Készült: 2024.03.29.08:27:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

202. ülésnap (2001.04.19.), 64. felszólalás
Felszólaló Bernáth Ildikó (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BERNÁTH ILDIKÓ, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Az önkormányzati és rendészeti bizottság az április 11-ei ülésén tárgyalta és vitatta meg az Állami Számvevőszék 2000. évi tevékenységéről szóló jelentést.

A bizottság tagjai sajnálattal állapították meg, hogy a jelentésben foglaltakkal nem először találkozott a bizottság, hiszen ismételten olyan hiányosságok kerültek megállapításra, amelyek évek óta visszatérő jelenségként mutatkoznak meg az Állami Számvevőszék jelentéseiben. Ilyen hiányosság például az, hogy az önkormányzatok nem vezetik folyamatosan és naprakészen az ingatlan-nyilvántartásokat. Éppen ezért tulajdonképpen megállapíthatatlan, hogy az önkormányzatok ingatlanvagyona, akár a mértékét, akár az értékét illetően, mennyire tükrözi a valós helyzetet.

Hasonlóan évek óta visszatérő probléma az is, hogy a felügyeleti és a belső ellenőrzési rend nem megfelelő. Nemcsak hogy sokszor, sok helyen hiányzik, hanem az is gondot okoz, hogy a képviselő-testületek esetében nagyon sok esetben nem a szándék hiányán bukik meg az ellenőrzés, hanem azon, hogy maguk a képviselő tagok is felkészületlenek, szakmailag nem eléggé értenek ahhoz a feladathoz, amelyet tulajdonképpen a választók akaratából nekik kellene kontrollálni.

Szintén évek óta tartó probléma az, hogy az önkormányzatok feladat- és hatásköre nem került felülvizsgálásra. Az önkormányzati törvény 1990 októberében lépett hatályba, azóta több mint tíz év telt el, és ez idáig még nem vizsgálta meg a parlament, hogy a gyakorlatban megmutatkozott és jelentkezett problémákat végül is hogyan lehetne felülvizsgálni. Jelenleg 133 törvény szabályozza azokat az ellátandó feladatokat, amelyeket az önkormányzatoknak meg kell oldaniuk, ez mintegy 3600 ügyet jelent.

A törvény az önkormányzatok hatáskörében természetesen csak a kötelező feladatokat határozza meg; az önkormányzatok emellett, saját elhatározásukból, önként vállalt feladatokat is ellátnak. Ebből aztán elég érdekes helyzet adódik, mert miközben a kötelező feladatok ellátásának, olykor forráshiányra panaszkodva, nem tudnak eleget tenni az önkormányzatok, az önként vállalt feladataikat megfinanszírozzák.

Ugyancsak az önkormányzati önálló gazdálkodással függ össze az a jelenség, amely arról szól, hogy az önkormányzatoknál működő képviselő-testületek, saját elhatározásukból, szabad dönthetnek arról, hogy az önkormányzat mely gazdasági társaságban vesz részt, illetve milyen gazdasági társaságot alapít. Ebből pedig egy olyan ellentmondás fakad, hogy az önkormányzatok tulajdonában lévő, jellemzően lakossági igényeket kielégítő szolgáltatások kapcsán - ilyen lehet például az ivóvízellátás, a szennyvízelvezetés, a távfűtés vagy a tömegközlekedés - az önkormányzat mint tulajdonos elvárja, hogy a gazdasági társaság nyereséget, illetve osztalékot fizessen, ugyanakkor olyan szolgáltatást is szeretne, amely olcsó, kielégíti a lakossági igényeket.

Természetesen idetartozik az a másik problémakör is, amely ugyancsak ezzel van összefüggésben, miszerint az önkormányzatok az állami pénzforrásokat, a lakosság által befizetett adókat viszik át a versenyszférába, és olykor kockázatos üzleti vállalkozásokba, üzleti befektetésekbe teszik a közpénzeket.

Az önkormányzatok között - most elsősorban a Fővárosi Önkormányzatra és a kerületi önkormányzatokra gondolok természetesen - évek óta vita van a forrásmegosztásról. Ezen is változtatni kellene. Ezenkívül pedig a közbeszerzések és a pénzügyi források zárt rendszerű ellenőrzését is meg kell oldani.

Az önkormányzati és rendészeti bizottság tartózkodás és ellenszavazat nélkül, egyhangúlag általános vitára tartotta az Állami Számvevőszék jelentését. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai