Készült: 2024.03.28.09:44:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

175. ülésnap (2012.03.27.), 291. felszólalás
Felszólaló Lasztovicza Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ma délelőtt elhangzottak a vezérszónoklatok, a bizottsági hozzászólások, az előterjesztő hozzászólása, és érezhető volt az ellenzék soraiból is, hogy van több olyan tartalmú javaslat ebben a törvényjavaslatban, amelyet az ellenzéki képviselőtársaink sem kritizáltak, sőt volt olyan, amit támogattak is. Az Országgyűlésről szóló törvényjavaslat több törvényt kapcsol össze, úgy, ahogyan Szili Katalin képviselő asszony is említette, amely az Országgyűlést és az országgyűlési képviselők munkáját érinti, egyben javítja az országgyűlési képviselők munkájának a feltételeit is. A korábbinál egységesebb, átfogóbb szabályozást kíván létrehozni a parlament biztonságosabb és hatékonyabb, átláthatóbb működése érdekében. Az alkotmány írja elő az Országgyűlés rendszabály-módosítását szabályozó joghézagok megszüntetését.

Délelőtt elhangzott ellenzéki képviselőtársaimtól is, és most Szili Katalin képviselő asszonytól is az egyeztetés hiánya, ami nem igazán fedi a valóságot, hiszen Lázár János frakcióvezető úr az egyeztetésre felkérte minden frakció képviselőit, ugyanúgy, ahogyan az alkotmány előkészítésénél is, csak akkor több frakció jelezte, hogy nem hajlandóak az alkotmány előkészítésében részt venni.

Ez a törvényjavaslat nem szól másról, mint arról, hogy rendet kell tennünk itt több területen, azért, hogy a munkáját a parlament megfelelő módon elvégezze. A Fidesz-kormány húsz év hibáit, hiányosságait pótolja a most tárgyalt javaslattal. A javaslat több elemét a magyar lakosság is nagymértékben támogatta, hiszen emlékezzünk rá, hány olyan aláírásgyűjtési akció történt az elmúlt 5-6 évben, amelyekre pont a most tárgyalt törvény ad választ. Egyik az összeférhetetlenségi törvény, amely, amint emlékszünk rá, Horn Gyula kormányzása idején lett törvénybe iktatva, amikor kétharmada volt az SZDSZ-nek meg az MSZP-nek, hiszen akkor nagyon sok polgármester került be a két pártból a parlamentbe mint parlamenti képviselő, és ahhoz, hogy feloldják ezt a problémát, ezért megalkották azt, hogy lehet polgármester is, megyei közgyűlési elnök is, helyi képviselő is országgyűlési képviselő. Most ez a törvény megszünteti ezt az összeférhetetlenséget, amely a közvéleményt is nagymértékben irritálta.

Ilyen például a képviselői jövedelmek meghatározása és átláthatóbbá tétele is. Ezen lehet vitatkozni Göndör képviselő úrral, de egy biztos, nem mi kezdeményeztük azt az aláírásgyűjtési akciót ezelőtt 2-3 évvel, hanem civilek kezdeményezték, hogy az országgyűlési képviselők jövedelme, juttatásai minél átláthatóbbak legyenek, hogy az egyszerű ember is tisztán láthassa azt, mi az, amit kap az országgyűlési képviselő és milyen jogcímen, fizet-e adót érte, nem fizet érte. Ez a törvényjavaslat ezt is megoldja, így még egy olyan elemet tartalmaz a törvény, amely a közvélemény számára is nagyon pozitív. Azt gondolom, ezzel önök is egyetértenek.

Ami szintén nagyon fontos, és itt elhangzott az elnök asszonytól is, amit a képviselőcsoportokra vonatkozó szabályozás is leír, hogy év közben, vagyis amikor nem lehet frakciót váltani, tehát ha valaki kilép egy frakcióból vagy valakik kilépnek egy frakcióból, akkor ne alakíthassanak új frakciót ciklus közben. Azt gondolom, minden választópolgár valakire leadta a voksát, vagy azért, mert annak a jelöltnek a pártja olyan programot alkotott meg, és sok esetben el tudta hitetni a választókkal, hogy az a program megvalósítható és az a legjobb Magyarországon, vagy a képviselőjelölt személyes varázsa is közrejátszott ahhoz, hogy ő országgyűlési képviselő lett. Ha most ez a képviselő, aki itt ül a parlamentben, kilép egy frakcióból esetleg több társával együtt, és egy új frakciót alakít, azt gondolom, ez a választópolgárok becsapása, és biztos vagyok benne, hogy ezt a választók sem tolerálják. Azért is örülök annak, hogy ez a javaslat benne van ebben a törvényben, hiszen így legalább a választók felé a korrektségét mindenki meg tudja őrizni.

E mellett nagyon fontos az, hogy ebben a cikkelyben a nemzetiségiek is meg vannak szólítva, meg van adva az a lehetőség, amelyet már több cikluson keresztül minden parlament ígérgetett, ígérgetett, hogy a nemzetiségieknek itt, a magyar parlamentben megadják azt a lehetőséget, hogy képviseltessék saját népcsoportjukat.

Én biztos vagyok benne, hogy ez a törvényjavaslat összességében nagyon pozitív fogadtatásban fog részesülni a választópolgárok előtt, hiszen számtalan olyan megoldást, javaslatot tartalmaz, amelyet az elmúlt 20 évben a választópolgárok elvártak volna már az eddigi ciklusok során is minden kormánytól és minden parlamenttől.

Köszönöm szépen a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai