Készült: 2024.04.19.22:49:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.), 212. felszólalás
Felszólaló Z. Kárpát Dániel (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kilakoltattak egy beteg, daganattal kezelt nőt a Józsefvárosban, és az őt védő civil aktivistákat is elhurcolták, elvonszolták a lakás ajtajából. Hangsúlyoznom kell, hogy a negyvenes éveiben járó asszony tartozásának egy elenyésző része származik a tőketartozásból, mindössze 1,2 millió forintért vesztette el az otthonát ez a família. Ezen tartozástömeg legnagyobb hányada úgynevezett kamatos kamat, és a család teljes szétszakítása, tehát a 12 éves beteg fiú elvétele csak úgy vált megakadályozhatóvá, hogy az asszony egy nappal a végrehajtó érkezése előtt gyermekotthonba adta a saját gyermekét, ezért nem a gyámhatóság vitte el őt tőle. Az asszony, ha tud, hajléktalanszállóra költözik.A hasonló rémtörténetekből pedig többtucatnyit találni, egyrészt a világhálón, másrészt a közösségi médiának köszönhetően azok a felrázó és megkapó élő felvételek is megtalálhatók, amelyek ezen családok kálváriáit az első pillanattól az utolsóig végigkísérik. Azt is látnunk kell, hogy családok nagyon nagy hányada van Magyarországon olyan helyzetben, hogy a tartozó lakókkal felmondja adott esetben az önkormányzat a szociális bérlakásra vonatkozó szerződést. Ezen felmondástól kezdve piaci alapú lakbért, lakáshasználati díjat fizettetnek az érintettekkel. Természetesen én magam is annak pártján állok, hogy mindenki fizesse ki azt a díjat, azt a tételt, amivel tartozik. Nyilvánvaló módon, egy tisztességes szociális háló segít, hogy rendezhesse az életét egy ilyen helyzetbe került család, de azok, akik a szociális alapú lakbérről piaci alapúval szembesülnek egy tartozástömeg megléte közben, szinte biztos, hogy belerokkannak ebbe a helyzetbe, szinte biztos, hogy elveszítik a lakhatási lehetőségüket, és az úgynevezett családok évében vagy azután egy esztendővel egészen biztos, hogy nem lenne megengedhető Magyarországon egy ilyen folyamatábra elburjánzása.

Olyan esettel is találkoztunk, amikor egy közeli iskolában takarítónőként dolgozó hölgyet a bíróság megtámogatott volna egy olyan döntéssel, hogy az ő kilakoltatása nem lehetséges, csakhogy mire a bíróság döntött, már két nappal túl voltunk a kilakoltatáson. Már két nappal túl voltunk azon az eseményen, amely a nagyon nehéz helyzetbe került hölgy életét gyakorlatilag kettétörte, tönkretette. Ő is követett el hibát természetesen ebben a rendszerben, ha ez hibának nevezhető, nem közvetlen a banktól vett fel egy jelzáloghitelt, hanem egy, a hirdetésekből, reklámokból jól ismert közvetítő cégtől, amely közvetítő cég a különböző trükkökkel, adminisztratív akadályokkal még a felvett teljes összeget sem tette elérhetővé számára, de már a különböző követeléskezelők halaskofaként árusítva, csencselve, dobálva ezt a tartozást maguk között duzzasztották mesterségesen a tartozásállományát.

(15.30)

A helyzet az, hogy a hölgy egészsége megroppant, és sajnos a végén az idegosztályon végezte.

Azt is látnunk kell, hogy ezek már nem egyedi esetek. Ezek nem a rendszerből kilógó úgynevezett vadhajtások, amelyek néha-néha előfordulnak, de azért rendszerszinten nem ezek a jellemzőek; sajnos rendszeresen és a rendszerbe beágyazva történnek mindezek.

Azt is látnunk kell, hogy tipikusan fordul elő az, hogy a kilakoltatási moratórium időszaka előtt, ahol most járunk, haladékot kaphatnának ezek a családok  adott esetben volt, aki egy év türelmi időt kapott, mint említettem , mégis megtörténik az, hogy a túlbuzgó végrehajtó, feltételezhető módon sokszoros jogsértést elkövetve megteszi azt, amit amúgy nem tehetne meg, és később, amikor erről bírósági határozat születik, senkinek nem jut eszébe az eredeti állapotot helyreállítani és ezeknek a családoknak az életlehetőségét is helyreállítani.

Azt is látjuk, hogy amikor egy másik árverés kerül szóba, például egy panelprogramban felújított ingatlan tekintetében, akkor egy 20 millió forint érték feletti panellakás esetében az induló licit még mostanában is 12 millió forint volt, holott az árverés új szabályozása szerint a becsült érték legalább 80-90 százalékával kellene indítani, és ha ez sikertelen, akkor lehetne egy lépcsőzetes csökkentésről beszélni. Tehát államtitkár úrnak mondom, a bent lévő kormánypárti képviselőknek mondom, hogy az önök által meghozott szabályokat ezek a bűnözők  mert feltételezhetően nettó bűnözőkről van szó  egyszerűen nem veszik figyelembe. Bírósági határozat ellenére kezdeményeznek kilakoltatásokat úgy, hogy ők is nagyon jól tudják, hogy az a bírósági határozat éppen a postázóban van vagy kézbesítés alatt. Az is látható, hogy az árverések során még mindig töredék áron viszik el magyar emberek otthonait.

Éppen ezért mondom azt, hogy mi, a Jobbik frakciója ehhez az intézményesített kifosztáshoz nem adjuk a nevünket semmi szín alatt. Új elszámolási törvényre van szükség, az úgynevezett hitelek felvételkori árfolyamon történő forintosítására, de addig is, amíg ezeket lebokszoljuk a parlamentben, kilakoltatási moratóriumra nem tavaszig, hanem egészen addig (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), amíg az egész problémakört megoldjuk és rendezzük. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  212  Következő    Ülésnap adatai