Készült: 2024.03.28.09:43:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

118. ülésnap (2011.10.11.), 124. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Simon képviselő úr, az előbb úgy fogalmaztam, hogy csúsztatnak, s kénytelen vagyok önnel kapcsolatban is azt mondani, hogy csúsztat. (Dr. Lamperth Mónika: Persze, mindenki csúsztat, csak ön nem!) Az ön most elmondott állításával szemben az a helyzet, hogy nemcsak ügyvéd képviselheti majd az Alkotmánybíróság előtt az indítványozókat, hanem akár jogvédő szervezet is. Gondolom, nem kerül pénzbe egy jogvédő szervezet, hanem valamilyen karitatív alapon működik.

S még egy állítás, amivel nehéz vitatkozni: Magyarországon négyfokú bírósági szervezet van. Van Kúria vagy Legfelsőbb Bíróság, vannak ítélőtáblák, megyei bíróságok és helyi íróságok. Tehát négyfokú bírósági rendszer van, és most még egy ötödik fórumon, az Alkotmánybíróság előtt is megtámadható egy bírósági ítélet. Ha van még egy olyan tízmilliós ország a világon, ahol öt fórumon lehet az állampolgároknak a jogaikat érvényesíteni, akkor megemelem a kalapom előtte. Úgy gondolom, inkább attól kell félni, hogy előfordulhat, a négyfokú fórumrendszer plusz még az Alkotmánybíróság elhúzza majd az eljárásokat, és mire valakinek a végén igazat adnak, addigra eltelik akár négy-öt év is.

Ezen kellene inkább elgondolkodni, képviselőtársaim, és nem pufogtatni azokat az állításokat, hogy leépültek az állampolgárok jogai. A valóság az, hogy Magyarországon igen sok jogvédő fórum, igen sok bírósági fórum áll az állampolgárok rendelkezésére. Az alkotmánybíróságok a világon mindenütt egy végső jogorvoslati fórumként szerepelnek, tehát az Alkotmánybíróságnak sohasem az a funkciója, hogy első fokon igazat adjon az állampolgároknak. Első fokon más jogvédő szervezetekhez vagy a bíróságokhoz kell fordulni, és csak végső soron fordulhatnak az Alkotmánybírósághoz az állampolgárok.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai