Készült: 2024.03.28.14:28:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 258. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS, a számvevőszéki és költségvetési bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A költségvetési bizottság mai ülésén, amikor tárgyalta ezt a javaslatot, akkor alapvető problémák merültek fel a javaslat általános vitára való alkalmasságát illetően. Mindjárt a javaslat címe nyilvánvalóvá tette az érvelés alapján, hogy ez a javaslat nem alkalmas a vitára, tekintettel arra, hogy olyan címet adtak a javaslatnak, amely cím Magyarországon, mármint a "nemzeti vagyon" kategória egy több mint száz éve foglalt tartalmú kategória. Nem felel meg ebben a javaslatban szereplő tartalomnak, de úgy látszik, hogy a minisztérium és az ezzel foglalkozó munkatársak mintha nem ismernék, hogy Magyarországon pontosan milyen kategóriát tartalmaz a közgazdasági ismeretek alapján a nemzeti vagyon kategóriája. Mintha nem tudnák, hogy pontosan miről van szó, és itt a nemzeti szó erőltetett használatát vélték felfedezni a bizottság ellenzéki oldalon megszólaló képviselői amögött, hogy ez a kategória szerepelt a törvényjavaslat címében, hiszen maga a javaslat nem erről szól, hanem a nemzeti vagyonnak egy korlátozott részéről.

Nem foglalkozik a javaslat olyan fontos elemekkel és a nemzeti vagyon olyan fontos területeivel, amire a bizottság elnöke, Nyikos László képviselőtársunk többször is rákérdezett és véleményt is mondott, hiszen a javaslat nem foglalkozik a jegybank nemesfémkészletével, nem foglalkozik a Duna-hidakkal, nem foglalkozik az állami tartalékkészletekkel, ugyanakkor foglalkozik néhány olyan dologgal, amit fontosnak tartanak politikai szempontból és nem pedig szakmai szempontból.

A javaslat előerjesztői nem tudtak a bizottsági ülésen megnyugtató választ adni azokra a felmerülő kérdésekre, hogy hogyan fog kinézni ezen javaslat elfogadása esetén immáron a vagyontörvény és a nemzeti vagyonról szóló törvény összhangja. Az hangzott el reagálásként, hogy készül a vagyontörvénynek valamiféle változtatása, de hogy pontosan ez mire fog kiterjedni, milyen tartalommal, mely témák megőrzésével, megtartásával, melyek megváltoztatásával fog a vagyontörvény a későbbiek során hatályban maradni, erre nézve a bizottság tagjai nem kaphattak korrekt és tárgyszerű tájékoztatást a bizottság ülésén.

(20.50)

Nem kaptak a bizottság tagjai megnyugtató választ arra a fölmerülő aggályra sem a bizottság ülésén, miszerint a Állami Számvevőszék vizsgálati tevékenysége a vagyon területén korlátozásra kerülne ezen javaslat elfogadását követően, tekintettel arra, hogy az állami vagyonról szóló törvény 3. § (4) bekezdésével kapcsolatos, e törvényben történő fogalmazás egyértelművé teszi azt, hogy legalábbis aggály merül föl, hogy milyen módon kívánják az állami vagyonnal kapcsolatos ellenőrzési tevékenységet folytatni a jövőben.

Ebből a javaslat értelmezése szerint a Számvevőszék kiszorulna a későbbiek során, és ilyen módon korlátozottá válna az országgyűlési képviselők hozzáférése olyan információkhoz, amelyekhez a hozzáférést a mostani kormány az elmúlt másfél évben egyébként is már jelentős mértékben szűkítette, hiszen megszüntette az ellenzéki pártok rátekintési lehetőségét az ellenzéki képviselőknek a vagyonnal foglalkozó szervezet felügyelőbizottságából történő kizárásával; ami az elmúlt 8 évben mindvégig biztosított volt, amivel az ellenzék mindvégig élhetett, és mindvégig információt szerezhetett ezzel kapcsolatban.

Kifejezetten problémásnak ítélte meg a bizottság ellenzéki kisebbsége azt, hogy az államtitkár asszonytól az hangzott el a bizottság ülésén, hogy az egységes állami vagyon felmérése nem fog befejeződni 2011. év végéig, ahogy ezt egy kormányhatározat előírta volna, előírja jelen pillanatban is hatályosan, hanem államtitkár asszony a bizottság ülésén 2012. év végére ígérte meg az egységes vagyonkataszter létrehozását, megvalósítását. Sok vita volt azzal kapcsolatban, hogy mennyi idő szükséges ehhez, mennyi munka kell hozzá. Mindenféleképpen az egyéves határidő csúsztatását vagy kitolását a bizottság ellenzéki tagjai nem tartották elfogadhatónak.

Ellentmondást találtak a bizottság tagjai abban is, hogy miközben a felvezető szövegben az hangzott el, hogy a szaktörvények megalkotására vártak ezen törvényjavaslat benyújtása kapcsán, számos olyan kérdés nincs rendezve sem a szaktörvényekben, sem a benyújtott vagyonról szóló törvényben, amelyeknek rendezett és egyértelmű helyzetet kellene már mutatniuk úgy a felsőoktatás területén, mind az önkormányzat területén; ebből következően mostanra sem teremtődött meg az egységes vagyongazdálkodás. Sokszor mondják, hogy egységes, de nyilvánvalóan a Magyar Fejlesztési Bankon keresztüli vagyonkezelés gyakorlata miatt egyáltalán nem egységes Magyarországon a vagyongazdálkodás, de az imént elmondott és hivatkozott szaktörvényekben szereplő tisztázatlan vagyoni kérdések miatt az egész vagyongazdálkodás nem egységes Magyarországon.

Éppen ezért az ellenzéki képviselők egységes szavazattal általános vitára nem tartották alkalmasnak ezt a törvényjavaslatot. Köszönöm figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  258  Következő    Ülésnap adatai