Készült: 2024.03.28.21:54:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

191. ülésnap (2016.11.28.), 275. felszólalás
Felszólaló Szabolcs Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABOLCS ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! Érdekes volt Sallai képviselő úrnak a reagálását itt a túrkevei malommal kapcsolatban hallgatni, hiszen gyakorlatilag ő a mostani kormányt tette felelőssé azért, hogy nem kapott elég pénzt, vagy nem kapott később másik pályázatból pénzt a munka folytatására. Nem vagyok egy Kőműves Kelemen, de ha egy régi, valószínűleg lerobbant épületet fel kell újítani, akkor nem a szoba kimeszelésével kezdem, hanem statikailag megnézem, hogy állóképes maradjon egyáltalán az az épület, és nem egy néhány éven belül összedűlő épületre költök el 16 millió forintot.

Tisztelt Képviselőtársak! A 2007-2013-as fejlesztési ciklusban az utolsó évek hatékony intézkedéseinek köszönhetően sikerült a Magyarországnak járó pénzügyi keretet felhasználni, de ez nem volt mindig problémamentes. Sok támadás érte a magyar közbeszerzési rendszert, sok fejlesztés, mint utólag kiderült, gazdaságilag nem volt indokolható, ami később nagy terhet jelentett az érintetteknek, főleg önkormányzatoknak. A pályázati rendszer és előírások fonáksága miatt az országnak járó EU-s támogatási keret 16 százaléka jutott gazdaságfejlesztésre. Erre engedjék meg, hogy konkrét példát mondjak: Budafok-Tétény, Budapest XXII. kerülete 680 millió forintot nyert pályázaton Nagytétény városközpontjának rehabilitációjára; ehhez kellett önrészként egy 230-250 milliót a pályázat szerint hozzátenni.

(20.10)

A pályázatban kötelező volt közterület-fej­lesztési, közösségi és munkahelyteremtési célokat megjelölni. Igen ám, de amíg az első két cél támogatása 85 százalékos, a legfontosabb, a munkahelyteremtésé csak 15 százalékos volt. Ez az adott példában nem okozott problémát, de ott is lehetett volna észszerűbb fejlesztést végrehajtani, és erre nagyon sok példa volt. Elítélhető‑e az az önkormányzat, amelyik, mivel nem mindegy, mennyi önrészt kell betennie a fejlesztésbe, de azért megpróbál eredményeket felmutatni, olyan megoldást választ, ami neki kevesebbe kerül? Azonkívül a pályázatok elbírálása is lassú, túl bürokratikus volt. Gyakran előfordult, hogy a pályázatokban szereplő tervezői bekerülési költség az elbírálás és sok esetben a megtámadott közbeszerzési eljárás végére úgy megemelkedett, hogy az már veszélyeztette a projekt megvalósítását.

Tisztelt Államtitkár Úr! Tekintve, hogy ma Magyarországon a népességfogyás megállítása után vagy mellett a gazdaság fejlesztése a legfontosabb feladat, és annak fényében, hogy a 2020 utáni EU-s források jövője bizonytalan, kérdezem államtitkár urat, mik a közbeszerzési törvény aktuális változásai, és mennyiben segíti a gazdaság fejlesztését, elsősorban a magyar vállalkozások versenyképességét. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  275  Következő    Ülésnap adatai