Készült: 2024.04.26.00:39:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Mezőgazdasági bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NÉMETH IMRE, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A mezőgazdasági bizottság kormánypárti többsége az adótörvények módosítására beterjesztetteket általános vitára alkalmasnak találta annak ellenére, hogy több kérdésben a kormánykoalíció képviselői is egyetértettek a szocialista képviselők által megfogalmazott bírálatokkal, az előterjesztések komoly hiányosságaival. Valószínűleg Tóth András képviselőtársam is ezért említett több kisebbségi véleményt is a felszólalásában.

A hiányosságokra vonatkozó első ilyen kérdéskör a személyi jövedelemadó körében a mezőgazdasági őstermelők kedvezményeinek inflálódása. A kormány 2002. végéig nem kíván változtatni az 1997-ben kialakított gyakorlaton, ami azt jelenti, hogy az akkor kialakított adózási határok és kedvezmények csaknem 50 százalékkal romlanak. Ez azért is felettébb furcsa hozzáállás, mert akkor a Metésszel karöltve a mai kormánypártok képviselői az utcán hangoskodtak az előnyösebb feltételek kialakításáért. Akkor, amikor meg tehetnének, nem tesznek semmit.

Amiatt is újra kellene gondolni a rendszert, hogy csak a tényleges kistermelők az előállított termelvényeik mértékéig élvezzék a kedvezményeket. Ma gyakorlatilag a piacokon árusító kereskedők nagy része visszaél az utcai tüntetések hatására felpuhított őstermelői szabályrendszerrel. Ideje lenne tisztába tenni a dolgokat, mert mégis furcsa, hogy 1 millió őstermelői igazolvánnyal rendelkezőből legfeljebb 150 ezer fő regisztráltatja magát immár második éve a termelői támogatások igénybevétele céljából. Az őstermelői rendszer kitisztításával egyidejűleg halaszthatatlannak tartjuk a '97-es kedvezményes mértékek emelését.

A kormánypárti képviselők lépten-nyomon a kisvállalkozók feltételeinek javítását hangoztatják, érthetetlen, hogy ezt miért nem vonatkoztatják a mezőgazdasági kistermelőkre is. Hasonlóképpen egybecsengtek a vélemények a bizottsági ülésen abban, hogy az infláció kedvezőtlen alakulása ellenére az adózás területén a kormány nem tesz intézkedéseket annak megfékezése érdekében, sőt több módosító javaslatával tovább gerjeszti az inflációt. Ez a jövedékiadó-mértékek emelési javaslatában valósul meg leginkább. A gázolaj nemcsak az emelkedő nyersolajár miatt fog drágulni, hanem az adótartalom növekedése miatt is. Ez pedig elkerülhetetlenül megjelenik a végtermékek árváltozásában, így az élelmiszerárakat is gerjeszti.

Kormánypárti képviselőtársunk tette szóvá a bizottsági ülésen, hogy ha növelik a gázolaj jövedéki adóját, miért nem teszik ugyanezt a mezőgazdasági termelőket megillető jövedékiadó-visszatérítés mértékével is. Valóban érthetetlen!

A borra bevezetett jövedékiadó-szabályok változása csak apróbb finomításokat tartalmaz. A végrehajtási rendeletekkel kialakított, a gyakorlattól teljesen elrugaszkodott adminisztrációs rendszer megreformálásához törvényes garanciákra is szükség van. Ezek a módosító javaslatok is hiányoznak. Elhangzott az ülésen, hogy mérséklődő hatást fejtene ki az élelmiszerek árnövekedésére azok áfakulcsának csökkentése.

Az mégiscsak furcsa, hogy a nyolcad-, tizedrészét kereső magyar átlagfogyasztó fajlagosan csaknem kétszer annyi adót fizet az állami költségvetésbe élelmiszer-vásárlásai során, mint egy átlagos európai uniós polgár. Az adórendszer reformjának halogatása nemcsak az ígéretekkel ellentétes, de a harmonizációs felzárkózási folyamatot is fékezi. Különösen igaz ez a mezőgazdaság vonatkozásában, bár az államtitkár úr kiemelte előadásában, hogy az áfa rendszerét közelítik az európai uniós rendszerhez. Kár, hogy az élelmiszerek tekintetében nem történik semmi.

Az ellenzéki képviselők nem tartják elfogadhatónak továbbá a társasági adó alultőkésítési szabályának szigorítását. Ez ugyanis kiterjed a tagi kölcsönökre is, és éppen azokat az új szövetkezeteket lehetetleníti el, ahol nagyon kis jegyzett tőke mellett nagyon jelentős tagi kölcsönökkel hidalják át az időszakos finanszírozás lehetőségeit.

 

 

(17.50)

 

Ez tehát elfogadhatatlan; hasonlóképpen a gyümölcspálinka bérfőzők kedvezményes kvótájának csökkentése is, ez ugyanis a gyümölcshasznosulás és a zugfőzés (Az elnök jelzi az idő leteltét.) kedvezőtlen hatásait erősíti.

Összefoglalva, az ellenzéki képviselők az előterjesztett javaslatot nem tartották általános vitára alkalmasnak.

Köszönöm a szót. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai