Készült: 2024.04.26.00:21:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2014.12.09.), 118. felszólalás
Felszólaló Demeter Márta (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DEMETER MÁRTA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Orbán Viktor, biztos emlékszünk rá, Vilniusban a NATO-kötelezettségek fontosságáról beszélt, és – egé­szen pontosan idézném ‑ azt mondta: most elsőbbséget élveznek a biztonsági kiadások. Ezzel csak az a nagy probléma, hogy sajnos nem látjuk ezeket.

Azt szeretném elmondani, hogy kifejezetten pozitívum, sőt azt gondolom, teljesen természetes, hogy a magyar katonák számtalan nemzetközi misszióban és gyakorlaton vesznek részt, ahol kivétel nélkül mindig kiemelkedően teljesítenek, joggal lehetünk büszkék rájuk, joggal lehetünk büszkék a teljesítményükre, és kiválóan képviselik Magyar­országot, illetve hihetetlen gyakorlati tudással rendelkeznek. Ezt szeretném kiemelni, hogy ez teljesen természetes, az MSZP eddig is támogatott minden ilyen nemzetközi szerepvállalást, a jövőben is természetesen ezt meg fogja tenni.

(13.20)

De azt gondolom, hogy ez az alap, hiszen a NATO tagjaiként alapvető fontosságú, hogy részt vegyünk nemzetközi gyakorlatokon, alapvető fontosságú, hogy növeljük a tagállamokkal az interopera­bilitást is.

Viszont szomorú tény az, hogy a Magyar Honvédség működése a 2015. évben sem fog javulni, ennek az anyagi feltételei nem fognak javulni a miniszterelnök szavai ellenére sem. Ennek előzményeként nem szabad figyelmen kívül hagynunk azt, hogy honnan indulunk, hiszen az elmúlt négy évben a magyar kormány egy teljes éves költségvetésétől, közel 250 milliárd forinttól fosztotta meg a Magyar Honvédséget és annak a működését.

A 2015-ös költségvetési javaslatot a honvédelmi fejezet tekintetében több szempontból vizsgálhatjuk. Azt gondolom, hogy ha a honvédelmi kiadásokat nézzük, és azok értékét ítéljük meg, s hogy ezek mennyire segítik az érdemi működést, akkor két megközelítésre van lehetőségünk. Az egyik a hagyományos számítási módszer, ami a NATO minden tagállamában és világszerte is bevett, hogy a tervezett GDP százalékában határozzuk meg, hogy hogyan néznek ki ezek a kiadások. Míg 2014-ben a GDP 0,79 százalékára volt ez tervezve, addig 2015-ben 0,75 százalék, ami egyértelmű csökkenést mutat. Vizsgálhatjuk másképp is a honvédség lehetőségeit és a kiadási főösszeget. Megnézhetjük azt, hogy egyébként amennyiben többletet biztosít a kormány a honvédség működéséhez, akkor ez ténylegesen az érdemi, a működőképesség javítását szolgáló forrás-e, és mire kerül felhasználásra. Ha ezt a számítási módszert nézzük, akkor kimondhatjuk, hogy a kormány a jövő évben mindössze 1,5 milliárd forintot biztosít az alapfeladatok ellátásra. Ennyi a többlet, amit biztosít.

Azt gondolom, hogy ez rendkívül csekély összeg, főleg, ha megnézzük azt, hogy mekkora forráskivonás történt az elmúlt években a honvédség költségvetéséből. Ez már, azt gondolom, számmisztika, amikor a honvédelmi miniszter ezt úgy próbálja megmagyarázni, hogy egyébként egy minimális növekményt, amibe már a bevételeket is beleszámolja ‑ és amibe a pluszfeladatokkal járó és biztosított forrásokat is beleszámolja ‑, ezt határozza meg a kiadási főösszeg százalékában, de ez alapvetően a működőképességet érdemben nem javítja. Tehát láthatjuk ezt a 2015-ös költségvetési javaslatból.

És még ami rendkívül fontos, az, hogy 20 milliárd forintot ígért a honvédelmi miniszter a pápai bázisrepülőtér fejlesztésére. Arra hivatkozik, hogy technikai okokból nem látszik ez az összeg a 2015-ös büdzsében. Mi már ezt nagyon szeretnénk látni, hogy ez milyen forrásból kerül biztosításra; illetve mik lehetnek egyáltalán ezek a technikai okok, amelyek miatt ez nem látszik?

Azt gondolom, már csak a felsorolt adatokból is láthatjuk ezt, hogy Magyarország a védelmi kiadások tekintetében is rendkívül rosszul teljesít, és míg szavakban egyébként mindent megígér a kormány, addig itthon nem teljesíti az ígéreteket.

Az elmúlt évek és hónapok eseményeire is szeretnék reflektálni, és hangsúlyozni még egyszer, hogy a Magyar Honvédség soha nem lehet pártpolitikai propaganda eszköze, és nem is arra való, hogy a miniszterelnök nem létező tekintélyét fenntartani próbáló propagandaeszköz legyen, úgyhogy ezt tartsák szem előtt, és Magyarország biztonsága érdekében gondolják újra, biztosítsanak forrást arra, hogy érdemben javuljon a honvédség működőképessége.

Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  118  Következő    Ülésnap adatai