Készült: 2024.03.29.12:49:44 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
221 10 2017.05.08. 5:07  9-12

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Ünnepel a Jászság, ünnepel a Kunság. Minden évben május 6-án ezekben a napokban az egykori Jászkunság területén emléknapot ünnepelünk. Május 6-át 2014-ben a Magyar Országgyűlés a jászkun redemptio emléknapjává nyilvánította.

Nagy ünnep volt itt a Házban is. A dr. Szabó Tamás jászsági képviselővel, Jászberény város polgármesterével tett előterjesztésünket a történelmi Kis- és Nagykunság akkori országgyűlési képviselői több mint harmincan írták alá. A plenáris ülésre elkísértek a jász polgármesterek, a jászkun kapitányok és feleségeik, gyönyörű jász viseletben. Az előterjesztést a tisztelt Ház egyhangú szavazattal fogadta el. Majd a levezető elnök köszöntötte a karzaton elhelyezkedő vendégeinket, és a képviselők vastapssal, állva tisztelegtek a Jászságot megjelenítő vendégek előtt. A Parlament díszlépcsőjén a Jászmagyarok együttes vezetőinek gitárkíséretében énekeltük el a Hazánk e föld című dalnak egy versszakát: „Nem akarunk mást, csak élni, / Nyugovóra itt letérni, / Mi atyánkért, fiak értünk, / Megőrizni nemzetségünk.”

Tisztelt Képviselőtársaim! 272 évvel ezelőtt, 1745-ben ezen a napon adta ki Mária Terézia azt a diplomát, melyben engedélyezte a jászok és a kunok önmegváltását. IV. Béla király óta a Jászság, a Kunság és a Nagykunság földje a magyar Szent Korona tulajdonát képezte. A király 1239-ben telepítette le az országban a bebocsátást kérő jász, kun őseinket. Kiváltságos nemzetté tette őket, mintegy kollektív nemességet kaptak.

A 150 éves török uralom megszűnése után veszélybe került a jászkun autonómia és a szabadsága. A kincstár üres volt. Elhatározták, hogy a korona uralma alá tartozó Jászkunság területét pénzzé teszik. A szabad jászok és kunok gyakorlatilag jobbágysorba süllyedtek, eddigi kiváltságaikat és szabadságjogukat elveszítették. Őseink a küzdelmet nem adták fel, s végül megszületett a megegyezés. 1745. május 6-án aláírásra került a kiváltságlevél, melyben a jászkunok visszakapták régi kiváltságaikat. 580 ezer rajnai forint volt a váltságdíj, melyet megfizettek. Az összehasonlítás végett jegyzem meg, hogy ez az összeg az akkori Magyarország költségvetésével összemérhető nagyságú volt. A váltságdíj befizetésével 3 város, 22 község, 47 puszta és hozzá tartozó 10 szállás felszabadult a jobbágyterhek alól. Megalakult a jász, a kiskun és a nagykun kerület, amelyek központja Jászberény lett, Heves és Pest megyéből ékelődve kilenc területből áll. A Jászkunság redemptiója hazánkban 103 évvel megelőzte a jobbágyfelszabadítást. Május 6-a emléknappá nyilvánításával a Magyar Országgyűlés tisztelettel adózik azon jászkun polgárok előtt, akik a magyar történelemben példátlan módon a szabadságukat visszavásárolták.

Tisztelt Ház! Talán az évszázadok alatt soha nem köszönt úgy vissza a redemptio üzenete, mint napjainkban, mert bizony oly korban élünk, amikor vannak, akik azt hiszik, hogy pénzért lehet venni hatalmat, befolyást, tiszteletet és szeretetet. Vannak táskás emberek és vannak táskahordozók, akik komolyan hiszik, hogy a pénz hatalom, hogy pénzzel rombolni lehet ezeréves keresztény hitet, keresztény konzervatív erkölcsöt, világnézetet vagy egyenes tartást jelentő gerincet. Közben elfelejtik, hogy a táskás emberek semmit nem adnak ingyen, sőt kamatostul veszik azt vissza. Hát legyen példa mindannyiunk számára, hogy jász eleink egyszer már fizettek! Miattunk, miértünk fizettek. Fizettek vérrel és fizettek pénzzel.

Jászok, kunok, magyarok ma is példaként állhatunk a világ, Európa és számos ország előtt összefogásból, egységből, nemzeti öntudatból. Őseink küzdelme, a redemptio ma itt az Országházban is kötelez bennünket. A mi felelősségünk, hogy majd nyugodt lelkiismerettel adjunk tovább mindent, amit eleink ránk hagytak. Mi atyánkért, fiak értünk, megőrizzük nemzetségünk.

Elnök Úr! A Jászkunság tiszteletét és köszönetét nyilvánítja ki a Magyar Országgyűlésnek, mert támogatja az olyan megemlékezést, amely az ősi szülőföld szeretetével, szabadságszeretetével, öntudatával kapcsolatos. A jászok nevében köszönöm a Ház megtisztelő figyelmét. Köszönöm. (Taps.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
224 84 2017.05.17. 13:26  1-168

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A mai nap tanulsága a költségvetés tárgyalása kapcsán, hogy mit jelent kiállni Magyarországért, mit jelent kiállni a költségvetésért. Mert lássuk be, hogy itt a parlamentben az ellenzéki képviselők, Brüsszelben a brüsszeli támadók támadásai a költségvetésünkkel párhuzamban állnak. Adódik a kérdés, a színfalak mögött mi is az igazság. Miért támadják a képviselők a költségvetést, és miért támadják Brüsszelben Orbán Viktor miniszterelnököt? Mert önök is tudják, Brüsszelben is tudják, a magyar miniszterelnök legnagyobb erénye a hitelesség; a hitelesség a költségvetés kapcsán, hogy többet adtunk, minden téren többet adtunk, mint amennyit bárki remélt volna.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor önök ma azt fogalmazzák meg, hogy kampányköltségvetés, akkor önök is elismerik, hogy sokkal többet adunk, mint amit hittünk, mint amit reméltünk. Tesszük ezt azért, mert a magyar gazdaság stabil lábakon áll. A kormány megmutatta, milyen az IMF nélküli élet, mit jelent a munkahelyteremtés, a gazdaságpolitika, a béremelés, az adócsökkentés, mit jelent a devizamentő csomag, mit jelent a migránskérdés, a megélhetés, a biztonság. Ezek mind arról szólnak, tisztelt képviselőtársaim, hogy a kormány többet adott, és többet fog adni a következő évben, mint amit reméltünk. Ezért támadják önök Orbán Viktor miniszterelnököt.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ugyanakkor emlékezzünk: nem támadták Gyurcsány Ferencet, amikor elvett egyhavi fizetést, amikor elvett egyhavi nyugdíjat, amikor bevezette a vizitdíjat, a gyógyszerfelírási díjat, amikor lefeküdt az IMF-nek, amikor eladósította a családokat. Akkor Brüsszel és a jelenlegi ellenzéki pártok azt mondták, hogy ez igen, ez egy reform-miniszterelnök. Brüsszelben elismerték az ő munkáját, és szurkoltak neki.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az emlékezés legyen tanulság mindannyiunk számára, hogy ami rossz a magyar embereknek, az jó a magyar ellenzéknek és jó Brüsszelnek. Ami jó a magyar embereknek, az rossz a magyar ellenzéknek és rossz Brüsszelnek. Erről szól a mai költségvetési vita is. Emlékezzünk vissza, képviselőtársaim, bankadó, multi­adó, közüzemi díjak, rezsicsökkentés, adó- és áfa­csök­kentések, béremelések folyamata ‑ ezek az Orbán-kormány döntései, ezek ezermilliárdokat hagytak ott az emberek zsebében.

Tisztelt Képviselőtársaim! Miről szól a 2018-as költségvetés, néhány alappillérét kiemelve. 2010 óta visszafizettük az IMF-től és az Európai Uniótól felvett kölcsönt. Folyamatosan csökkentjük az államadósság mértékét. A 2018-as költségvetésben 4,3 százalékos gazdasági növekedés fog megvalósulni, 2,4 százalékos a hiány, 3 százalékos infláció mellett többek között a nyugdíjak értéke is emelkedni fog. Folytatódik a minimálbér-emelés, az idei 15 százalék után 2018-ban további 8 százalékkal nő a minimálbér. A szakmunkás-minimálbér az idei 25 százalék után 2018-ban újabb 12 százalékkal emelkedik. Így 2010-hez képest az megduplázódik.

2018-ban folytatódnak a béremelési programok a közszférában. Az egészségügyre 180 milliárd forinttal több jut, mint az előző évben. A mentősök béremelésére 2016 és 2019 között összesen 60 százalékkal több jut, 39,7 milliárd áll erre rendelkezésre. 81 milliárd forinttal többet fordítunk az oktatásra. A 2018-as költségvetésben is megfelelő pénzügyi hátteret biztosítunk a határvédelemre. 2017-hez képest 25 százalékkal, 100 milliárd forinttal több forrás, összesen 514 milliárd forint jut a közbiztonságra. Szinte valamennyi rendvédelmi szerv többletforrásra számíthat a jövő évben az ideihez képest. A rendőrség 22 milliárd forint, a Bevándorlási és Menekültügyi Hi­vatal 727 milliárd forint, a katasztrófavédelem mint­egy 4 milliárd forint, a Terrorelhárítási Központ 339 milliárd forint, a tömeges bevándorlás miatt 50 milliárd forinttal többet tervez a BM. Tisztelt Képviselőtársaim! Ezekre önök azt mondják, hogy kampányköltségvetés. Mi pedig azt mondjuk, hogy az em­berek jobb megélhetéséről, az emberek jobb és még nagyobb biztonságáról szól a következő évi költségvetés.

Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetés garancia arra, hogy folytatódnak az adócsökkentési programok. Jelentősen csökken a kisvállalati adó, az egészségügyi hozzájárulás mértéke. Az internet áfája 18 százalékról 5 százalékra csökken jövőre. Folytatódik az áfacsökkentés, a sertés, a tej áfáját követően a hal áfája 27 százalékról 5 százalékra csökken. És fájdalmas volt tegnap itt, a tisztelt Házban végighallgatni, amikor az ellenzéki képviselők kicsúfolták, hogy mit jelent az éttermi szolgáltatások áfacsök­ken­tése. (Gőgös Zoltán: Semmit.) Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Gőgös képviselő Úr! A semmitől, tudja, sokkal többet jelent, mert itt egy gazdasági program van letéve. Minden ember zsebében több marad. És talán nem bűn az, ha a családok megengedhetik maguknak, hogy elmehetnek étterembe. (Gőgös Zoltán: Nem engedhetik meg, ez a baj.) És amikor elmennek a családok az étterembe, akkor kevesebb áfát fognak fizetni. És tudja, akik az étteremben dolgoznak, akik mosogatnak, akik főznek, azoknak több marad a zsebében. Erre önök, igen, erre önök most elmondták, ez önöknek semmit nem jelent.

2017-hez viszonyítva 40 milliárd forinttal több fog jutni az útfelújításokra. Ezekre is azt mondják önök, hogy mindez semmi? A „Modern városok” prog­ram fejlesztésére pedig 150 milliárd forint jut. A jö­vő évi illetményemeléssel együtt 167 ezer forint jut a pedagógusoknak, 40 százalékkal fog emelkedni az illetményemeléssel együtt a fizetésük. A rendvédelemben 58 ezer embert érint az életpályamodell, amelynek eredményeképpen 45 százalékkal emelkednek a fizetések. A honvédelemben 18 ezer embert érintő 40 százalékos béremelésről beszélünk. Az ál­la­mi tisztviselői életpályamodell esetében 30 százalékkal emelkednek a bérek, az egészségügyben végrehajtott béremelések pedig 95 ezer embert érintenek.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jövő évi költségvetés a foglalkoztatás, a családtámogatás, a biztonság költségvetése lesz mindannyiunk számára.

(16.10)

Ismétlem: csökken a termékek áfája, csökkennek az adók, folyamatosan nőnek a bérek. Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a jövő évi költségvetéssel mindenki jól fog járni. Ez nem jó önöknek, ellenzéki képviselőknek, és ez nem jó Brüsszelnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor arról beszélünk, hogy vajon Brüsszel miért szeretné meghatározni a magyarországi adórendszert, miért szeretne belefolyni az adóba, önök folyamatosan a külföldi munkavállalókról beszélnek, ugyanakkor nem ismerik el, hogy a külföldi munkaadók folyamatosan Magyarországra jönnek. Ha hagynánk, hogy ebbe Brüsszel belefolyjon, akkor például a tánya, a társasági nyereségadó 19 százalékról nem csökkenhetett volna Magyarországon 9 százalékra, ami Németországban 15 százalék. Ha önökre lenne bízva, és ha Brüsszelre hallgatnánk, akkor ezek a cégek visszamennének Németországba, ott fejlesztenék a német gazdaságot. Többek között erről is szól a brüsszeli támadás.

Tisztelt Képviselőtársaim! A költségvetés vitája és a brüsszeli támadás arról szól, hogy önök konkurenciának tekintik Magyarországot, konkurenciának tekintik a kormányprogramot. Annak tekinti Brüsszel is, mert nem vagyunk rászorulva az IMF-re, nem vagyunk rászorulva a bankárokra, nem vagyunk rászorulva a hitelekre, ezért is kell félni a magyaroktól, másrészt meg azért is félnek, mert attól tartanak, hogy minden más ország is elkezdi követni a magyar példát.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor arról beszélünk, hogy meg kell védeni a költségvetést, meg kell védeni Magyarországot, meg kell védeni a közös sikereinket, akkor önöktől kell megvédeni. Meg kell védeni a magyar költségvetést attól, amit önök óriásplakáton hirdetnek, amikor az ellenzék óriásplakáton hirdeti, hogy visszavesszük, aztán mindenki vegye magára, hogy vajon mit vesznek vissza. Az IMF-hiteleket? A családi adókedvezményt? A fizetésemelést? Az adócsökkentést? Vagy az áfacsökkentést? Gondolom, a meghitelezett kampányt valamiből vissza kell venni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ennyi kitekintés után kérem, engedjék meg, hogy rátérjek, hogy a mezőgazdaságban mit jelentenek azok a számok, amelyek fontosak az ágazatban dolgozók számára. A korábbi évekhez hasonlóan stabil a nemzeti támogatások rendszere. Egyes sorokon jelentősen emelkednek a hazai forrásból finanszírozott támogatások forrásösszegei. Az állattenyésztési feladatok támogatására 1,3 milliárd forint jut. A sertésstratégiára kitűzött célokra 1,1 milliárd forint jut. Az állattenyésztés, a zöldség-, a gyümölcstermesztés, valamint a vetőmag-előállítás kiemelt támogatására a kormányhatározatnak megfelelően közel 80 milliárd forint áll rendelkezésre. A program keretén belül a nemzeti támogatásokra 26 milliárd forint jut, ám emelkedik az állatjóléti támogatások összege. Kiemelt figyelem jut az egészségügyi intézkedések támogatására. 105 millió forinttal emelkedik a nemzeti méhészeti program hozzáférhető támogatásainak összege. Mindezek mellett a tanyafejlesztési programot is folytatjuk 1,2 milliárdos összeggel. Meg kell említeni, hogy emelt összeggel folytatódik az „Igyál tejet!” program, az iskolagyümölcs-program, így összesen közel 7 milliárd forintot fordítunk több mint 550 ezer gyermek ellátására. Több támogatási sornál is az EU által engedélyezett maximumig növeltük a gazdálkodók számára adható támogatási keretösszeget.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt hiszem, elég nyilvánvaló, a kormánynak továbbra is kiemelt célja, hogy növekedjen az agrárágazat szereplőinek, azon belül is különösen a nagy hozzáadott értéket képviselő, vidéki foglalkoztatás szempontjából meghatározó ágazat jövedelemtermelő versenyképessége és ezáltal javuljon a vidék népességmegtartó ereje.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kérem, engedjék meg, hogy hozzászólásomat a magam részéről egy bibliai idézettel zárjam! Tekintettel arra, hogy a vitában folyamatos az olykor demagóg megközelítés, hogy miért fontos, miért pont erre, mennyivel fontosabb volna másra a költségvetési forrásokat fordítani, kérem, engedjék meg, hogy véleményem szerint a pontosan idevágó János evangéliumából idézzek korabeli szóhasználattal! „Mária azért elővévén egy font igazi, drága nárdusból való kenetet, megkené Jézus lábait, megtörlé annak lábait a saját hajával; a ház pedig megtelék a kenet illatával. / Monda azért egy az ő tanítványai közül, Iskáriótes Júdás, Simonnak a fia, a ki őt elárula vala: / Miért nem adták el ezt a kenetet háromszáz dénáron, és miért nem adták a szegényeknek? / Ezt pedig nem azért mondá, mert valaha neki a szegényekkel volna gondja, hanem mivelhogy tolvaj vala, és nála vala az erszény, és amit abba tesznek vala, azt ő elcsené. / Monda ezért Jézus: Hagyj békét néki; az én temetésem idejére tartogatta ő ezt. / Mert szegények mindenkor vannak veletek, én pedig nem mindenkor vagyok veletek.”

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezen idézet jegyében szeretnék tisztelettel és főhajtással tartozni mindenkinek, aki a magyar gazdaság részéről hozzájárult ahhoz a stabil költségvetéshez, amelynek köszönhetően meggyőződésem szerint minden ember jobban fog járni a következő évben. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
224 92 2017.05.17. 2:06  1-168

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Mivel Ikotity István azt kérte, hogy reagáljak néhány kérdésére, megteszem. Mindenekelőtt, tisz­telt képviselő úr, végtelenül szomorúnak tartom, hogyha ön teológiai végzettséggel rendelkezik, és ön volt az a képviselő, aki a legjobban ágált a nagy­pénteki szabadnap ellen. Úgy gondolom, hogy otthon ezért nagyon kell magát szégyellnie. (Ikotity István folyamatosan közbeszól.) Ahogy azért is, tisztelt képviselő úr, hogy szomorú, hogy egy teológiai vég­zett­séggel gúnyosan röhög egy szó szerinti bibliai idézeten. Persze, ha kérdései vannak, akkor meg­válaszolom. (Ikotity István folyamatosan közbe­szól. ‑ Az elnök csenget.) Az egyik kérdésére a válasz, hogy kire gondoltam, amikor a szegényekre hivat­ko­zom. Tisztelt Képviselő Úr! Az idézet párhuzamában (Ikotity István közbeszól. ‑ Az elnök csenget.) Júdásra gondoltam, arra a Júdásra gondoltam ‑ akik meglopták a szegényeket, és közben a szegényekre hivatkoztak. Ilyen volt Simon Gábor, aki a sze­gé­nyektől ellopott százmilliókkal a zsebében úgy to­bor­ozott éhségmenetre. Ő volt az egyik Júdás.

Az Evangélium második üzenete reagálás arra a demagógiára, amit egész nap hallhattunk, hogy ne erre vagy ne arra fordítsuk a költségvetést, hanem Júdás szerint arra, amit majd később ők, önök ellophatnak, tekintve a 300 dínáros hasonlatra. (Ikotity István közbeszól.)

Tisztelt Képviselő Úr! A harmadik üzenet az ön kérdésére, hogy kit értettem én az idézet párhuzamában Jézusnak. Elmondom önnek. Azokat, akiket önök ma itt bántottak. Akikről szól a béremelés, akikről szól az adócsökkentés, az egészségügyben dolgozó orvosok, a mentősök, a rendőrök, a tanárok, a katonák, az állami tisztviselők, a gazdák, a gazdálkodók, a vállalkozók. (Ikotity István, miközben távozik az ülésteremből: Szánalmas vagy!) Erről szólt a költségvetés, amiről önök azt mondták, hogy ne nekik adjuk, hanem valaki másnak. (Gőgös Zoltán közbeszólása.) Erről szólt a bibliai idézet, kedves Gőgös képviselő úr, szerintem nem kellett volna kigúnyolni, főleg azoknak, akik teli vannak júdásokkal. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból, köztük Gőgös Zoltán: Szégyelld magad!) Mert egy­szer már voltak a szegények pártján, és ők lopták meg a szegényeket. (Gőgös Zoltán: Miket beszélsz, te majom?) Köszönöm, elnök úr. (Taps a kor­mány­pártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 314 2017.05.29. 1:05  309-317

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat részletes vitáját a Mezőgazdasági, valamint a Fenntartható fejlődés bizottsága is lefolytatta. A különböző vitaszakaszokban több kisebb szakmai kiegészítés is bekerült a javaslatba. Ellenzéki képviselőtársaimmal nem mindenben értettünk egyet a javaslat által módosított törvények tekintetében, ám ennek sokszor inkább politikai, mintsem szakmai háttere volt. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a benyújtott képviselői módosító javaslatok között politikai hangulatkeltést célzó rendelkezések is voltak. Ám ennek ellenére, azt hiszem, abban nem volt közöttünk vita, hogy a javaslat valós problémákra ad működőképes válaszokat.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-frakció ennek megfelelően továbbra is támogatja a kormány előterjesztését. Ezért kérem tisztelettel képviselőtársaimat, hogy szakmai szemmel tekintsék a törvényjavaslatot, és támogatni szíveskedjenek azt. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
228 320 2017.05.29. 1:30  317-322

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A törvényjavaslat több olyan fontos területen is tesz módosításokat, amelyek a jövőben képesek lesznek tovább javítani az élelmiszer-biztonságot és a magyar gazdák helyzetét. Ilyen területek a járványügy, az élelmiszer-biztonsági kockázatelemzés, az élelmiszer-minőségi összehasonlító vizsgálatok, a vendég­látó­­ipari létesítmények minősítése, a növényvédelmi gépek esetén kötelezően bevezetendő műszaki felülvizsgálat vagy a növényvédelmi szaktanácsadás. Ezeken a területeken jobb működés, növekvő hatékonyság, egyszerűbb ügyintézés várható a módosítások elfogadásával.

Talán szakmai egyetértésre utal, hogy ellenzéki képviselőtársaim módosító javaslatot nem nyújtottak be a törvényjavaslathoz. Bizottsági szinten több kisebb módosítással is kiegészítettük a javaslatot. Érdekesség, hogy ezek között volt olyan szabályszerű túlterjeszkedő módosító is, amelynek alkalmazására még nem volt példa a jelenlegi házszabályi rendelkezések elfogadása óta.

A javaslat szakmailag egyértelműen támogatható, a Fidesz-frakció támogatja. Tisztelettel kérem képviselőtársaimat, hogy a szavazáskor a szavazatukkal önök is támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen, államtitkár úr, elnök úr. (Taps a Fidesz soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
234 84 2017.06.14. 3:45  83-84

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Van az úgy, hogy ki kell mondani a szavakat, mert a gondolatokra nem emlékszik senki. Nem szokásom politikai ellenfeleink megalapozatlan állításaira reagálni, de a Jobbik kommunikációja a közelmúltban átlépett egy határt. Aki ismer, véleményem szerint pontosan tud­ja, családos emberként, keresztényként minden tőlem telhetőt megteszek a fogyatékos emberekért, vannak ugyanis olyan élethelyzetek, amelyeket a po­li­tika eszközeivel nem lehet megmérni. A fogyatékkal élők helyzete ilyen, csakis segítségnyújtásról lehet szó. Arról kell beszélni, ami összeköt, és nem arról, ami elválaszt bennünket. Hiszek abban, hogy minden jóindulatú, normális ember pártállástól és politikai szimpátiától függetlenül ugyanígy gondolkodik.

(15.10)

A Jobbik egy ideje felhánytorgatja, hogy megszavaztuk a köznevelési törvény módosítását; ők ezt csak Taigetosz-törvénynek nevezik. Ami engem illet, valóban megszavaztam, és újra megtenném. Ez a törvénymódosítás ugyanis nem kirekeszti a fogyatékkal élő gyermekeket az oktatásból, hanem éppen ellenkezőleg, esélyt teremt számukra. Kiemeli őket nehéz helyzetükből, egyenrangúnak tekinti őket társaikkal, segíti a társadalmi integrációjukat. És fontos leszögezni, hogy a módosítás egyáltalán nem érinti a sajátos nevelési igényű tanulókat, a fogyatékkal élő, diszlexiás, diszgráfiás, diszkalkuliás tanulókat. A hozzánk visszajutott szülői, nevelői reakciók kedvezőek, a többség megértette, hogy a törvénymódosítás komoly előrelépés a rászorulók iskolázási, majd munkavállalói esélyeit illetően. És nemcsak ők, hanem a szakmai szervezetek képviselői is, akik egyébként a jogszabály-módosítást kezdeményezték: a Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete, a Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége, a Magyar Fonetikai, Foniátriai és Logopédiai Szövetség, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, az EGYMI Egyesület, az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat és több megyei szakszolgálat képviselői.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány, a Fidesz politikusai bármikor szívesen beszélgetnek szakmai, szakpolitikai kérdésekről, ha annak a beszélgetésnek van értelme. A Jobbikkal azonban nemigen lehet értelmes párbeszédet folytatni. Létezik a politikában egy olyan szint, amely alá nem szabad menni. A Jobbik a fogyatékkal élők iránti szimpátiából akar népszerűséget szerezni. Az én ízlésem szerint viszont nem szabad a nehezebb, hátrányosabb helyzetben élők hátán felkapaszkodni. Gátlástalan, embertelen hozzáállással az élet legszentebb dolgaihoz a Jobbik újra és újra hozzányúl, és bebizonyítja, hogy alkalmatlan a közösség bizalmára. A vádaskodó Jobbik nevében is megkövetem a hazánkban, a Jászságban fogyatékkal élőket. Megteszem, hiszen ők nem fogják megtenni.

Egyúttal biztosítom a magyar embereket, ahogyan eddig, ezután is számíthatnak ránk. Ez a dolgunk, erre szegődtünk, a fogyatékkal élők és fogyatékkal nem élők, az egész közösség szolgálatára. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Dr. Gyüre Csaba: Nem szégyelled magad?) Nektek kéne!

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
245 166-168 2017.10.09. 2:18  165-176

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Igen, elfogadom.

 

ELNÖK: Jelzi, hogy igen. Pócs János képviselő urat illeti a szó.

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Annak ellenére, hogy Vona elnök úr ellopta vagy inkább eladta a Jobbik lelkét, a cuki púder alatt még mindig megvan a párt régi arca, az igazi arc. Ez az arc azonban most nem a korábbi hagyományos szélsőjobbos ellenségképre tekint, hanem a nyugdíjasokra. Azt követően, hogy Vona elnök úr elfogadhatatlan véleményt nyilvánított a nyugdíjasokról, a párt hívei sorra öntötték az olajat a tűzre. Odáig fajult a dolog, hogy a Jobbik már a halottak emlékét is gyalázza.

Nemrég jelent meg a Jobbik-pártsajtóban egy videó, amelyen egy idős néni fakadt dalra egy idősnapi rendezvényen. A felvételhez cikk is készült, amelyben a nénin élcelődtek. Jászladányon közszeretetnek örvendett az az idős hölgy, aki akkor, 2014-ben halálos betegen énekelt. Nemcsak ő, de mindenki tudta, hogy soha többé nem fog énekelni a közönség előtt, nem fog már többet szerepelni. Sajnos, még abban az évben elhunyt. Isten nyugosztalja! A cikkhez írt trágár kommentekből kiderült, hogy mindenki tisztában volt azzal, hogy a felvétel régi, sőt azzal is, hogy a rajta szereplő hölgy már nem él. A Jobbik pártmédiája mégsem riadt vissza attól, hogy a felvételt lejáratásra használja, kigúnyolva ezzel egy idős asszony politikai hitvallását, meggyalázva ezzel az ő emlékét.

De ez nem csak a jobbikos közönség hangja. A Jobbik jászsági vezetője a mocskolódó kommenteket összességében viccesnek találta, és lájkolta a bejegyzést. Ráadásul Volner János frakcióvezető úr ahelyett, hogy töröltette volna, tovább terjesztette a videót, pedig akkor már a kívülállók számára is világos volt, hogy egy halott ember emlékét gyalázza, ahogy Volner frakcióvezető úr is ezt tette a  kommentjében.

Államtitkár Úr! Miért kerülhettek a nyugdíjasok a jobbikosok céltáblájára, és hogyan áll ki értük a kormány? Várom tisztelettel a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
245 172-174 2017.10.09. 1:40  165-176

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, államtitkár úr. Köszönöm a válaszát. Ebből is láthatjuk, hogy a Jobbik pénzért és a hatalomért mindenre képes. (Recseg a hangosítás.) Korábbi hangjukat eladták, most követik a gazdájuk, Simicska Lajos vállalhatatlan stílusát, amellyel újra és újra megbotránkoztatják a közvéleményt. Vajon mit mondhatnak azok az anyák, akik a kisgyermekeikkel elsétálnak egy összefirkált plakáthely előtt? És mit lehet mondani a jászsági nyugdíjasoknak? Még a sírban…

 

ELNÖK: Képviselő úr, nézze meg a telefonját, vagy valaki ott. (Megtörténik.) Köszönöm, folytassa, képviselő úr!

 

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Vajon mit mondhatnak azok az anyák a gyermekeiknek, akik elsétálnak egy‑egy összefirkált plakáthely előtt? És mit lehet mondani a jászsági nyugdíjasoknak? Még a sírban nyugvókat sem tisztelik, csak azért, mert nyugdíjasként hangot adtak a véleményüknek? Miért nem becsüli a Jobbik a tisztességben és munkában megöregedett magyar emberek véleményét? Miért nem kér Volner János elnézést a halottak emlékének megsértéséért? (Zaj a Jobbik soraiban.)

Tisztelt Vona Elnök Úr! Kedves Volner Frakcióvezető Úr! A jászsági nyugdíjasok azt üzenik önöknek, hogy már nem kell bocsánatot kérni. Egy halott emlékének a meggyalázása már mindennek az alja. Még ha lenne is annyi tisztesség és bátorság önökben, hogy bocsánatot kérjenek, már fölösleges. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban. ‑ Zaj a Jobbik soraiban.)

 

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
250 52 2017.10.24. 2:22  51-54

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Október 17-én az Alkotmánybíróság határozatban mondta ki, hogy a „Földet a gazdáknak!” program, valamint az abból származó bevételek felhasználására vonatkozó rendelkezések nem ütköznek Magyarország Alaptörvényébe.

Igen, a döntés azzal a programmal kapcsolatos, amely 30 ezer gazdálkodót juttatott földtulajdonhoz. 30 ezer földműves kapott segítséget ahhoz, hogy stabilizálja, megerősítse a gazdaságát, egy olyan időszakban, amikor a közös agrárpolitika jövője bizonytalanná válik; amikor az EU magországai azon tanakodnak, hogy a mezőgazdasági támogatások pénzeiből is kezelhetnék a migrációs válságot.

Kulcsfontosságú a mezőgazdaságból élők megerősítése és támogatása. És igen, ilyen eszközökkel és a gazdálkodók földhöz juttatásával is. Nos, ezt a programot támadta meg az ellenzék az Alkotmánybíróság előtt, nem először. Az Alkotmánybíróság azonban ‑ mint ahogy most is ‑ mindig megerősítette a „Földet a gazdáknak!” program jogszerűségét és hasznosságát.

Nehéz megmondani, hogy az ellenzék miért próbálja lejáratni, és miért támadja ezt a programot, amely a magyar gazdák érdekeit szolgálja. Az első támadást még a Jobbik vezette. A párt végső soron a külföldiek földvásárlását támogatta az akkori akciójával. Most az LMP általi kezdeményezés elérte; úgy tűnik, a program megsemmisítésére törekedett. Vajon az ellenzéknek jobban tetszett a balliberális földpolitika, amikor elárulták a nemzeti érdeket, a magyar földet külföldiek, spekulánsok, nagybirtokosok kezére juttatták?

Az Alkotmánybíróság alapos vizsgálata során megállapította, hogy a „Földet a gazdáknak!” program bevételeinek felhasználása nem ütközik az Alaptörvénybe, és felszólította az Országgyűlést, hogy egészítse ki a Nemzeti Földalapról szóló törvényt a szóban lévő bevételekkel. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Kérdezem az államtitkár urat: a kormány megítélése szerint mit akar elérni az ellenzék kezdeményezése? Milyen jelentősége van az alkotmánybírósági határozatnak? Kész-e a kormány a Nemzeti Földalapról szóló törvény kiegészítésére? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban. ‑ Dr. Józsa István: Kérdezd meg az államtitkár urat!)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
253 156 2017.11.02. 0:39  151-170

PÓCS JÁNOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Állam­titkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztésből, Győrffy Balázs elnök úrtól, államtitkár úrtól hallhattuk a javaslat előnyeit. Az eddigi illetékmentesség esete kibővül, így a saját tulajdonban álló gazdálkodó szervezet számára is az illetékfizetési kötelezettség nélkül is átadható lesz egy-egy földterület művelése.

Tisztelt Ház! A gazdálkodók jelentős része régóta várta ezt a kedvezményt. Ezek jegyében kérem tisztelettel képviselőtársaimat, hogy a Fidesz-frak­cióval együtt támogatni szíveskedjenek az előterjesztést. Köszönöm.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
253 176 2017.11.02. 1:06  171-182

PÓCS JÁNOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Szeretném megköszönni Győrffy Balázs képviselőtársamnak és Jakab István alelnök úrnak, hogy benyújtottuk ezt a törvényjavaslatot, ami megkönnyíti a gazdálkodóknak a helyzetét, akik mezőgazdasági idénymunkásokat kívánnak alkalmazni. Ahogy már az államtitkár úrtól elhangzott, ezzel a módosítással az idénymunkában jellemző 8 ezer forint körüli napi munkadíj beleesik az adómentes kategóriába.

Szeretném kérni ellenzéki képviselőtársaimat, hogy tegyék félre az olyan jellegű megjegyzésüket, hogy miért nem hamarabb vagy miért nem adunk több kedvezményt. Nyilván nem az az intézkedés okozza az államháztartás legnagyobb bevételkiesését, de igenis, szükség volt arra, hogy az államkassza keretei közé beférjen egy ilyen kedvezmény is, ami megítélésem szerint minden gazdálkodó számára jelentős könnyebbséget fog jelenteni.

A Fidesz országgyűlési képviselőcsoportja támogatja a kezdeményezést, ezt kérem a tisztelt Háztól is. Köszönöm, elnök úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
255 38 2017.11.06. 2:10  37-40

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány célja, hogy Magyarországon olyan családbarát környezet legyen, amely támogatja a magyar családok gyermekvállalását. A kormány 2010-ben ígéretet tett arra, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremt az országban. Ebben a Jászság is jelentős szerepet vállalt. Az évtized elején még jellemző volt a munkanélküliség, ehelyett most már inkább munkaerőhiányról lehet beszélni. Jászberény és Jászfényszaru városokban a legnagyobb beruházók által a legkomolyabb fejlesztések valósultak meg.

A gazdaság erősödésével és a munkahelyteremtő beruházások támogatásával párhuzamosan a családtámogatások rendszere is folyamatosan fejődött. Azok után, hogy a szocialista-liberális koalíciók lebontották az addigi támogatási rendszereket, a polgári kormányzat újraépítette azokat. Csak a legfontosabbakat hadd említsem: kiépült a családi adókedvezmények rendszere, kibővült a gyes biztosításának rendszere, és életbe lépett a gyed extra intézkedéscsomagja is. A családi otthonteremtési kedvezmény programja soha nem látott mértékű segítséget nyújt a családoknak; például a családok lakáshitel-, illetve a diákok hiteltartozásának csökkentését célzó program is kiegészíti mindezt.

Ezen erőfeszítéseket a családalapítási kedv növekedésében és a születésszám emelkedésében lehet igazán mérni. Egy jelentős jászsági gazdasági példa is mutatja ezt a fejlődést: a közelmúltban a megnövekedett igényeknek megfelelően Jászfényszaru vá­ros­ban egy új, 9 csoportos óvodát adtunk át, 105 millió forintos állami támogatással, 695 millió forintos összköltséggel.

Államtitkár úr, kérdezem tisztelettel: hogyan folytatja a kormány a családok támogatását? Milyen ösztönzőket lehet még kihasználni annak érdekében, hogy a magyar népesség hosszú időtávon jellemző csökkenése megálljon és növekedésnek induljon? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
262 204 2017.11.28. 4:45  201-218

PÓCS JÁNOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat ‑ ahogy azt az előterjesztőtől is hallottuk ‑ meglehetősen sok törvény módosítását irányozza elő. Nyugodtan nevezhetjük tehát salátának a javaslatot.

Ugyanakkor az is világos, hogy a módosítások túlnyomó többsége egyetlen rendező elvet követ, mégpedig az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvénynek, az Ákr.-nek való megfelelés elvét. Az új közigazgatási rendtartást tavaly annak érdekében fogadtuk el itt a parlamentben, hogy a közigazgatási ügyintézés során az ügyfelek jogai és jogos érdekei garantálva legyenek, az eljárások színvonala emelkedjen, korszerűségük, hatékonyságuk és átláthatóságuk növekedjen; továbbá azért is, hogy az eljárások kiszámíthatóan és megfelelő gyorsasággal lefolytathatók legyenek.

Az elfogadott törvényt jól egészíti ki a kormány korábban megkezdett bürokráciacsökkentő intézkedéssorozata. Az általános közigazgatási rendtartás törvényi szabályaihoz most hozzá kell igazítani az agrárügyintézés törvényi szinten meghatározott szabályait is. Ez a lépés amellett, hogy jogilag a kérdésen kívül szükséges, az állampolgárok számára is fontos, hiszen az Ákr.-ben megcélzott egyszerűsítés, a hatékonyságnövelés az agrárügyintézés során is képes lesz éreztetni hatását.

Ahogy az államtitkár úr is példákat említett, ha az agrárügyintézésről beszélünk, akkor nyilván leghamarabb uniós támogatásokhoz köthető ügyintézés jut az ember eszébe, így nem véletlen, hogy az eljárási törvény módosítása is itt szerepel a javaslatban. De ahogy államtitkár úr is említette, ezek a módosítások inkább közvetetten kapcsolódnak az Ákr. harmonizációjához. Nyilván az elvek hasonlóak, a cél itt is az, hogy az ügyintézés észszerűbb és egyszerűbb legyen, de az uniós szabályokhoz való kötöttség miatt erre itt kevesebb szabadsága van a jogalkotónak. Ráadásul pont e miatt a kötöttség miatt kell külön kezelni ezt a területet, és nem lehet olyan szorosan az Ákr.-hez kötni, mint más szabályozási elemeket.

A közigazgatással kapcsolatos rendelkezések mellett vannak olyan apróbb szabályozási módosítások is a törvényjavaslatban, amelyek az Ákr.-rel való összhang megteremtése érdekében már nyitott törvényekben egyéb problémákat rendeznek. Néhány szót erről is ejtenék. Az államtitkár úr már említette az ingatlan-nyilvántartási törvény ilyen jellegű módosításait, így azokra külön nem térnék ki.

A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növény­orvosi Kamaráról szóló törvényt is módosítja ez a ja­vaslat, ez a törvény a növényvédelmi gépek kötelező vizsgálatára vonatkozó szabályokkal egészül ki. A té­ma korábban vitatott volt, de az ellenőrzés bevezetésére az uniós jog miatt mindenféleképpen szükség van. Az ellenőrzési feladatot a jövőben a növény­orvosi kamara látja majd el, remélhetőleg minden érintett megelégedésére.

Az erdőtörvényben kisebb fogalmi pontosításra is sor kerül. A mezőgazdasági kockázatelemzési törvényben a kárenyhítési hozzájárulással kapcsolatos rendelkezések pontosítása történik meg. A halgazdálkodási törvényben egyes okmányokra vonatkozó szabályok változnak. És van még néhány ilyen kisebb pontosító rendelkezés is a javaslatban, amelyek mind a jogszabályok gyakorlati alkalmazása során felmerült apróbb hiányosságokat, pontatlanságokat igyekeznek kiküszöbölni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Elmondhatjuk, összességében megállapítható, hogy az óriási terjedelem ellenére túlnyomó többségében olyan technikai módosítások vannak most előttünk, amelyek egyértelműen szükségesek, és megítélésem szerint szakmai vitára nem igazán adnak alkalmat. Azt el tudom képzelni, hogy politikai síkon esetleg megnyílik itt valamiféle vita, de bízom benne, hogy ettől azért el lehet tekinteni, mivel itt tényleg főként technikai kérdésekről van szó. Ezek jegyében kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a törvényjavaslatot. Elnök úr, köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
265 144 2017.12.11. 2:15  143-150

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Hazánkban bizonyos sajtótermékek előszeretettel ekézik a mezőgazdasági termelésben érdekelt kormánypárti képvi­selőket azzal, hogy mennyi állami agrártámogatást kapnak, vagy mire pályáznak.

A kérdéssel kapcsolatban szilárdan kell tartani azt az álláspontot, amely szerint a gazdálkodóknak a gazdaság fenntartásához igenis szükségük van támogatásokra. Továbbá amiatt, ha egy mezőgazdaságban érintett személy országgyűlési képviselő lesz, még nem kell feltétlenül csődbe vinnie a vállalkozását vagy eladni a földjeit. Bizony, vegye csak továbbra is igénybe mindenki azokat a támogatási lehetőségeket, melyek a gazdaság működtetéséhez és fejlesztéséhez szükségesek.

Ezzel szemben a bizonyos médiából, és ami még fájóbb, az ellenzéki politikusok szájából is egy másik álláspontról értesülünk, amely ellentmond az előzőeknek. Az ellenzék szerint egy kormánypárti képviselő lassan már kenyeret se vegyen, nemhogy még agrártámogatási kérelmet nyújtson be. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha valaki véletlenül egy kormánypárti képviselő távoli rokona vagy annak szomszédja. Pedig egy esetben sincs szó másról, mint hogy a magyar gazdaság szereplői jó szándékkal, felkészülten és jogosan pályáznak valamire, amit az adott esetben teljesen megérdemelten el is nyernek, és a munkájukkal végül a magyar gazdaság teljesítményét gyarapítják.

Figyelemmel ezekre az álláspontokra és arra, hogy az utóbbi időben a közvéleményt egyesek nagy erőkkel igyekeznek egy megítélésem szerint fals irányba vezetni ebben a témában, szeretném, ha olyan oldalról is körbejárnánk a mezőgazdasági támogatások kérdéskörét, amiről a média igen keveset tud.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdés címében S. R. B. rövidítés az előbbieknek megfelelően természetesen nem Szerbiára utal. Arra lennénk kíváncsiak, hogy mennyi mezőgazdasági támogatást kap Sallai Róbert Benedek képviselőtársunk és az ő érdekköre, és mi az, amire ők sikeresen pályáznak. Elnök úr, köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
265 148 2017.12.11. 1:02  143-150

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm szépen, államtitkár úr. Úgy gondolom, a hallottak alapján mindenki levonhatja a megfelelő következtetéseket. Talán annyival szeretném még kiegészíteni az eddigieket, hogy tavaly arról is értesülhettünk, hogy Sallai Róbert képviselő úr pártja, az LMP olyan földadót vezetne be, amely 100 hektárt meghaladó földtulajdon esetében kerülne kivetésre.

Ez már önmagában is egy erős agrár-, vidékpolitikai eszköznek tűnik, de ha a sajtóértesülésekre gondolunk, amely szerint az LMP és a DK között vá­lasztási együttműködés van, akkor Gyurcsány gazdaprogramja is eszünkbe juthat, amely szerint a mezőgazdaságban tevékenykedő bel- és külföldi gazdasági társaságok nagyüzemek földvásárlását korlátlanul kívánják engedélyezni.

Államtitkár úr, ebből is láthatjuk, hogy lehet más a politika, már ha tudjuk követni, csak adódik a kérdés, államtitkár úrtól kérdezem, hogy az ellenzéki pártok mezőgazdasági, vidékfejlesztésével kapcsolatban mi az ön véleménye. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
265 316 2017.12.11. 0:43  313-318

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ahogy hallottuk, a törvényjavaslat csak kodifikációs pontosításokkal egészült ki a bizottsági vita során. Azt nem hagyom szó nélkül, hogy az LMP már a módosító javaslat jogi eszközét is politikai vádaskodásra használja fel. Szerintem ne tegyünk forgalomképtelenné egy világörökségi területhez tartozó ingatlant, mondjuk, egy szállodát, csak azért, mert az LMP szeretné újra kimondani valamelyik kampányszlogenjét azzal kapcsolatban, hogy ki lop.

Kérem tisztelettel a törvénymódosítás támogatását a Háztól. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypárti sorokból.)