Készült: 2024.03.29.07:39:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

152. ülésnap (2011.12.12.), 115. felszólalás
Felszólaló Kaufer Virág (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:02


Felszólalások:  Előző  115  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KAUFER VIRÁG (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Beszéltünk mi már szeptemberben erről a kérdésről. Tudjuk azt, hogy 2011-ben, ugye, a Start-közmunkaprogram nem tudott elindulni, és a lefelezett közmunkaprogram kerete pedig nem biztosított munkalehetőséget mindenkinek, aki erre rászorult. Becsléseink szerint 2011-ben a bérpótló juttatásra jogosultak legalább 10 százaléka nem tudta megszerezni azt a 30 napos jogviszonyt, ami a 2012-es szociális ellátás alapját képezné. Ez azt jelenti, hogy önök legalább 25 ezer embertől készülnek most megvonni az ellátást 2012-től.

Számoljuk ki, megéri-e ez önöknek, megéri-e ez a magyar társadalomnak! Havi 25 ezer forint állami költséggel számolva önök ezzel 7,5 milliárd forintot spórolnak. Ennek legalább 20 százaléka, 1,5 milliárd azonnal visszajön áfa formájában a költségvetésbe. És mennyivel fogunk többet költeni? Ha ebből a 25 ezer emberből csak 15 százalék kényszerül fát és élelmiszert lopni, és önök következetesen érvényesítik a három csapást, akkor, ha 100 nap börtönnel számolunk, ez 3,5 milliárd forint. Az eljárás költségei további 0,5 milliárdra becsülhetők. Ha ebből a 25 ezer családból csak 100 gyerek kerül nevelőotthonba, az az elkövetkező években több mint 1 milliárd forintba fog kerülni. Ezen felül a fennmaradó 1 milliárdnál lényegesen többet fognak kifizetni az önkormányzatok ezeknek a bajba jutott családoknak rendkívüli segélyként. Ez úgy legalább 7,5 milliárd forint kiadás alapvetően a 2012-es költségvetési évben, és nagyon szűken számoltunk, és akkor még nem is beszéltünk a morális és társadalmi következményekről. Ennek az embertelen intézkedésnek a következtében a családok felbomlása, a kistelepülési közösségek további romlása várható.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésem annyi: átgondolta-e a kormány ezt a döntést. Megéri-e ez a magyar társadalomnak anyagilag és erkölcsileg?

Köszönöm a választ. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  115  Következő    Ülésnap adatai