé, azt hiszem, hogy óriási hiba, és az európai uniós vezetők részéről egy igencsak gyors önkorrekcióra szorul.

Korábban az sem volt jellemző, hogy volt pártelnökökre bízzanak közpénzek fölötti ilyesfajta ellenőrzést külső cégbe kiszervezve. A fékek és ellensúlyok rendszerére nagyon büszke az Európai Unió. Sokszor kérte számon Magyarországon az elmúlt öt évben ennek a rendszernek az érvényesítését és az alkotmányozással kapcsolatban ennek a törvényerőre emelését is. Éppen ezért lenne talán jó, ha erre is figyelemmel lenne az Európai Unió, és nem egy bukott pártelnököt, egy volt MSZP-elnököt, mostani DK-elnököt (Dr. Vadai Ágnes: Felcsút, Mészáros Lőrinc…!), egy parlamentben független képviselőkkel rendelkező pártnak az elnökét kérné meg a szabályszerűség és pártatlanság vizsgálatára. Nehéz pártatlanságot várni egy pártvezetőtől. Nem azt kérjük Gyurcsány Ferenctől, hogy legyen pártatlan, nyugodtan legyen pártos, képviselje a Demokratikus Koalíció érdekeit, de azok sem az Európai Unió értékeivel nem esnek egybe, sem Magyarország értékeivel nem esnek egybe. Ha egybeesnének, akkor a magyar választók nagyobb mértékben szavaztak volna esetleg rá. De az semmiképpen nem jó, ha egy részérdeket, egy pártérdeket képviselő személy az, aki a brüsszeli források ellenőrzésére van hivatva az Unió által.

Fontos lenne nekünk, hogy az európai uniós eurók kifizetése ugyanolyan átlátható legyen, mint a költségvetési forintoké. Éppen ezért az, amit képviselőtársam itt felvetett a felszólalásában, hogy azok az eurók vagy eurómilliók vagy nagyobb euró­összegek, amelyek Gyurcsány Ferenc cégéhez kerülnek, könnyen lehet, hogy pártokban landolnak végül forintként. Jó lenne pontosan és tisztán látnunk ezeknek az összegeknek az útját (Folyamatos zaj. ‑ Az elnök csenget.), de legjobb lenne az, ha az Unió felülvizsgálná a döntését, és nem Gyurcsány Ferenc cégét bízná meg ezzel a feladattal. Köszönöm szépen. (Varju László: Hajrá, Polt Péter! ‑ Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai