Készült: 2024.04.20.07:18:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

331. ülésnap (2013.12.02.), 164. felszólalás
Felszólaló Dr. Szél Bernadett (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:06


Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZÉL BERNADETT (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Ön Japánban, Indiában és Nagy-Britanniában is olyan nyilatkozatokat tett, amelyek egyértelművé teszik, hogy további nukleáris blokkokat kíván építeni Magyarországon, és hogy ön az ebből származó áramot már most olcsónak tartja.

(16.20)

Az is kiderült, hogy mindezzel nem sokat kíván várni.

Miniszterelnök úr, amiket ön mindenfelé állít, az egyrészt szakmailag értelmezhetetlen, másrészt pedig politikailag több mint problémás. Nem érthető, hogy miért nemzetközi szinten, nemzetközi színtéren népszerűsíti úgy a terveit, hogy itthon még egy szakbizottsági ülést sem tudott összehívni a kétharmad ellenállása miatt, merthogy az ön párttársai azt mondják, hogy nem időszerű erről a kérdésről beszélni, miközben ön a fél világon erről beszél.

És miért pont ezekben az országokban kampányol, tisztelt miniszterelnök úr? Ön azt mondta a Magyar Nemzet szerint, hogy technológiai segítséget vár Japántól az építkezésekhez; Japántól, ahol a mai napig nem sikerült elhárítani az egész bolygót fenyegető nukleáris katasztrófát, és az ország nemzetközi segítséget vár az eddig 250 milliárd dollárba került fukusimai károk elhárításához. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) Mégis, milyen segítséget szeretne a nukleáris poklot megjárt japánoktól, miniszterelnök úr? Miközben itthon az oroszok már a spájzban vannak (Wittner Mária: Bespájzoltatok?) - a Rosatom irodát nyitott Budapesten -, és tudomásunk szerint egyedül ők adtak be olyan pályázatot, ami az építésre is és a finanszírozásra is vonatkozik. Vagyis az ön nukleáris reneszánsza azzal járna, hogy az ország nyakig eladósodna az oroszoknak. Vagy ez is a szabadságharc része, miniszterelnök úr?

Az atomenergia felhasználása fölött ugyancsak eljárt az idő, fajlagosan a legdrágább energiaforrásról van szó, drasztikus idő- és költségtúllépések vannak az összes erőműnél, ami épül, ráadásul a katasztrófák minden biztonsági intézkedés ellenére, úgy tűnik, kivédhetetlenek.

Miniszterelnök Úr! Tudni szeretnénk, hogy ha az atomerőmű-bővítés ilyen központi eleme a gazdaságstratégiájának, akkor miért nem ejtett róla egyetlen szót sem a választási programjában és a kormányprogramban. Miért nem hajlandó egyetlen kérdésre sem válaszolni az áramárral kapcsolatban, illetve a tervezett bővítés várható költségeivel kapcsolatban? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

És miért gondolja úgy, miniszterelnök úr, hogy van felhatalmazása erre a bővítésre? (Taps az LMP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  164  Következő    Ülésnap adatai